Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6664
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

tak ano, k nejakemu komfotnemu zivotu s hypotekou aby si nemusel strestovat potrebujes mat aspon 1500 v cistom. preto som pisal ze kupa nehnutelnosti nie je pre jednotlivca, lebo to malokedy da. ja tiez poznam ludi ktori nemaju ani 450 v cistom, ale zial oni nemozu snivat o vlastnom byvani, ani na hypo ani na najom. taka je realita. ak je vsak clovek trosku flexibilny, ovlada jazyky tak dokaze zarobit urcite viac ako priemerna mzda.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

felipe25 napísal:
Ak si nevies nasporit min 10-20%, nezasluzis si brat hypoteku na 30rokov. Ved ako potom budes vladat splacat...
- nesuhlasim, lebo su ludia, ktori si tych 10-20% nasetria, ale minu ich na nieco ine /auto?/. tym padom ti dokazali, ze to dokazu?! preco by potom nemali dostat byt, ked to prakticky dokazali /ale bohuzial len sami sebe, ze im nerobi problem dat 400€ mesacne bokom - a to je 2x vyska splatky hypoteky!/?

aj tak beru ludia hypoteky a prikladaju k tomu spotrebak - naco? dost to zvysi mes. splatku a nakoniec sa clovek ma horsie /co prve roky v novom byvani by malo byt naopak/.
- premna je urcite lepsie vziat hypo na 100% a rozlozit si ten hypoteticky spotrebak na 30rokov, ako ho splacat zvysenymi splatkami 8rokov. je uz uplne jedno, ci preplatim 90% alebo 100% hodnoty nehnutelnosti pri hypoteke. ako naozaj.

- skor chcem mat na zaciatku vacsi obnos, a nie davat vysoku splatku za 10% spotrebak.

Koniec koncov to cele - musis mat 10% ak chces hypo je onicom - ak to banky stale kryju spotrebakmi, NIC sa nezmenilo a nedocielilo. AZ ked to zakazu, ze tych 10% musia byt vlastne prostriedky na ucte (nieze vezmem hypo a dnes dalsi uver naraz...), az potom to bude mat zmysel.

Stale to netriedi skupinu ludi, co je schopna setrit od tej, co nieje. A zasa, povedzme si pravdu, poznate vela ludi, co si dokazu setrit? Lebo ti, co maju rodiny s detmi funguju viacmenej od vyplaty k vyplate. To by museli mat kralovske platy obaja, ak by boli schopny zit v podnajme /preedpokladam/ a este si aj vedia odlozit tolko, aby mali do par rokov 10% aby mohli vziat hypo.


Od 2018 sa to ma zmenit, ale banky to zasa obidu. Inac fakt vacsine ludom znemoznia kupu nehnutelnosti na hypoteku.

nechapem co sa spravas ako male decko. Ved sakra ked viem si nasetrit, tak tych 10% mas a ked si chcem zit kralovsky, tak si asi neplatim leasing a nevozim stale rit v novom aute a nevyplakvam, ze mi nechcu este viacej poziciat.
Leasing je tiez pozicka a dost nevyhodna niekedy, takze ake setrenie ?

Setrenie pokladas, ze si dokazes zaplatit leasing a este by si chcel hypo ?

Dobre ze to stat, eu pribrzdila a dala podmienky na 80% max, lb sa roztoci taky kruh, z ktoreho vyjdu vitazne len developeri a medzi-agenti, ktorii dohodia pozemky, matros atd...... lb zacne sa vo velkom, lacno a rychlo stavat, ale bude sa predavat draho...... lb co oci vidia, to chcu
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6216
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa icefire »

Suhlasim s nazorom vyssie. Trh sa aspon zacne spomalovat momentalne, lebo to co sa aspon deje v BA v sucasnosti, je minimalne zaujimave. Prefiltruje to aspon trosku toho odpadu, co sa teraz masivne predava.

3000 projektov bez rozmyslania, najnovsie vidam kazdy den Novy Ruzinov, prezentuju to ako super byvanie, akurat capli novu krizovatku pred napojenim na tieto bytovky (nehovoriac o tom, ze tam nepomoze ani semafor, kedze Slovnaftska je stale zapchana), samozrejme bez chodnikov a prechodov (!!!!!) pre chodcov na tej svetelnej krizovatke (to aky chu* projektoval?). Nevraviac o tom, ze chodniky nevedu ani k najblizsej bus zastavke a ludia na nu chodia vyslovene cez pole asi 50 metrov.
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a aky je hento Ruzinov prosim... mam dojem ze ten zasraty ruzinov je od Galvaniho ba priam letiska az po Kazansku :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6216
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa icefire »

Vsak Novy Ruzinov :D Pisu, ze novy, takze ho predsa rozsirili do stredu pola pri zeleznicu a tych par bordelov, co tam su :D Idealna lokacia, ci?
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5565
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ono nepletme si tu realitny boom ako pricinu retardacie toho co je mestsky architekt ochotny smerakom odklepnut ako fajn projekt.

Ja sa tiez cudujem preco si moji kolegovci pokupovali pred 3 (TROMI !) rokmi 130 000 holobyty ktore im dokoncuju teraz pri hypertesku. uz aj bez tychto ludi je tam kazde rano zapcha ale zasa ked is mozes za zapchu dobre zaplatit preco nie...

Ale ohladom budov, ciest a rieseni. za to nemoze hypo boom ale to ze projekty robia firmicky mestu zname. na pozemkoch mestu zname. atd. sak to pozname :)

Preto kupit dom ist het odtialto.
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4573
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa killswitch »

ruzinov to technicky je: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... A9.svg.png

byvat tam cely zivot si predstavit neviem. z jednej strany dialnica, z druhej buduca dialnica, z tretej slovnaft a zo stvrtej prekladisko kontajnerov :D avsak je to blizko do centra a na prenajimanie vychodnarom by to nemusela byt zla investicia.
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6216
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa icefire »

killswitch to si zabil - uz vidim tie billboardy - Novy Ruzinov - Idealne byty na prenajom cezpolnym :D
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6701
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

ist z meata je vecsia zloba appa, denne idem z trebisova alebo presov do ke a je to zloba. mat byt na terase je supa alebo amfik ale aj tam je to drsne. galeria city je fajn ale atare budovy a nechcem stake moju radnicu ospevovat ale stavt von dom na pozemku 5x5 za domom ako vidno v kazdom novom byvani na joj je tazka tragedia.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6216
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa icefire »

stefan ty mas vypite ked toto pises ci to je vychodnarcina? Fakt tazko sa to cita :D
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

vychodniarsky rozumiem a toto sa nepodoba :D
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

:D naliaty na bomby
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 746
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HaDeS »

felipe25 napísal: - nesuhlasim, lebo su ludia, ktori si tych 10-20% nasetria, ale minu ich na nieco ine /auto?/. tym padom ti dokazali, ze to dokazu?! preco by potom nemali dostat byt, ked to prakticky dokazali /ale bohuzial len sami sebe, ze im nerobi problem dat 400€ mesacne bokom - a to je 2x vyska splatky hypoteky!/?
ach jaj, toto je rovnake ako typicke setrenie mojej drahej polovicky -
"Idem si kupit topanky"
"okej kolko potrebujes?"
"120"
"ok, bez"
po par hodinach navrat z vypravy a konvezacia pokracuje:
"super usetrila som ! mali ich v akcii za tretinu !!!"
"heeej? poprdeli super!"
"tak som si kupila TROJE"

a mame usetrene :D :cool: :hysterical: :hysterical:

za krista si neda povedat, ze usetrit = neminut (nepre*ebat) :wallbash:

tak pani, kto toto este pozna ? yahooo
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

trepes a miesass jablka s hruskami..

keby som napisal, ze som dal dokopy nenormalnych 700eur a kupil si iphone, tak nepoviem..

dat dokopy 15 000€ nedokaze kazdy... takze neries co som "kupil", nekupil.. dal som dokopy 15 000€ a tie sli na auto. za 2-3roky dam dokopy 10 000€ a tie pojdu na byt. chapenzi dojc? dolezite je, ze clovek nema problem dat dokopy +-10 000€

tvoj priklad je fakt, totalne zcestny... auto ma hodnotu 1/3 bytu, takze s tvojimi topankami je to neporovnatelne...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
HaDeS
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 746
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava/#overclocking

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa HaDeS »

a aky je principialne rozdiel medzi ajfonom a autom ? Teda okrem toho ze si minul viac. Mna ako potencionalneho tvojho veritela prd zaujima co si si kupil. Mna zaujima stav tvojho uctu a bilancia aktiv a pasiv. Kludne si si z "neuveritelnych" 15k mohol kupit pre mna za mna 21 ajfonov a dva bublifuky. Vysledok je uplne ten isty. Na ucte mas prd, hypo ti teraz nedam. Zopakujem znova - usetrit = nepre*ebat.

edit: tak isto za setrenie nepovazujem splatkovat leasing. To uz mozeme zajst do extremu a povazovat za setrenie splacanie kreditiek a kontokorentu. Boha ale sme sa nasetrili, ze ano :wallbash:

to ze si usplatkoval nejakych 15k jedine vypoveda o nejakej disipline, ale nic viac. Pokial si tie prachy minul, nemas ich k dispozicii nemame sa dalej o com bavit.
Workstation: dual E5-2698V4 GTX 2xTitan,
Slave 1-9:i7 5820k@4.2-4.45GHz
Slave 10-18:Ryzen 1700@3.7-3.9GHz,

Návrat na "Debata o všetkom"