Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5169
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

len on tam ma najomcu (nemca), bol som tam 2x pozerat a u neho vsetko suche aj pod vanou aj stupacka. Asi prdla daka trubka v betone ... to bude zase radosti
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Co to je za novostavbu?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

ak mas spracvu ako ja tak vela stastia. u nas bol dlhodobo problem s tym ze v garazi vytekala voda z odpadu, riesilo sa to asi 2 roky, hlavne kvoli susedom ktory si nechceli nechat rozburat kupelnu (co zasa uplne chapem), potom to nejako vyriesili ale min. dvaja susedia mali rozobratu kupelku v procese.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5546
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Jeden z dovodov preco novostavbu az po 10. rokoch. ja rad necham druhych nech si prejdu takymito vecami.

Ono na vsetko by mala byt zaruka, nove rozvody nemaju co pretekat. urcite ti to niekto preplati, ci poistovna ci spravca len hej, na SVk sa musis trochu o to pobit :)
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7263
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Papek »

Lenze zaruka je iba 2 roky. Susedovi praskla pancierova hadica na zabudovanom WC. Majstri ju namontovali zalomenu a po 2,5 roku od prevzatia bytu praskla. Sused nastastie byva na spodnom poschodi, takze vytopil iba garaze pod sebou. Teda vytopil... zostala tam mlaka, ktora casom vyschla a viac to nikoho netrapilo.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5546
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Tak to potom poistovna. a hej, tvoja ti preplati tebe, vymozu si to v poistovni u neho. simple. a 30 eur to nebude. zaplatia normalne.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

podla toho co bude poistovna posudzovat. ak vyburanie a vymenu vodovodu tak samozrejme zaplatia viac, ale to by nemala byt tvoja starost ale spracvu. za tvoj navlhnuty roh by som ale viac ako 10 eur necakal. ja som mal vytopeny strop ze z toho kvapkalo v dlzke asi 2 m, znicenu policku v vstavanej skrini + saty co tam boli a dostal som za to tusim nejakych 40 eur, poistovna axa.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5169
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

Jednoduska napísal:Jeden z dovodov preco novostavbu az po 10. rokoch. ja rad necham druhych nech si prejdu takymito vecami.

Ono na vsetko by mala byt zaruka, nove rozvody nemaju co pretekat. urcite ti to niekto preplati, ci poistovna ci spravca len hej, na SVk sa musis trochu o to pobit :)
zle som sa vyjadril, je to stavba, ktora toho roku bude mat 11 rokov :-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6650
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

skor to moze byt sused nad tebou ale vedla, neviem to vysvetlit, na nasom poschodi sme 3 byty a suseda vytopila seba, vedla byt(mna nie) a potom dole 4 poschodia ale uz vsetky 3 byty na kazdom poschodi, ze teba moze vytapat sused nie priamo nad tebou ale poschodie nad tebou no iny byt. a voda uz ide po spojoch kde moze, malokedy ide voda hned dole,to tam musi mega spara byt
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Bird »

Ahojte,
myslím, že ste tu ľudia čo maju veľmi dobrý prehľad ohľadne bývania, financovania atď.
Pracujem cca dva roky, odložené zatiaľ nemám veľa. Do horizontu 5 rokov by som si chcel kúpiť byt v regióne. (ceny sa tu pohybuju od 40000(dediny)-70000(mesto) 2-3 izby).
Neviem s istotou povedať aka bude situacia s hypotekami, no nechcel by som brať 100% hypo - ani to nebude možné predpokladám.

Otázka je, kde odkladať peniaze? Rozmýšlal som nad založením stavebného sporenia+štátna prémia. Toto je však na minimálne 6 rokov.
Je tam možnosť vybrať skôr a zdokladovať účel. Vyhoda je, že PSS by poskytla aj výhodný spotrebák na prípadne pokrytie ceny nehnuteľnosti alebo rekonštrukcie. Je toto dobrá možnosť? Oplatilo by sa stavebko aj keby som to mal napr. o 3 roky vybrať?

Potom nejaký sporiaci účet - myslím že tieto väčšinou majú nezaújmavé zhodnotenie. TatraBanka kde mám účet má možnosť sporiť cez podielové fondy - neviem ako je to s rizikom pri tomto sporení.

Čo sa vám zdá ako dobrá možnosť?
Ďakujem.
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7263
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Papek »

Sporiace ucty maju nizke uroky a mas ich spojene s podmienkou mat ucet v danej banke - castokrat ucet s poplatkom, pripadne podmienky s obratmi, platbami atd. aby si mal vedenie zdarma.
Stavebne sporenie - tu si pamatam, ze sa oplati nastavit tak, aby si mal maximalnu statnu premiu. Inak tam uroky dost podstatne klesli + poplatok za vedenie uctu. Treba dat pozor aby si neprerobil
Podielove fondy mi pridu ako najvynosnejsie no otazne je kam az mozu padnut v pripade pruseru na trhu. Inak nemam nejaky prehlad, daco si symbolicky odkladam bokom ale nie je to ziadna zavratna suma ktora by ma vytrhla z biedy.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

jednoducha odpoved je sporiaci ucet.

stavebne sporenie: musis si odpovedat ci si dokaze tolko odlozit aby si ziskal statnu premiu a ochotny sa viazat na 6 rokov. uver zo stavebka absolutne nedokaze konkurovat dnednym sadzbam hypo, co bude o 5 rokov neviem. viac tu https://dennikn.sk/blog/stavebne-sporen ... oplati-sa/

sporiaci ucet: dobre z pohladu aby si tie prachy omylom neprejedol, proste nastavis si trvaly prikaz, niektore sproriace ucty umoznuju vyber len v konkretnom dni v mesiaci (takze je nizsie riziko ze ovplyvneny emociami to minies), ale cela vyhoda je len psychicka. urok ti v najlepsom pripade kompenzuje poplatok za vedenie uctu v banke (bezneho, nie sporiaceho, ten byva k uctu zadarmo).
@papek: predpokladam ze bird uz nejaky ucet v banke ma, ci ty dostavas prachy na ruku?

podielove fondy, mozes dosiahnut zaujimave vynosy, poslednych par rokov vela ludi zarobilo 10+% (na akciovych fondoch), ale zasa dost vela ludi ocakava aj ze trhy padnu. ak by si bol ale ochotny akceptovat riziko odporucal by som obist podielove fondy a investovat priamo cez brokera, usetris si poplatky a kludne si mozes vytvorit rovnake portfolio ake by si mal v podielovom fonde. to riziko si tiez vies nastavit, nemusis ist do akcii ale napr. do dlhopisov kde zisky ale aj riziko su nizsie. chce to ale trosku viac casu na nastudovanie. zasa ale ist do banky, porozpravat sa co by si chcel a ziskat nejaku ponuku ta nic okrem casu nestoji, podla toho sa vies rozhodnut.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Bird
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2025
Dátum registrácie: So 15. Aug, 2009, 22:39
Bydlisko: TO

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Bird »

stavebne sporenie: nemam presne naštudovane podmienky, no myslim, že po 2 rokoch môžeš vybrať bez straty štatnej premie - akurat treba zdokladovať účel. plnu štatnu premiu ziskač od cca 110€/mesiac - to nie je problém.

Sporiaci učet: aktualne mam učet v TB - ktorá ak dobre chapem ich stranku klasicky sporiaci učet neponuka. Všetky vynosy zo sporenia sa rataju podla nejakych fondov (Rezerva 0,4%, konzervativny 1,5%, sporenie 4%...).

Jasne nie je problem ist do banky a popytat sa, to aj urobím, len chcem vedieť ako to riešite vy a čo sa vám zdá vhodné.
MacBook Pro 13 (2016) + iPhone 12 mini
PS5 Slim
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Toz tak mi nakoniec dali tych 90 percent, udelili vynimku. Do zakulisia nevidim, ale moj dojem z celej veci je, ze bez Slava Molnara by mi to na vlastnu past nemuselo prejst. Vsetky zmluvy boli podpisane, teraz uz ostava len cakat na kataster ...
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7263
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Papek »

Tak nakoniec super, gratulujem :dance:
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2

Návrat na "Debata o všetkom"