Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5546
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

By mali byt. Ty vole. Co koho do toho co si druhy kupi? Zasa Slovacisko ako repa...
Ked chce niekto dom nech mam dom, ked karavan budis, ked jednoizbak budis, kazdy ma svoje potreby ktore sa, SAM SOM NEVERIL, lisia od potrieb druhych.

Mam ozaj pocit ze tu chodia mnohi nie diskutovat ale podsuvat svoje nazory a nic ine. Rant sa romu hovori?
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5769
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

prenajom vs hypo:

vezmime si cloveka /to je jedno, ci ma rodinu, ci nema, ci su dvaja, styria... - neriesim/ co ma na vyber - bud bude byvat vo svojom bytiku, dajme tomu ma moznost vziat na hypo +-2i bytik za +-70tis euro... mesacna hypo splatka cini nejakych +-200€(30r)
ano, energie budu nejakych +-200eur /aj to som mozno prestrelil../, ale proste stale je to menej ako platit prenajom!
a poplatky za dan, a pod. blbiny co sa platia raz rocne dokopy aj tak neprevysia 12*500eur pri prenajme,,

jeho druha moznost je vziat podobny bytik na prenajom, a tam je suma +-500eur (bavime sa o kosiciach...).

v tomtomomente, ked ten clovek nieje sezonny pracovnik, podnikatel, alebo stastko, co ma vystudovane ale bez znamosti inu pracu ako ma ked nahodou sucasnu strati len tak lahko nezozenie, ma urcite na bomby vyhodnejsiu moznost cislo 1 - vziat byt na HYPO!....

lebo bude jeho, a tu teraz nepletme cisla, ze po 10rokoch platenia hypo viac zaplatil na urokoch, a istina je pomaly bez zaplatenia.. hypoteka sa berie do konca splacania, nie na 10rokov z 30tich :P
ked to dosplaca, bude ten byt jeho (jeho deti, deti jeho deti atd... - aspon jedna generacia bude usetrena od hypoteky..)..
ked si vyberie prenajom, jedine co ziska je sloboda - ano, moze kedykolvek odist, ale ak neodide, o 30r dostane tak vypoved z najmu (alebo si zariadi byt, pomeni ho pre seba, a za 3r si majitelrozmysli ze tam chce ist byvat, alebo potrebuje cash a zmluvu mu zrusi :D)... takze, o com sa bavme?

naozaj neexistuje nikto, kto seriozne uprimne moze povedat: prenajom je lepsi ako hypo! nie, nieje... pre mozno brutalne uzku skupinu ludi, co dostane job na 3roky /moj kamos dostal presne casovo ohranicenu ponuku, tak si v irsku vzal byt do prenajmu, a neriesil ze ho kupi - ale to je logicke, lebo o 3r odtial odide../ - ale aj pre tu skupinu ludi to neplati na cely zivot...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

dendroid napísal:Lord, to nejako vysoko rubes, 1700 v cistom ? :OO=
no ok, to je cca 2400 v hrubom to som trosku prepalil :D

tak ratajme 1400 v cistom, to by si po vsetkych splatkach potreboval este 240eur mat vzdy usetrenych aby si splnil ten limit na rezervu
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

LordKJ napísal:vyhodna nevyhodna, budu sediet v 2 izbaku v BA a platit 500e mesacne do konca zivota?
alebo budu byvat v dedine pri trebisove s rodicmi a starat sa o rolu za domom?
alebo sa prestahuje ku kamaratovi a budu platit obaja po 250
Jednoduska napísal:Mam ozaj pocit ze tu chodia mnohi nie diskutovat ale podsuvat svoje nazory a nic ine.
ja sa len snazim poukazovat na druhu stranu mince a vyviest podaktorych z omylu ze banky su povinne kazdemu prefinancovat 100% kupnej ceny a dobijaju sa k risk manazerom a pod.
felipe25 napísal:hypoteka sa berie do konca splacania, nie na 10rokov z 30tich :P
ved presne o tomto hovorim. preto nemozes pocitat ze 30 rokov budes splacat 200 eur mesacne, ale musis byt pripraveny ze to moze byt aj 350. rovnako musis uvazovat aj o tom ze mozno ten byt raz vyrasties, ono je to pekna predstava kupit si dalsi vacsi byt a prvy ponechat detom, toto ale si malokto vie dovolit.

tu je inac zaujimavy blog ako by mal mlady clovek pristupovat k byvaniu:
https://dennikn.sk/blog/ste-mladi-a-kup ... lka-chyba/
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

molnart napísal:
LordKJ napísal:vyhodna nevyhodna, budu sediet v 2 izbaku v BA a platit 500e mesacne do konca zivota?
alebo budu byvat v dedine pri trebisove s rodicmi a starat sa o rolu za domom?
alebo sa prestahuje ku kamaratovi a budu platit obaja po 250
LordKJ napísal:- alternativa na rozbeh je byvat v podnajme s viac ludmi a teda moznost si nieco nasetrit, ale to tak tiez nebudes byvat do 30tky.
stale mi to nepride ako vyhra, nie nechcem byvat s kamaratom do konca zivota

ad. clanok
1._Znížená flexibilita.
1
niekto vie s urcitostou povedat, ze urcite nepojde do prahy, zurichu ani nikde inde

komentare k tomu clanku su dobre, podla mna zaujimavejsie ako clanok


vsetko to ale zavisi od toho aky mas pociatocny kapital a hlavne aky mas plat/predpokladany narast platu... ked robis niekde kde ma clovek s 10 rocnou praxou 1500 v hrubom tak nemozes az tolko vyskakovat
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Boze Molnart, v 30 ke pojde clovek byvat ku kamaratovi ? To myslis vazne ? A ten kamarat, ten ma pravo na hypoteku aj bez rodiny ? :D Ci si to maju obaja prenajat od spekulanta radsej ?
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa MacTukahan »

LordKJ 1500 v hrubom je zly plat?
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

po 10 rokoch praxe?, podla mna ano
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

nie, v 30ke uz clovek ma byt usadeny a ma vediet co chce od zivota, mat alebo vediet ci bude mat rodinu apod. ja hovorim o tych co hned z promocie utekaju do banky aby brali hypo.
ale aj 30 rocny clovek pojde ku kamaratovi byvat ak nebude mat na hypo a nema druhy prijem v domacnosti.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

no, ano po promociach hned utekat brat hypo je ina kapitola (myslim, ze to tu nikto neriesi)
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5546
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Molnart,

ty nejako vseobecne vies co by ktomal robit, co kupovat a kedy vo svojom zivote byt v akom stadiu. To musis mat lahke, ziadne otazky, len ides podla statistik? :D Robim si z teba torch usrandu ale enviem, precitaj si po sebe. "malo by. mal by. ma byt...." kto povedal?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

pisem to tak preto lebo nechcem zasa uplne generalizovat. chcel som len povedat ze napriek tomu ze dostupne hypoteky lakaju k rychlim rozhnodnutiam, kupa nehnutelnosti je rozhodnutie na dlhsu dobu a clovek ma do toho ist az ked to ma v hlave vysporiadane, co clovek okolo 30 by mohol mat. jasne, ked vies ze dokonca zivota chces zit nezavaznym zivotom tak kup si nejaky pimp crib, ak robis v bratislave lebo musis a vies ze radsej by si bol blizsie ku prirode tak sa na kupu bytu vyser, zariad si tak karieru aby si mohol robit co najviac z domu a ked sa ti to podari prestahuj sa niekde do lesa. urcite si nekupuj byt len preto ze kazdy kamarat uz nejaky ma.

ale samozrejme ked sme pri tom velmi dobre viem co by ludia mali a nemali robit, napr. kazdy by mal vediet rozdiel medzi black metalom, death metalom a blackened death metalom, nemal by jest ine casti kurcata ako prsia, komp by mal mat vzdy na svojej pravej strane, nikdy by nemal vidiet film kurahosigutentag apod. :D
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6651
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

v praci 80perc kolegov zije v podnajme, s rodicmi, maju nad 30 a nemaju deti,cajocky, a co ma zaraza skoro vsetci nevedia plavat. jak je to mozne? mal som nejedneho podnajomnika, co hypo proste nedostal , alebo mu sef na papier dava minimalku a bokom love a nesplnal podmienky atd atd, banky na seba pozeraju a zistili ze mozno davali viac ako mohli a idu to spomalit. su to nenazrane institucie, kt zaujima len ich zisk
sru na to, kde kolko kto byva ale sleduju trh a premyslaju kedy dat ake podmienky aby mohli stale zarabat, davat kazdemu 100perc a potom vymahat tiez neni zadarmo. kamosi dvaja pravnici(maju svoju kancelariu a na gemeri dobre zazemie) stale len mi vravia, jak su ludia sproati a poziciavaju si hoc quatro a shity a nesplacaju a bum exekutor. na hluposti sa dobre zaraba.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5169
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

fesaci, dokoncil som kupelnu v novostavbe a sused z hore ma po 2 tyzdnoch vytapa. Teda vlhne mi rok stupacky na stope.
Kryje opravu poistka bytovky alebo musim mat ja poistenie domacnosti ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

mna ked sused vytopil tak mi to zaplatilia moja poistka a zaroven to potom narokovala z jeho poistenia. poistenie bytovky podla mna skor nie. ale je imhho aj tak jedno, daju ti tak max 30 eur, co ta nezachrani.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)

Návrat na "Debata o všetkom"