Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12221
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> ako niekto moze povedat (nemyslim nikoho konkretneho), ze je najom z dlhodobeho hladiska lepsi ako splacat svoje???!

nie je, urcite nie je. Jedine ze je clovek zmateny.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

kazdy den ked idem okolo toho fiatu si vravim,ze boha jake je to pekne ! :D takze som spokojny :D uz len ten peg perego fiat 500 poriesit v najblizsom obdobi :D
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

z dlhodobeho hladiska nie. ale kupovat jedno-dvojizbovy byt sam pre seba nikdy nie je dlhodobe hladisko. ked mas partnera, viete ako chcete zit, kde chcete vychovavat deti apod. tak je to samozrejme o inom. ale co dnes vacsina robi je cista spekulacia na rast cien a pokles urokov co moze skoncit len padom trhu.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Molnart, chapem, ze to myslis v dobrom, lebo tam vonku su ludia, ktori to tak robia a asi, ak hudba skonci a karavana sa pohne, na to doplatia, ale tu si myslim, ze placec na zlom hrobe. Ja predpokladam, ze si tu kazdy vie ohodnotit rizika a prinosy, uz tu imho nema nikto zapalene lytka a nevie co od dobroty, lebo to by sme sa tu na fore registrovali ako 8 rocny :D
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

molnart ja fakt nechapem kam tym smerujes... je uplne jedno ci je ten clovek sam alebo ich je jak spoluobcanov.... ked proste chce byvat tak ma na vyber najom vs svoje cez hypo... cize je to uplne jedno kolko osob to bude,vzdy je hypo vyhodnejsie.

drviva vacsina najomcov su prave take osoby, ktore v banke hypo nedostanu a v podstate nemaju na vyber...
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

quicky, ved mozes byvat u rodicov v detskej izbe :D
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

nie je to jedno, lebo ked ten clovek skonci na pn-ke alebo pride o robotu tak predstavuje pre banku zvysene riziko. navyse clovek bez zavezkov nema problem sa na to vysrat a brat veci na lahku vahu, nabrat dalsie spotrebky a potom vyhlasit bankrot a pod. preto je uplne spravne ze rodina si ma na hypo nasetrit. jasne, ze jednotlivec toto da tazko, ale ked podaktori tu hovoria ze ten co si vie nasetrit na cast bytu musi byt hned boris kollar tak to musim dat na spravnu mieru.
LordKJ napísal:quicky, ved mozes byvat u rodicov v detskej izbe :D
a co by si nemohol? ja som tam byval do nejakych 28 (mimo obdobia ked som robil a byval vo viedni, ale mal som tam najlacnejsi podnajom, bolo mi to jedno, bol som tam len cez tyzden a aj tak som vacsinou do 10 sedel v robote), celu vyplatu som si odkladal, jedine co som si kupil bol novy komp, tak ked som sa zoznamil s buducou manzelkou a videli sme ze to myslime vazne tak som mal k dispozicii slusne imanie ku kupe bytu. uprimne neviem si ani predstavit co by som robil v nejakom byte sam, zena parkrat do roka chodi na 2 tyzdne s detmi ku svokre tak chodim ako s prebitou nohou.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

fajn, ja nebudem sediet do 28 ma vychode a taktiez urcite nebudem po skole 2-3-4-5 rokov platit najom v BA

odchod do zahranicia taktiez nehrozi

ak niekto ma profesiu s ktorou sa v rodicovskom regione nezamestna tak co teraz?
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

A o com potom tie 1 izbove byty su ? Podla tvojej logiky Molnart by 1 izbove byty nemali vobec vlastne ani jestvovat a ani 2 izbove. Zoberiem si predsa hypoteku na 1 izbovy byt, respektive 2 izbovy a ked chcem ist do vacsieho, tak si proste poziciam od banky viac a prenesiem tarchu ...Neviem, preco to nazyvas spekulaciami. Ja viem, ze chcem ostat v KE, zenu nemam ani rodinu a neviem, ci ju mat budem. Ak nie, budem mat 2 izbovy byt a byvat v nom sam a budem ho splacat a pri troche stastia bude o 20 rokov moj. Ak sa rozhodnem pre rodinu (mam iste dovody, ktore ma odradzaju), tak to urcite nebude skor ako o 5 rokov a spokojne aj o 10. To mam dovtedy podla teba zit v podnajme, lebo byty su pre ludi s rodinami ? Alebo v detskej izbe ? Spekulanti su ti ludia, ktori kupuju x ty byt na prenajom a ti tiez prispievaju k rastu cien. On si to moze dovolit, ceny rastu a potom sa najdu ludia, co si to dovolit nemozu a su nuteni si zobrat u takeho cloveka prenajom. Toto by som reguloval zakonom.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

ake dovody ta odradzaju?

osobne chcem rodinu ihned po skonceni VS
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Rodinne dovody :D Osobneho charakteru :D
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6652
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

no sak nema jednu nohu, ma to aj v obrazku predsa.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

jednoizbove byty by mali byt pre bonitnejsich ludi, nakolko ide o najdrahsi sposob byvania (na m2)

tu mate pekny clanok z trendu: https://www.etrend.sk/trend-archiv/rok- ... ozone.html
Bankám v prvom rade od marca pribudol nový limit týkajúci sa veľkosti úverov k hodnote založenej nehnuteľnosti, takzvaný podiel loan to value (LTV), obmedzuje úvery nad 80 percent. Nemala by ich byť viac ako polovica z objemu nových úverov v jednom kalendárnom štvrťroku. Od júla to bude najviac 40 percent.
takze banka zisti ze velke hypoteky presieahli u nich nejake percento a vyda interne prikaz aby sa n aurcite obdobie poskytovali uvery do 70%
Banky nebudú môcť poskytnúť úver tomu, kto by mal väčšie splátky existujúcich i nového úveru, než je jeho príjem očistený o životné minimum. Zostať mu musí aj rezerva, ktorá je od marca päť percent rozdielu medzi príjmom a životným minimom. Postupne sa bude táto rezerva zvyšovať do 20 percent.
Ani po prijatí takéhoto pravidla sa nič nezmení na tom, že hypotéka nie je produkt pre každého. Ani ním nikdy nebola. Aby si ľudia mohli požičať na bývanie veľkú sumu, musia mať na to príjem.
V praxi citeľnou zmenou bude dokladovanie príjmu na posudzovanie schopnosti splácať úver. Namiesto trojmesačného príjmu bude treba šesť mesiacov.
celková splatnosť úverov na bývanie nemá presiahnuť 30 rokov. Len desatina nových úverov v jednom mesiaci môže tento limit prekročiť. Banky pritom nemajú presúvať zaťaženie klienta na neskoršie obdobie.

Zakázané sa tak stalo napríklad progresívne splácanie, ktoré niektoré banky v minulosti predstavili, no nikdy sa netešilo veľkej obľube. Banky okrem toho pri posudzovaní schopnosti klienta splácať úver musia testovať, či by ho splácal aj v prípade, ak by bola sadzba aspoň o dva percentuálne body vyššia. Pri zakladaní nehnuteľnosti je pre banku dôležitá najnižšia z hodnôt: znaleckého posudku, interného ohodnotenia banky a kúpnej ceny. Nemôže sa orientovať len na základe posudku či zmluvy o kúpe.
pred par rokmi bolo uplne bezne ze na hypo clovek zaplatil dvojnasobok hodnoty bytu. ak by doslo k narastu sadzieb hypo na nejake 3-4% (co je sadzba za ktoru sa bezne poziciava v niektorych okolitych krajinach) mnoho ludi si uvedomi ze ta hypoteka pre nich nie je az taka vyhodna, zacnu rozmyslat o predaji bytu, lenze nebudu kupujici a ceny nehnutelnosti tym momentom padnu o desiatky percent.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

Banky nebudú môcť poskytnúť úver tomu, kto by mal väčšie splátky existujúcich i nového úveru, než je jeho príjem očistený o životné minimum. Zostať mu musí aj rezerva, ktorá je od marca päť percent rozdielu medzi príjmom a životným minimom. Postupne sa bude táto rezerva zvyšovať do 20 percent.
takze pri predpokladanom prijme 1700 ti musi zostat po zaplateni vsetkeho aspon 300eur, nepride mi to az take hrozne zas

mnoho ludi si uvedomi ze ta hypoteka pre nich nie je az taka vyhodna, zacnu rozmyslat o predaji bytu, lenze nebudu kupujici a ceny nehnutelnosti tym momentom padnu o desiatky percent.
vyhodna nevyhodna, budu sediet v 2 izbaku v BA a platit 500e mesacne do konca zivota?
alebo budu byvat v dedine pri trebisove s rodicmi a starat sa o rolu za domom?

- alternativa na rozbeh je byvat v podnajme s viac ludmi a teda moznost si nieco nasetrit, ale to tak tiez nebudes byvat do 30tky.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3659
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Mozem potvrdit, padlo 30 rokov na jesen, byvam v podnajme s jednym clovekom momentalne a uz mi to za tych usetrenych 150 eur naviac nestoji :)

Lord, to nejako vysoko rubes, 1700 v cistom ? :OO=

Stefan, keby len to, aj hlava mi pada na lavy bok ako mozno vidiet a trpim alergiou na retardov. A tych je vsade veru dost ... Mam to tazke sam so sebou, nie to este rodina k tomu :D

Návrat na "Debata o všetkom"