Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Vynikajuca stranka, ak by si niekto chcel vopred ocekovat pred kupou bytu, ako svieti slnko v danom bytovom dome ...

http://suncalc.net
Používateľov profilový obrázok
Andrew007
Čierna listina bazáru
Čierna listina bazáru
Príspevky: 1735
Dátum registrácie: Ne 28. Dec, 2008, 20:14
Bydlisko: Senec

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Andrew007 »

Ahojte, nájde sa niekto kto plánuje riešiť bývanie tento rok a sleduje vývoj nehnuteľností a hypoték ? Troška na dlhšiu diskusiu rozvinúť tému .

Ďalej by ma zaujímalo kedy ste vy začali riešiť vlastné hniezdo pre seba /bezdetný, bez manželky/ a akou plochou resp. predstavami by ste sa uskromnili zatiaľ čiastočne na dobu 5-8 rokov max . Každopádne mám možnosť riešiť nadstavbu doma na dom, ale aktuálne je to nemožné z určitých dôvodov. Hlavne potrebujem vypadnúť a naštartovať systém splácania, takže prakticky ma dnešný systém zhltne do 33ky určite.

Podnájom nepripadá do úvahy, to radšej peniaze spálim alebo darujem .
5800X3D - ROG strix B550-A gaming - 4090 GS - Corsair 32/3600 - 970 evo 1TB - Corsair RM850 - Dell 2716DG 2K/144 / Dell Gaming G3223Q 4K/120
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6751
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

tak ujasnit si priority, ked si sam, vypadni do usa/canady inde. ak si vyberies miesto na svk, vyber si lokalitu kde sa ti paci a skus podnajom na 2-3mesiace. podnajmy ludia riesia ako velke zlo ale na skusku to nei ej kriticke, kazdopadne ak si sam bohate staci 2i az az. v ke casto riesia ludia 2i a 1 i prenajima niekomu a sam tam byva vo vedlajsej izbe a podnajomnik mu splaca urcite naklady.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5594
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ja som tak zil a pohodicka, urcite odporucam zobrat kamosa a nechat ho splacat ti naklady na byt :)

potom pride manzelka a vymeni kamosa. ma to plusy aj minusy :D

Neviem co chces diskutovat o hypo, nedostanes uz 100 ani 90 ako niekedy, pocitaj 80% a zbytok sam.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Zavisi to od pozicie atd., kolega dostal 90 percent bez problemov v Tatre teraz ...

Vypadnut do USA/Kanady ? A co tam ? A preco zrovna tam ? Toto ma azda uz ujasnene, keby chcel vypadnut do USA/Kanady, neriesi byt tu ...

Ako ti pisali vyssie, minimalne 2 izbovy, 1 izbak je hlupost. Respektive si bude treba mozno ujasnit, ci chces byvat sam, alebo tam chces niekoho. Ak chces niekoho, mozes mat problem. Ak zoberies 2 izbak, bud bude prerobeny a s vysokou pravdepodobnostou bude obyvacka spojena s kuchynou, pripadne prechodova izba ... Hlavne si ujasnit, ci chces byvat s niekym alebo nie. Podla toho dalej. Podla mna na spolubyvanie je lepsia 3ka. Aby si netravil cely cas v jednej izbe ako na intraku. Ak sam, 2 ka.
Naposledy upravil/-a dendroid v Št 01. Mar, 2018, 12:13, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Papek »

Jendoizbak je pre jedneho uplna pohoda, akurat to nie je na nejake vacsie party. Ono co viac treba jednemu (prip. dvom). Obyvacka kde natrepes telku pc a hodis rozkladaci gauc. Pripadne si spravis oddeleny kutik - kamos ma cca 50m jednoizbak ako jeden velky priestor a cast ma oddelenu sklobetonovou stenou, kde ma akurat jednu dvojpostel + stoliky. 2 izbak je uz aj pre dvoch uplna pohoda, dve oddelene izby kde is mozes v pripade potreby tresknut dverami. V jednoizbaku toto chyba, ale ked chcu ludia zit sami, tak sa da aj tak.
Ja mam dvojizbak, ak si dobre pamatam tak 56m. Riesit som to zacal lebo som musel. Nastastie to bolo este v case ked davali 100% hypo. Aj tak zmrdi nedali celych 100, ale tusim 90 (alebo az 95?) + zvysok spotrebak, takze som to mal pomerne jednoducho vyriesene. A plat pustil aj na dvojizbak v novostavbe v BA, tak som si priplatil. Dnes to bude s hypo tazsie ked si sam. Vtedy si pre banku rizikovejsi ako ked sa upisu dvaja pracujuci, hoci s nizsimi prijmami.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Ja by som nechcel byvat v 1 izbe, spat tam, robit tam vsetko ... Nejde len o party. Musis si to preratat s ohladom na ceny, v konecnom dosledku, ked to beries na 5 rokov je to stale o mesacnych nakladoch. Dalsia vec je ta, ze casom ak si najdes zenu ...Je to slepa ulicka 1 izbaky.
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa maniak »

Potvrdzujem, so zenou sme najprv zili ca. 2 roky v jednej izbe na intraku (rozumej max 8 m2) a potom 3 roky v jednoizbaku a proste stiesnene priestory akurat zvysuju nervozitu. Ked si sam, ten 2i je asi ideal aj v pripade, ze by si si nasiel partnerku a pripadne aj na zaciatok s jednym dietatom.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7281
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Papek »

Osobne by som tiez nesiel do jednoizbaku, kebyze mam prachy na 2i. Ale poznam ludi, co boli nuteni a dokazali sa celkom dostojne zabyvat aj tam. Ked sa chce, tak sa da.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9985
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stiv »

Mne by nevadil ani 5i samemu. Popravde si neviem predstavit kazdy mesiac splacat xx rokov priestor o velkosti garaze a mat v tom "vsetko". To aj prenajom by sa mi viac pacil. Ale ked sa inac neda...
.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7743
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

tak zas 5i uz trosku vela, to zas len napomaha zbieraniu bordelu :D
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6751
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

ja som byval s bratom 3r v 1i a luxus, so zenou asi peklo.
hry- ps5
doma-HP probook
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

ja byvam v 3i (63m2)... so zenou sami to bolo super... ako sa pridal maly tak uz citim,ze to neni ono ked vsade zakopavam o hracky... cize uz dalsia meta je dom, ktory zacinam stavat.

tiez to bude 4i + obývacka s kuchynou + 2x wc + 2x kupelna + 2x satnik + technicka miestnost. to mi pride take celkom idealne - ani vela ani malo

a zas to zopakujem,ze zit v najme je proste nerantabilne - jedine, ak niekto zije stylom pol roka tam, potom ine mesto a pod...vtedy pochopim najom, inak je to blbost najvacsieho zrna. ale ako inak otazka vlastneho byvania je aj vec prijmu / fin. gramotnosti.
Používateľov profilový obrázok
Kimif123
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1584
Dátum registrácie: Pi 13. Máj, 2016, 15:35
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Kimif123 »

Papek napísal: Št 01. Mar, 2018, 12:29 Osobne by som tiez nesiel do jednoizbaku, kebyze mam prachy na 2i. Ale poznam ludi, co boli nuteni a dokazali sa celkom dostojne zabyvat aj tam. Ked sa chce, tak sa da.
V 1 izbovom sa dá zvládnuť bývanie aj dvaja (ideálne s priateľkou, ktorá tam nebude nonstop napr). Ja tiež riešim vlastné bývanie momentálne a najlepšia varianta mi vychádza 1 izbák (bavíme sa o lokalite Nitra). Za 2 izbový byt je príplatok okolo minimálne 15k € (ak sa bavíme o rovnakom stave/lokalite v rámci mesta), uvažoval som aj o tom variante, to by bolo dobré keby som zobral napr. niekoho do podnájmu. Ale mne práve ide o princíp, že chcem súkromie.

K podnájmu toľko, že napr. tu v Nitre je to riadne zlo. Za garsonku pýtajú 300€ mesačne minimum pričom cena za garsónku je 50-55k €.

Ďalšia vec je, že to bývanie je u každého hodne individuálne. Niekto tam len "prespáva", nepotrebuje nič extra, niekto je sám a potrebuje tri izby. Sto ľudí sto chutí.
CPU: i5 12400f Cooler: NOCTUA NH-U12A Chromax Black MB: ASUS ROG STRIX B660-A GAMING D4 RAM: G.SKILL 32GB KIT DDR4 3600 MHz CL16 Trident Z RGB GPU: ASUS TUF GeForce RTX 3060 Ti O8G SSD: Samsung 980 PRO 1TB + Kingston KC3000 NVMe 1TB + Crucial MX500 2TB SSD PSU: Corsair RM750x white CASE: Fractal Design Define 7 Compact White TG Mouse: Logitech G403 Prodigy HS: HyperX Cloud I + Microlab FC50 Monitor: Dell S2721DGFA OS: Win 10 64bit
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5551
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Odar »

Najvacsi problem 1-izbaku je, ze ked pride navsteva, nie je kde zatvorit bordel :D
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM

Návrat na "Debata o všetkom"