Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
drastyk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 424
Dátum registrácie: So 30. Júl, 2011, 14:41
Bydlisko: Bratislava (32)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa drastyk »

Chris napísal:
drastyk napísal:k tym akciovym fondom, o pade sa hovori uz dlho ale pri pripadnom cakani, cloveku moze ujst vlak. Prikladov je vela (Ludia si buchali hlavu, ked bol bitcoin na 100$ ze nenakupili za 10$ a pod...)

Ja osobne, po tom ako som sa snazil prisetrit na byvanie rozhodol investovat do akciovych ETF (nieco velmi podobne ako co je v 2.pilieri akciovi indexovy fond). Nakupujem si to sam cez Brokera, poplatky oproti aktivne manazovanym fondom su minimalne.

Mam nejaky cash, ak trhy padnu, tak nakupim vo vypredaji... Postupne kazdy mesiac (pripadne pri poklese) prikupujem ale stake drzim isty obnos v cashi. To je moja momentalna filozofia.

Moze byt pravda, ze trh je momentalne vysoko, ale to si ludia hovoria skoro vzdy. Je velmi tazke nacasovat vstup na trh.

Osobne mi nerobi problem vacsie riziko, tie peniaze nepotrebujem, nemam velke vydavky.


Momentalne su hypo lacne, tak mozno esta je pozicat si co najviac z banky a zvysok investovat (dlhodobo). Za predpokladu, ze by som nasiel vhodny byt (projekt) by som to takto riesil.
ktore konretne ETF?
IWDE
https://www.ishares.com/uk/institutiona ... titutional
Spoiler: ukázať
MB: Asus Z170 Pro Gaming CPU: i7 6700K@4,5Ghz VGA: Gainward GTX 1070 PSU: Seasonic s12 520 W RAM: Corsair 16GB@3000 Mhz CASE: Define R3 Black Pearl Monitor: Benq 2411z 144Hz" Repro: Focal Alpha 65 DAC: Audient iD14 & nuForce uDac 2 Sluchádlá: Sennheiser HD 598
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

stefan.koval napísal:ja s molnartom nesuhlasim a smelo si byt hladaj aj rok, dva. ako dvadsat fnukat joj more toto mi vadi a tamto mi vadi, v konecnom dosledku prides na to ze fakt lepsie ist do novostavby lebo 120e plus cca plusa 10e za el. plus navysenie fondu je podla mna mega vela za 1os kamo, ked pride rodina tak si na 160-180e len zasvisti a to mas 80E viac cca ako novostavba mesacne cize 960E rocne, 10tis za 10rokov, budes povedzme zit 30 roky,plus tvoje deti 30 ta za 60 rokov mas 60tis ecka len na saplavych energiach, kt vdaka ficovi bud stale "klesat". a to su fakty a ne z nosa vytiahnuta tabulka. tu si prelistuj 2 strany dozadu co ti ludia tu pisali naklady a malokto mal nad 100E, a ne 1os. aj kebyze sporis tak povedzme 50e naviac mesacne, to je 600E rocne, za 10roky 6tis e, atd. investicia do novostavby sa ti vrati a este aj zarobis, zatim co tvoje deti ti budu pri hrobe dakovat ze diky appa za ten bejvak.
Este k tomu som sa chcel Stefan vyjadrit, vtedy som na to v tom zhone zabudol. Mozno bude moj nazor pre niekoho napomocny ...

Co sa tyka hladania bytu rok - dva - v tejto situacii, kedy su (hypoteticky) ceny na vrchole to ma vyznam. Ak niekto zacal hladat byt pred 2 rokmi a konecne nasiel nieco uplne podla vlastnych idealnych predstav, tak za tie 2 roky cena sla hore o 10 000 eur cca a za tie 2 roky by tiez splatil kolko, 3000 eur aspon ? Takze spokojne mohol pred 2 rokmi kupit akokolvek predrazeny byt za uplne nerealnu cenu, ak mu inac vyhovoval a usetrit si 2 roky hladania a financne by bol prinajhorsom na tom istom. Dalsia otazka je, kedy cloveku prasknu nervy a zacne sa uchylovat ku kompromisom ... Hladat byt je dost narocne na energiu a aj na cas a celkom aj na psychiku (moj pohlad, moja skusenost s mojou psychikou :D ), chodit po x bytoch, ktore vyzeraju na foto OK a clovek tam pride osobne a ...Alebo tie stresy, ked prides na byt a sa ti paci a vadi ti 1 vec, s ktorou si vopred neratal a vies, ze mas maximalne par hodin na rozhodnutie ... Ja by som toto 2 roky nevydrzal a ani rok.

Co sa tyka kalkulacii nakladov Stefan, nie je to objektivne zdaleka, idealizujes prilis tu novostavbu. Velku cast z navysenych nakladov pri starej stavbe predstavuje fond oprav ... V tvojej kalkulacii ale ratas s tym, ze za novostavbu budes mat cely cas nulove naklady na opravy ...Moj nazor je, ze po 30 rokoch budu na tom zrekonstruovany stary dom a novostavba z hladiska fondu oprav rovnako. Dalsia otazka je, kedy sa splatia naklady na renovaciu bytoveho domu, ja osobne nemam sajnu, ale ak sa to povedzme splati za 10 rokov ? V tom pripade by si bol na tom s nakladmi po 10 rokoch cca rovnako ako s novostavbou (neviem posudit).

Dalsia otazka je porovnanie cien, zabudas na 1 vec, ak novostavba stoji o 15 000 eur viac, tak ak na nu beries hypoteku, musis si tych 15 000 eur naviac pozicat. Takze to uz nie je 15 000 naviac, ale v idealnom pripade s urokmi aspon 22 000 a spokojne aj 25 000 eur. Dalsia vec pri novostavbe su navysene naklady napr. za parkovacie miesto ... Kupovat novostavbu bez parkovacieho miesta, ked su v sucasnosti nacapene medzi stare bytove domy, kde je uz teraz problem s parkovanim ... To mas k cene dalsich 10 000 eur za parkovanie ... V pripade projektu pri Radnici pytaju tiez napr. dalsich 4000 eur za sklad nejaky, co sluzi asi ako pivnica vacsia... Takze ked si to clovek porovna a zvazi ostatne veci, ktore boli spomenute, tak tie cenove rozdiely medzi novostavbou a starym domom nie su zdaleka tak mimo a novostavba ako take idealne riesenie, ako to ty spominas, nevychadza.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5565
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Komplet suhlas s novostavbou ale to uz je zname :)

Ohladom vyberu bytu - ja som realitacke povedal ze chcem kazdy den vidiet 2 byty za radom a tak aj bolo, od pondelka do piatku, desiaty byt som kupil trvalo to tyzden :D da sa to nabuchat. ale ide o stastie, ja som ho mal.

A hej, setrilkovia buchaju hlavy teraz. halvne ak nepraskne bublina ceny ostanu kde su, nepadnu. ale to len uvidime ako to bude. nejaka minimalna recesia podla mna pride, prirodzeny mierny skok dolu v cenach do par rokov a poto msa to snad ustali bez krizy...
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6701
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

no co bdue s trhom je vzdy loteria, chytat za slovicka je tiez tuna na poriadku, sme sa nepochopili, ja nekupim byt kt sa mi nepaci bo o rok moze byt drahsi, budem si hladat az kym nenajdem a to som myslel tymi rok dva. stastie som mal aj ja ked pozeram ako niekto hlada byt ale pride mi ze clovek nevie co hlada, kde hlada a nakoniec ani nevie ci na to ma love. mna to nezaujima aka bola cena pred rokomv dvoma a ak bude o 30 rokov, zijem v pritomnosti, samozrejme ak mi treba kupit byt hladam. a samozrejme kazdy podla svojich moznsoti.
co sa tyka novostavieb tak ano, ako som uz xuy krat pisal, treba si overit developera a ano nekupit hned prve co pride pod ruku. si vedel ze pri radnici byty(co som kupil 1izb)vlastni developer budovu BCK(ano ta velka sklenena pri sude, oproti steel arene, a ze stavia dalsie v KE,teda bude, ze ma za sevbbou v prahe asi 3 projekty a v nemecku mam pocit jedno, cize ano ja budem novostavbu obhajovat(a mozno to nazyvam vseobecne) ale overeneho developera.
hladanie bytu je stale velka tragedia a zavisi aj od osobnosti zaujemcu bo ja za roky, co sa tomu venujem tak len okrajovo som takych ludi a mentalit postretaval, ze dakto co dosiel neriesil xy veci a dakto riesil farbu koberca.

skor sa mi stale osvedcilo ze clovek nevie co chce kym nevstupi do bytu a ten byt sa mu jednoducho enzapaci a citi sa v nom dobre, citi tu harmoniu, do kt sa chce vracat zniceny z prace, pijany z party, a kde chce nosit nakup. a ked sa clvoek tak bdue citit v tehlovke 45rocnej tak preco nie, ja sa dobre citim v modernych budovach, stare budovy u mna evokuju zastaralost a depresivne na man posobia. tiez byvam v 25 rocnom panelaku(najnovsie realne v lokalite, kde sa mi paci) no ked riesime kupu noveho bytu, tak u mna musi byt "novy" .

ale zase, ja u vas nebyvam a vy u mna tiez ne. a ked ste stastny tam kde ste, je to super.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5565
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Jasne, ved nakoniec o co ide? zivot nie su cisla, clovek sa jednoducho musi dobre citit :) Ja zasa nedam na tehlu dopustit, mozno to je psychika ale mam pocit ze tne byt jednoducho lepsie dycha.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6701
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

mje to.mozne a ta malta xo ju kedyai drzala uz co to prepusti a omietka tiez neni najmladaia asi. zateplena tehla je velke zlo hniloby. panel je kus sucheho betonu. skoda ze tuna kde som nie su velmi novostavby ale gena v presove casto kupia skelet cca20rokov stary a akoze dostavaju a bum cenovka ze novostavba. alebo ked vystahovali ciganov od stadiona a jned prerobili a bum ze novostavba. saplave ciganske ex gheto. uz vidim pentahon v ba akp sa o 15-20roky za nim budu trhat ludia
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

osobne si myslim, ze ceny klesunu, a poriadne. len treba pockat..

preco? lebo pocet tych, co im s novymi pravidlami schvalia hypoteku sa bude dramaticky znizovat.. treba pockat polroka a uvidi sa.. ono, mat nasetrenych 20% nieje len tak... doteraz clovek s podnajmu sa rozhodol, a presiel z A do B.. no teraz neprejde.. a verim, ze v podnajme sa setri nejakych par tisic eur len velmi tazko.

takze koniec koncov, klesne pocet predanych bytov /som presvedceny, ze uz klesol../.

skoda ze niekto nepozna realitakov, co by dali realne cisla - pocet predanych bytov januar-februar vs marec april.. podla mna je tam prepad, a velky. ale uvidime...

kazdopadne, ked sa tak zamyslim, vobec nesuhlasim s podmienkami nbs mat 20% na nehnutelnost vopred. ano, ak si tymto chcu "zabezpecit", ze klient ktoremu daju hypo je schopny si odkladat, tak nech, ale nech to potom funguje tak, ze tych 20% len dokladuje, banka mu schvali 100%, ale tych 20% moze pouzit napr. na rekonstrukciu noveho bytu, prip. zariadenie... myslim si, ze kazdy z nas ked kupi byt ho ide zariadovat. cize budem mat 20% na ucte, o tie dojdem, daju mi byt, ale realne na zariadenie neostane /to musim setrit 30% ceny bytu../... realne: tieto pravidla nahrali do kariet prenajimatelom bytov... ad2: tieto pravidla vobec nerobia to, co mali: na oddelenie skupiny ludi, co by mali tymi 20% na zaciatok dokazat, ze su schopni si nasetrit by malo stacit aj dokladovat napr. nejaky iny majetok: auto a pod... mna konkretne toto vzdialilo od bytu na +-5rokov. (prvy pajzel za 60 000 nevezmem). ano, mozem predat auto, ale neurobim to /iba v nudzi?/... doteraz keby som nasiel cool byt, zajtra som mohol podpisovat hypoteku.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

felipe25 napísal:vobec nesuhlasim s podmienkami nbs mat 20% na nehnutelnost vopred. ano, ak si tymto chcu "zabezpecit", ze klient ktoremu daju hypo je schopny si odkladat,
uz sme ti niekolkokrat vysvetlili ze vobec ale vobec nejde o to aby klient dokazal ze si vie setrit a ty si stale melies iba svoje :facepalm:
Naposledy upravil/-a molnart v Št 01. Jún, 2017, 22:59, upravené celkom 1 krát.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6701
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

no lebo k bude mat hypo bude pisat ine. easy ale suhlasimmze prenajimatelia sa majunlepsie :D zazivam to
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Leon »

felipe25 napísal: vobec nesuhlasim s podmienkami nbs mat 20% na nehnutelnost vopred. ano, ak si tymto chcu "zabezpecit", ze klient ktoremu daju hypo je schopny si odkladat
:laugh:

... not this shit again ...
.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

prepana.. tak sa teraz zblaznite.,.. je uplne jedno, totalne, aky dovod preto bol... dolezite ze je nutne mat 20% (vo vacsine pripadov) a bodka..
nepriamo tym klient ukazuje aj akusi svoju schopnost setrit, to neovplyvnite.

ale tie pravidla dlho nevydrzia, lebo im tak klesne objem uverov, ze dojdu a zisky a zacnu vyplakavat..


"Pre komerčné banky platí aktuálne odporúčanie NBS: "Objem poskytovaných hypotekárnych úverov na 90 až 100 % hodnoty základanej nehnuteľnosti nesmie presiahnuť 15 % z celkového objemu hypoték." Banky si teda musia počas celého roka strážiť hypotéky tohto typu tak, aby neprekročili túto hranicu.

NBS toto odporúčanie zaviedla najmä preto, aby bol zabezpečený zdravý objem úverov na trhu a najmä udržateľnosť vývoja. V minulosti sa dali požičať hypotekárne úvery bežne na celú hodnotu nehnuteľnosti, dokonca banky požičiavali aj vyššie čiastky, pretože sa očakával neustály rast cien, a teda nemal byť problém s hodnotou zabezpečenia. Kríza v rokoch 2008 až 2009 avšak ukázala, že ceny nehnuteľností nemusia neustále len rásť." - cize stale je sanca ziskat 100% objem aj tak?...


stefan.koval: ale ktovie dokedy.. ano teraz sa ma prenajimatel dobre, ale ked zacne klesat ceny bytov, lebo sa ich preda ovela menej kvoli neschvalenym hypo, tak sa otoci aj dobro pre prenajimatelov...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6701
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

no 32 roky to je lepsie a lepsie a vies preco?lebo ludia utekaju od rodicov a nevedia setrit. mna take clanky nezaujimaju lebo vecsinou pisu bludy, myslis ze dendroid a jeho 90perc je akoze menej ako 15perc hylotek a sme v juni? :D sak uz slsp si neplati trapnu reklamu na hypo bo uz zarobili a kvota splnena.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5565
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

stefan.koval napísal:mje to.mozne a ta malta xo ju kedyai drzala uz co to prepusti a omietka tiez neni najmladaia asi. zateplena tehla je velke zlo hniloby. panel je kus sucheho betonu. skoda ze tuna kde som nie su velmi novostavby ale gena v presove casto kupia skelet cca20rokov stary a akoze dostavaju a bum cenovka ze novostavba. alebo ked vystahovali ciganov od stadiona a jned prerobili a bum ze novostavba. saplave ciganske ex gheto. uz vidim pentahon v ba akp sa o 15-20roky za nim budu trhat ludia
Zateplena tehla je zlo, ano. chvalabohu my mame mineralnu vlnu nie polystyren ale to tiez nie je vyhra ked to zatecie tak sup hubicky. dnes nevysvetlis no, poriadna omietka by zrobila vsetku robotu.... a este by aj lepsie vyzerala. menej stala. atd.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Neklesnu tie ceny poriadne, to si nemyslim. Treba si uvedomit, ze momentalne sme na cenach +- ako pred krizou. Medzitym preslo 9 rokov a platy isli hore. Uroky su omnoho nizsie momentalne, takze ak by nezaviedla sprisnene podmienky NBS banka, bol by tu vysoky predpoklad na dalsi narast cien. Takto sa to najskor stabilizuje. Moze to ist aj dole, ale poriadne dole to podla mna nepojde, pokym nepride kriza. 20 percent tiez nemusi byt super zasadny problem. Dofinancujes to spotrebakom, ak bude problem, casom pripadne budu davat akcie na spotrebaky k hypotekam a vybavene ....Uz teraz to robi VUB.

Mne stacia moje skusenosti z hladania bytu ... Dobre byty este v aprili isli prec okamzite, do par dni. Shity stoja aj niekolko mesiacov, ale nakoniec sa tiez predavaju.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

v Nitre teda rozhodne nie su ceny ako pred krizou,taketo vysoke ceny si nepametam ani omylom....daleko pred krizou sme velky 3i byt na cermani kupovali za 60t.... cez krizu prerobeny za 75? teraz stoja 90-100k porovnatelne.

novostavba zobor - kupeny holobyt 2.5roka spat za 75k , teraz stoji 100k

Návrat na "Debata o všetkom"