Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

bola i co?
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6701
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

no ze ci to rusi pustia no. mi je divne.
neake nove byty dendroid?
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Rozhodol som sa nakoniec ten byt nevziat, radsej dvojizbak bez kompromisov ako kompromisny trojizbak... S tou hypotekou mi zatial asi neporadite, pojdem sa opytat do bank, co mi vlastne vedia ponuknut a potom to obeham definitivne, ked uz budem mat nieco vybrate. Ten pomer splacania istiny a uroku je ale velmi dobra poznamka, pre mna je to velmi dolezita vec, chcem mat co najviac splatene, aj za cenu vyssej splatky...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

v tom pripade odporucam ti zamerat sa na moznosti predcasneho splatenia. aj ked s dnesnym 1%-nym poplatkom to nema az taky vyznam, napr. vo vub bezplatne mozes zaplatit 20% istiny kazdy rok. ja som to takto riesil, prve dva roky vsetky premie isli do predcasnych splatok a teraz mam uver v stave ked mesacne platim do 20 eur uroky a uz sa mi dalsiu predcasnu dat velmi nevyplati (ani na to momentalne nemam).
chcem tym len povedat ze kludne si daj nizsiu mesacnu splatku aby si nemal zbytocne nasponovany mesacny rozpocet, a ked uvidis ze ti zostavaju prachy navyse tak ich mozes davat aj predcasnu splatku (samozrejme financna disciplina je must)
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5565
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

casto je to nastavene tak ze ten nepomer ti vobec nezvysi tvoju splatku, je to proste strategia banky.

Samozrejme doplatit skor je vzdy ideal. men sa to zatial nedarilo nikdy :D
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

co je teraz lepsie ako od slsp ? odhadcu plati ona, 1,49% na 5 rok fix.
Mimoriadne splatky mas jednu 20 ci 25 % od nich na kazde vyrocie hypo a jednu 20%/rok zo zakona free.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa molnart »

kamos co robi s hypotekami mi tiez hovoril ze slsp momentalne ma velmi dobre podmienky, vubka im prebrala prvu poziciu na trhu tak velmi agresivne sa ju snazia ziskat naspat. akurat mne je ta banka celkovo vrcholne nesympaticka a posobi komunisticky
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

maju sice divne podmienky a resp. ich uplatnenie, ale ak splnis, mas zadara ucet k tomu :)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Dalsia divna otazka :D, o kolko moze clovek ratat s navysenim fondu oprav, ak sa rozhodnu bytovy dom zateplit a opravit strechu ? Viem, ze to zavisi od poctu bran, bytov atd., nejaku orientacnu sumu by som potreboval ... Najlepsie osobne skusenosti ...
Používateľov profilový obrázok
643
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1210
Dátum registrácie: Št 15. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa 643 »

tak ono mas viac moznosti, niekde idu do eura/m2, niekde daju ze sa da mimoriadny $$$ aby sa nebral uver z banky atd...
anonym_a8

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

To je velmi siroka otazka. Zalezi od sumy a rozsahu rekonstrukcie. Stavebna firma ti vypocita, ze ak ides cez SFRB, tak to co platis na istine sa ti vrati na kureni. Realne je to +20% na fond oprav. V kazdom pripade je ale strasne vela premennych. Napriklad my sme mali pred rekonstrukciou fond 0,30€/m, co bolo malo a robili sa len nevyhnutne veci na starej bytovke. Zdvihlo sa to na 0,60€/m, co stacilo aj na celu akciu. Relane bez rekonstrukcie by to bolo na cca 0,50€/m, aby sa aj dalo investovat sem-tam.
Samozrejme, ze ak ides cez banku a nie cez SFRB, tak je tam rozdiel aj +60%, na to treba dat pozor. Firma a casto krat aj spravca ti povie, ze SFRB je zlozite a strata casu, ale by sme to cele vybavili aj s robotou za nieco vyse 2 roky.

Edit: My mame komplet zateplenie, vchodove okna a dvere, novy vytah - priechodzi, plus komplet vymena rozvodov. Cize celkom supa. Ale zas SFRB malo akciu, ze ked sa robia aspon 3 veci, tak urok je 0%. Cize ako keby jedna vec zdarma. Proste treba sa o to zaujimat, obehat to a moze to vyjst uplne krasne.
stefan222
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6701
Dátum registrácie: Po 01. Sep, 2008, 18:59
Bydlisko: Prešov(39)

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa stefan222 »

mame zateplili z uspor a plati 0 naviac. kamosovi v POzateplili a dvihli o 70-80€mesacne. ale veziak kolegovi sli dvihat o 55€ a predaval byt a siel do domu. zisti si aktualnu sumu v tom fonde ci uz terqz nie su v minuse. btw firma zaplati jedneho vo vchode a on hucka seckych ake to je super ze uwetria 30€ mesacne ale ze platit budu 40€ akosi pomlci. druha vec je ze to sa ani nemusi schvalit ako u nas odolavame proti zatepleniu kvalitne ale rovili nam strechu a len z uspor. cize 0naviac.
hry- ps5
doma-HP probook
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Tak som dnes zbehol do dalsich dvoch bank a som sa dozvedel, ze mi daju aj 90 percent hodnoty nehnutelnosti, cim znova prichadza do uvahy aj novostavba ...Akosi som mal smolu, prve dve banky, co som do nich vkrocil, mi ponukli max 80 percent ...

Zasadna otazka, ktora z toho pre mna vyplyva je, o kolko nizsie naklady mozno triezvo ocakavat v novostavbe ako napr. v starsom panelaku alebo tehlovom dome (komplet vsetko aj s fondom oprav, bez TV a netu) ? Ake su cca naklady na komplet vsetko aj s fondom oprav (bez internetu a TV) v novostavbe ? Viem, ze to nie je mozne nejako zovseobecnit, potreboval by som orientacne nejake cenovy rozsah ...
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa lacika »

zalezi od novostavby.
napr. https://www.joj.sk/nove-byvanie/archiv/ ... ve-byvanie posledny apartman 34:45

videl som aj novostavby, kt. uz ratali s fondom oprav, kedze mali vlastnu kotolnu atd.
Používateľov profilový obrázok
_Mato_
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2212
Dátum registrácie: Ut 21. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Beckov

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa _Mato_ »

Dost zasadne to ovplyvnuje, ci ma dany byt teplu vodu/kurenie z centralneho zdroja, alebo vlastny zdroj (kotol). Toto dokaze v mesacnom vyuctovani spravit kludne aj desiatky eur. Dalej samozrejme, v akom celkovom stave je starsia stavba, co vsetko uz bolo opravovane/vymenene.
When I was a young man, I had liberty, but I did not see it. I had time, but I did not know it. And I had love, but I did not feel it.

Návrat na "Debata o všetkom"