Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5776
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

stefan.koval: pozri sa na to takto:D kebyze nekupim nove auto ako 20rocny, tie peniaze nemam... pri mojej f1 zalube som minal stovky eur na zajazdy po svete, a listky... tak som sa rozhodol, ze to obmedzim, a peniaze investujem do niecoho ineho.
bohuzial, moj prijem bol aj z inych zdrojo, ako pravidelny dokladovatelny, takze by som HYPO nedostal.... pri aute na uver ich nezaujimalo, kde zozeniem druhu tretinu, ked to bolo skoro 70% mojho rocneho prijmu a bolo jasne, ze pri inych vydavkoch cloveka NEMA SANCU odlozit 70%.. ale, uver mi schvalili. keby som nekupil auto, nemal by som ani peniaze, ani "hmotnu" vec vtedy...
100e povazujes za splatku na auto? :D tak sorry kamo,ale ja ked mam davat tretiny rocne, tak potrebujem davatmesacne bokom s poistkami takmer 500eur!! - zatial som ale vzdy dokazal nasetrit 33% za jeden rok..lebo viem, co si mozem dovolit.. preto mam rapid, nie superb, tam by som to nemal sancu dat dokopy...
to je kvazi "splatka" auta, ktoru sice mozem rozflakat, ale, ak ju nebudem mat, tak na konci roka na to doplatim urokami na dajakej pozicke...

takze, so 100eurami ktore tebe ostavaju o novom aute mozes snivat. samozrejme ze predpokladu, ze ho chces mat splatene CIM skor, a mat s tym pokoj. radsej sa obmedzim na 2roky a potom mam pokoj, ako 6rokov splacat auto...



dendroid, lacika: a preco nebyvaju v novostavbe? lebo to proste NEPOTREBUJU... ano, maju pekny plat, ale asi skor im je lepsie splatit nehnutelnost co najskor, za 5-10rokov, ako kupit nieco megadrahe, a platit to 30rokov...

takto maju za 5-10rokov v lacnejsom postarane, a mozu sa kludne presunut inde. Ano, to sa sice da aj pri hypoteke, ale s akymi opletackami, poplatkami, presunmi a neviem cim...
Ano, tiez som narocny, ale ci novostavba, ci starsi panelak - ak si ho zariadnim, clovek by nemal mat problem.. a Zije si krasne takisto.
Skor sa tiez priklanam, ze xyz novostavieb su kvalitou horsie, jak tie panelaky dakedy. ale nie vzdy....

tiez by som radsej lacnejsi byt a skor splatit hypo, ako naopak..

novostavby sa predaju casto skor, jak maju postavene zaklady, a pokial viem, hypoteka sa plati od momentu "vzatia", cize, kto ma na platenie najmu a hypo dvojmo, kym nebude byt hotovy? o zdrzaniach, cakaniach navyse a problemoch nehovorim.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5633
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Zle vies,
Platis zalohu a potom zacinas brat predschvalenu hypo ked preberas byt.

Ale hej, platis vopred za nieco co este nestoji to ano, tiez by som nedal.

Ale aha, smial som sa z kamosa ze dal 130 000 za holobyt na Anicke a dnes by ho taky ako je predal za 150 000. takze to mas tak no, nikdy nevies :)

Mne sa praci projekt od Paseo ze "home for all" akoze dostupne byvanie pre vsetkych. a 120 000 2 izbove byty :D diki pekne.... ale maju tam centralny vysavac atd. for all. neviem neviem. hlavne ked chcu 25% ceny bytu ako zalohu :D

Rekuperaciu inac tiez nechcem, technologicky rozumiem jej vyhodam no zavriet sa do krabice ee, ja chcem otvorit okno kompletne vzdy ked mozem zima leto proste co najviac spojenia s prirodou a nie mury. Ale preto asi pojdem do dediny niekam kedze u nas v KE nevidim moznost takehoto byvania pod 300 tisic....

Koho by zaujimalo inac celkom pekne napisane :)

https://nasaorava.sme.sk/c/20428358/arc ... jak%C3%BDm
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Felipe, ze byt v panelaku splatia za 10 rokov a novostavbu za 30 ? Matematiku si kedy mal naposledy ? :D Kazdy, kto na to ma radsej pojde samozrejme do novostavby, ako dlho budu este tie panelaky stat je vo hviezdach, pri novostavbe mas istotu, ze ta to prezije ... Nehovoriac o dalsich xyz veciach...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5182
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

stefan.koval napísal:a rekuperacia je shit storocia. len vyckaj na ti choroby bacili z toho?to uz ked cloveku sa leni vetrat a ano usetrime a sajrajt odfiltrujeme a potrubie v celom dome zasrate plesnami. ani jeden stavbar to nema doma a vie preco
ty si ju mal, ale si pocul od kona kozy brata svagra ? Co som sa bavil s par ludmi na SK, tak znalosti o rekuperacii biedne.
Zaujimave ze v Rakusku skoro kazdy druhy druzstevny byt ma rekuperaciu a nikto sa nestazuje. Lb sa treba o to STARAT ! Takisto ako o klimu v aute, tak aj o byt.... je to nieco za nieco, nie nieco zadarmo.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5182
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Chris »

felipe25 napísal:
Chris napísal:10 rokov si sporil 30k ?
ano, presne ako si napisal... vies, nezerem, net nemam, mobily tiez ne, tankujem vzduch, poistky sa platia z uctov na kajmanoch...

jak mozes taku somarinu napisat???? clovek ma xyz vydavkov....
dal som dokopy 30k za 10rokov spolu s dalsimi xyz vydavkami.. to povazujem za uspech.. niekto nema ani to.

ja mam aspon +-10k v aute, ktore mozem zajtra predat, a mat ten "uvod" na hypoteku ak by som nutne musel kupit byt.

somarinu ? ved si stale rit vyvazas v novom aute , noze kolko si za 10 rokov preplatil na autach ? :-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5633
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa Jednoduska »

dendroid napísal:Felipe, ze byt v panelaku splatia za 10 rokov a novostavbu za 30 ? Matematiku si kedy mal naposledy ? :D Kazdy, kto na to ma radsej pojde samozrejme do novostavby, ako dlho budu este tie panelaky stat je vo hviezdach, pri novostavbe mas istotu, ze ta to prezije ... Nehovoriac o dalsich xyz veciach...
A viete ze su aj byty ktore nie su v panelakoch? Napriklad taka tehla? :) A ze take byty stoja viac ako panel ale stale menej ako novostavba (pockaj to uz neplati slo to hore)?
A ze taky byt ma MEGA istotu ze bude stat aj dalsich 100 rokov? Lebo sa tu vkuse rozobera novostavba vs panel a stara tehla ako jasny vitaz mi tam uplne chyba :laugh:

Samozrejme, nic nie je zadarmo a nie je tehla ako tehla. + vacsinou su tie byty mega tmave, robili sa malicke okienka plus lokalita je iba centrum (skoro som kupil byt na Palackeho ale ani tie 50CM tehlove mury mi nestali za krizovatku pod oknom....

Technologie su super no netreba popri nich zabudat na zakladne veci. A v jednoduchosti je tiez krasa, to ale dnes uz malokto berie...
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa dendroid »

Je otazne, ci tie byty stoja viac preto, lebo su tehlove alebo kvoli lokalite ... Plus je to stale stary dom, ktory treba opravovat ...Tot moj nazor.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5776
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

dendroid napísal:Felipe, ze byt v panelaku splatia za 10 rokov a novostavbu za 30 ? Matematiku si kedy mal naposledy ? :D Kazdy, kto na to ma radsej pojde samozrejme do novostavby, ako dlho budu este tie panelaky stat je vo hviezdach, pri novostavbe mas istotu, ze ta to prezije ... Nehovoriac o dalsich xyz veciach...

bolo to myslene silno obrazne... ono totiz, predpokladam, ze ked jednemu ITckarovi s platom co sa rata na tisice eur /jeden, dva, tri???!!/ bude stacit lacnejsi byt v starsom panelaku, dokaze to splatit za 10rokov.
ked mu stacit nebude, nekupi si IBA alternativu v novostavbe, ale kupi si nieco ovela lepsie v novostavbe - nejaky o dost vacsi bytik, 2balkony, 2 kupelne.. uplne ina dispozicia.. a ten bude stat ovela viac, ako ta moznost cislo 1....
lebo ja osobne nevidim vacsi vyznam v novostavbe, ak to nema byt nieco "elo nuno" oproti panelaku..

bud to chce dosplacat a mat z krku cim skor (clovek co berie 2 tisicky nema problem celkom rychlo posplacat 70tisicovu hypoteku, to je myslim jasne), ale hej, dopraje si luxus, nieco ovela lepsie.... ale bude to splacat 20-30r

uz chapes???

_____________________________________

k cenam: znama byva v borovicovom haji v KE.. viete o tom, ze tam dodnes nepredali niektore byty?? su prazdne, vidno len elektroinstalaciu visiet zo stien. sice, ked som to videl, ako su riesene byty na prizemi, ze ktokolvek kto je vo vnutri komplexu vidi do kuchyne... no diky...
a tie byty musia vykurovat, pravidelne pustat vodu... sekli sa s cenami asi dost vazne..
http://borovicovyhaj.sk/byt/

zato tu:
http://bytyklimkovicova.sk/dom-C/vyberte-si-byt/
su vsetky byty predane davno pred tym, nez je vobec druhy dom B dokonceny...
a ked chce clovek naozaj priestor, na aky je zvyknuty /3izbak +-85m/, tak tu na to moze zabudnut...

preco potom clovek voli byt v panelaku? lebo za menej penazi ma ovela viac m2, ako tu...
4izbak za 120 000eur, to je uz fakt moc..
Naposledy upravil/-a felipe25 v Ne 05. Mar, 2017, 23:03, upravené celkom 2 krát.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7750
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa LordKJ »

zas ja by som sa o zivotnost panelov az tak nebal

tak niektori z tych C programatorov sedia v panelaku lebo im viac netreba, mozno chcu stavat dom, alebo to kupili uz davno a nechcu sa stahovat mas plno dovodov preco mozes zostat v panelaku


s tymto poslednym felipeho postom viacmenej suhlasim
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1942
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa maniak »

stefan.koval napísal:a rekuperacia je shit storocia. len vyckaj na ti choroby bacili z toho?to uz ked cloveku sa leni vetrat a ano usetrime a sajrajt odfiltrujeme a potrubie v celom dome zasrate plesnami. ani jeden stavbar to nema doma a vie preco
Toto som pocuval pred vyse desiatimi rokmi ohladom zateplenia, ze ziadny stavbar si to na svoj dom neda.
Jednoduska napísal: Rekuperaciu inac tiez nechcem, technologicky rozumiem jej vyhodam no zavriet sa do krabice ee, ja chcem otvorit okno kompletne vzdy ked mozem zima leto proste co najviac spojenia s prirodou a nie mury.
Uz minule som tu podobnu otazku daval, ked mas rekuperaciu, brani ti niekto mat otvorene okno? Mam doma rekuperaciu, mame uplne bezne otvorene okno, kedy chceme. Rozdiel je ale v tom, ze napr. v zime ho nemusim otvarat aby som mal cerstvy vzduch doma (nie suchy, nie prehriaty, proste prijemny cerstvy vzduch). Taktiez, ja som napr. sezonny alergik (sezona uz pomaly zacina), v najhorsich stavoch doma proste neotvarame okno, pritom vzduch je cersty, mne sa dycha asi tak 20x lepsie ako v panelaku v BA (ok, je tu trosku rozdiel, dedina vs. mesto, ale zase mam tu marhulove sady hned vedla domova, takze alergenov mozno aj viac). V lete ti rekuperacia udrzi trosku chladnejsi domov (ale nie je to klima), v zime ti usetri naklady na kurenie. Nie, ekonomicky sa to nikdy nevrati, ale je to vyrazne vyssia kvalita byvania.
Chris napísal: Zaujimave ze v Rakusku skoro kazdy druhy druzstevny byt ma rekuperaciu a nikto sa nestazuje. Lb sa treba o to STARAT ! Takisto ako o klimu v aute, tak aj o byt.... je to nieco za nieco, nie nieco zadarmo.
To je primarne o inom. Rakusko ponuka statnu pozicku s vyhodnym urocenim (WBF), ale musia splnit energeticky standard. Aktualne uz len niekde okolo alebo pod 20 kWh/m2 energeticka narocnost. Toto sa uz bezne neda dosiahnut, teda hruba izolacia, podlahove kurenie a rekuperacia je nutnost.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa lacika »

Nechapem to strasenie s panelakmi.. Akože vydrzi 100 rokov a dosť? Samovoľne spadne ci ako?
Môj panelak ma nejakých 50 rokov, takže až tak ma to nekare ale predsa. Blbe babske reči imho.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5776
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa felipe25 »

este som nepocul o panelaku, co by spadol /okrem ciny, a L IX - aj tam to nebolo "svojvolne"..../.
tam je ukazka, co to znesie..

ano, take stupacky, stitne steny, strechy su asi riesene katastrofalne, vsetko sa ale postupne da opravit...
a tie lacne novostavby asi tiez nebudu kvalitou TOP, ale skor naopak. ci sa mylim? porovnat to neviem, vacsinou to asi ukaze az dlhodobe byvanie v nich.

a asi stale bude platit: byt v starsej bytovke, kde je vsetko rekonstruovane, zateplene bude stale lacnejsi, ako aj ten najhorsi odpad v novostavbe? alebo nie?
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 27" Samsung QHD, keyboard: Asus TUF Gaming, mouse: HP Pavilion mouse 200, Windows 11 Pro 64bit

NB: DELL + ASUS

iPhone 13 Pro Max
Huawei Mate 40 Pro
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa lacika »

Bývalí kolega bol v novostavbe na hlinkovej popozerat rozvody a tak. Keď vydel prevedenie hrubej stavby, tak povedal, ze novostavbu nechce. Radšej bude v starom panrlaku na popradskej. Ono sa to síce potom sadrokartonom, ale nikto nechce aby mu v stene chýbal kus steny, lebo zo tam chlapi vystemovali viac než chceli.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa quicky »

To že je starý väčšinou znamena,že pri kúpe lacnejší bude...Ale už niekto zabudol počítať náklady mesačne... Lebo fond opráv a pod nemáš problém dať len za náklady 200e+ ... Kdežto napr ja v novostavbe som za 80-90...

1rok ušetrených 1200+e... 20r -24tis -nehovoriqc väčšinou o lokalite, susedoch a pod..Čiže tam sa často tie rozdiely veľmi zmažú...

Tiež som mal na výber 3i 80m2 v starom opravenom s nákladmi 200e mesačne...A 3i 63m2 novostavba výborná lokalita všetko a náklady 80e... Neľutujem ani sekundu. Rozdiel bol tuším cca 15tis
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: Prenajom bytu vs Kupa domu (kalkulacia)

Príspevok od používateľa lacika »

Nj. Fond oprav mam nejakých 80-90€
Dokopy 170€ pre 3 clenov. Presnejsie by som musel pozrieť do papierov.
V niektorých panelakoch mali náklady aj cez 200€ mesacne. Co uz je pre mňa dosť extrém.
Novostavba je ok, ale tiež zalezi vo ponúka, holobyt, standard? S linkou, bez linky?

Návrat na "Debata o všetkom"