Politicka debata

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...

Budú podľa vás predčasné voľby v roku 2021?

Áno
14
29%
Nie
28
57%
Neviem
7
14%
 
Celkom hlasov: 49

Používateľov profilový obrázok
beardie
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3323
Dátum registrácie: So 25. Mar, 2006, 02:00

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa beardie »

ta financna podpora je dobry napad, ale realizacia musi byt ina
nie cash naruku, ale znizenie dane, samozrejme aj kompletne prepracovanie pridavkov, aby stat podporoval rodiny a nie jednotlivcov
je chore, ak stat viac plati slobodnej mamicke a ak sa da hypo ziskat lepsie, ak je clovek sam
ANONYM_a7

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Odar napísal: Si mlady, pises, ze malo zarabas (nezosetris). Co ti brani vypadnut inde, kde je to (podla teba) lahsie? Alebo zmenit pracu? Ist na vyssi post s vyssim platom? Alebo sa osamostatnit a robit sam na seba? Nic dnes nie je jednoznacne najvyhodnejsie. Keby to tak bolo, robili by to tak vsetci.

15litrov ti nikto len tak na start do manzelstva neda. Za co? Za zdrap papiera? Bezurocnu pozicku tak isto. Take dostavaju iba Greci :D Treba ist byvat tam.
uz nie som mladý :) Nestazujem si mam super pracu, kolektiv, plat je ok. Karierne rastiem dostavam zaujimave ponuky, ja to riesim to sa neboj, ale ja som 1% vzorka mozno co sa za necely rok aj pol vo firme vypracoval o 2 pozicie hore. Toto sa u nas podarilo malokomu a to uz zajtra idem riesit dalsie zvysenie platu. Mam vsak urcitu ziv. uroven a ak si ju chcem udrzat neusetrim. O to ide :) Sme spolu s priatelkou 6-7 rokov podla toho odkedy to kto ráta :D Lenze ona pracuje estelen jeden rok, ja mam odmakanych uz 5 rokov s tym ze popri skole, uz som bol aj zivnostnik a vystriedal asi 4roch zamestnavatelov. Samozrejme vsetko popri skole od ktorej mam uz nastastie pokoj. Cize nie je to take jednoduche, clovek ktory nasleduje system ma ak ma stastie v 25ke 1 rok skusenosti v realnom pracovnom prostredi. Proste zena si nemoze dovolit s 1 rocnou skusenostou vyrazit do sveta to takto v odvetvi v ktorom pracuje nefunguje....

A tiez mam rad slovensko ako krajinu je tu krasne mame skvelu klimu + nadhernu prirodu a ak sa pohybujes v spravnych kruhoch debila nestretnes. Chcel by som tu vychovavat svoje deti, ale v takomto systeme v ziadnom pripade to uz radsej nebudem mat ziadne..
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7744
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa LordKJ »

v tvojom veku chcem uz mat potomkov
ANONYM_a7

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

napis potom ci uz mas :) Aj ja by som uz chcel mat :) Ale z coho ho budem zivit? mam urcitu mieru zodpovednosti nebudem mat dieta ak sa o neho nebudem vediet postarat niesom cigan(bez urazky ) ...
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5552
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa Odar »

Tak drzim palce. Evidentne vobec na tom nie si zle, len mozno treba znizit naroky. Tu nezarobis 4000 brutto. To sa proste neda. A v konecnom dosledku, nie je dolezite, kolko zarobis, ale kolko ti zostane. Lebo mozes mesacne zarabat 8000, ale ak mas naklady 9000, tak je to k nicomu. Pracu vonku riesil intenzivke kamarat rok dozadu. Ked si spocital naklady, v cistom by bol na tom cca 500 EUR lepsie, ako je teraz na Slovensku. Plus behacky, prec od zeny . . . a to sa bavime o vysoko specializovanej pozicii v IT sektore. Nie o umyvani hajzlov a obsluhe v bare. Ludia maju podla mna velmi ruzove okuliare ked rozpravaju o tom, kolko sa vonku zaraba. Isto viac. Ale aj naklady (hlavne na byvanie) su vyssie.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

Jergus to v prispevku z Pon 05. Okt, 2015, 10:12 zhrnul asi cele, a kompletne tak ako to je.

Problem je proste "generacny", zacina v skole, potom cez vychovu, a nakoniec konci hladanim si prace u zamestnavatela, ktory je tu aby ryzoval na lacnej pracovnej sile. Nieco, co potrva roky, kym sa to zmeni.
Lenze v tom, ze sa to da zmenit sa podla mna myli. Tie velke firmy odtial nevyzenie, pretoze ked len jedna vacsia zavrie, okamzite stupnu cisla nezamestnanosti, a vzrastie to, co im stat na podpore a socialke da. Problem nastal, ked sa politicke strany zacali predhanat v tom, kto sem koto a za akych vyhodnych podmienok dotiahne. Ludia boli radi a cusali, lebo a zaplatali sme nezamestnanost, ale momentalne je to tolko firiem co ryzuju na lacnej prac. sile, ze nieje mozne o nich prist, lebo to bude znamenat milionove straty.

Na to mali mysliet pocas 2000-2010, nelakat sem kadekoho, ale povedat jasne - tu niesme ziadna zebrac, robime viac jak vacsina zapadu EU, sme fakt pracoviti /toto je dokazane, ze slovak urobi viac/ a teda ked chcu dojst nech nas zaplatia, ale cakaju kvalitu. No oni rychlo rychlo sup sup volby idu podme podte tu tu mate ulavy zlavy toto mate zadarmo len rychlo podpiste, lebo viete, idu volby a chceme byt ti naj.
Asi tak to dopadlo.

Tabulky o platoch v irsku si sice pekne, ale realita je inde. Ja som pisal o domacich iroch, a verte, ze tam pod 2000eur v cistom robi malokto. Sak ste napisali, ze byvanie stoji 1700eur, ta snad ir nezaraba 2000e vsetko ide na byvanie.
Nikdy som netvrdil, ze slovaci co su vonku su milionari. Je jasne, ze zarabaju viac, a ovela viac im ostane. Totiz, ked im po odratani vydavkov ostane viac ako by zarobili tu, maju vyhrane, a tolko im ostane. A tu? Vyplata a co vam ostane? Mnohi idu este aj do minusu. Lenze keby tam bolo tak zle, tak tam neziju. To je ten problem. Mnohi co tam su na IR nadavaju ako tam je zle, ako malo maju, ale ROBIA TAM :D to je skor odhovaranie aby som im nahodou nepriesil vziat flek. Mam tam nie jednu znamu osobu, co tam maka, a tvrdo, a sice niesu spokojni s tym ako dru, vzhladom na to co zarobili tu a tam sa nechcu vratit domov. Na nasetrenie na dom to nebude, ale je tam uplne iny zivot, a clovek si tam nemusi kupovat Clever a Tesco lacne vyrobky, aby prezil, ale moze si dovolit kvalitu (to je obrazne povedane.)

A k hypo a bytom, a celej statnej podpore. Ja nechapem, preco podporuju len nizkoprijmove skupiny. Ti inteligentnejsi, co maju VS si nezasluzia akysi prispevok na byvanie? Ved stat starne, a takto v podstate daju sancu spodnej vrstve, aby mohli mat deti? A ti lepsie postaveni su akoze vyvrhel? Ti deti nesmu mat, alebo nech si to pekne zacvakaju zo svojho. Sak dnes Vas v banke vysmeju aj s 1100eur cistym platom. Na nejaky lepsi bytik mensi v BA alebo KE taky plat nestaci. Tak preco ten co ma menej, ma dostat od statu, a ten co ma viac nie? Sak boa, ved z mojho platu ide 300-400e do statnej kasy na odvodoch, zatial to ten co zaraba 400e dava statu smiesnych 40-50e. To si akoze my lepsie zarabajuci nezasluzime viac? Normalne ma toto neskutocne serie ako je mozne, ze si niekto vobec dovoli niekomu nedat prispevok. Zachvilu nebude mat kto robit na dochodky, a oni miesto toho, aby rodinam umoznili byvanie s pocitom kludu a istoty, tak v podstate system ich nuti do hypotek, ktore budu mat v hlave 20-30rokov a budu ich tazit. A potom sa cuduju ze ludia maju 1dieta.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6717
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa molnart »

HellAngel napísal:v banke nam povedala mila pani, ze kedze nie sme zobraty, tak nemame voci sebe vyzivovaciu povinost, tak mame lepsi kredit pre banku. Ok, teda, nezoberieme sa teraz, urobime to neskor. Cas isiel, otehotnela, tak reku uz sa zoberieme. Prask, Od milej pracovnicky na socialke som sa dozvedel, ze pre nas bude vyhodnejsie ak by sme sa nezobrali, kym bude priatelka cerpat matersku dovolenku a dokonca ako uplny bonus, ju moze cerpat o mesiac naviac. Cize 7 mesiacov, namiesto 6. Takze takto si zijeme, byvame pod jednou strechou ako rodina, no kazdy mame inu adresu. Priatelka je teda ako samozivitelka dietata a ja som foter co sa flaka podla systemu :) No krasa nie :) Bohuzial je to k placu, ako je potlacana rodina.
verim tomu,ale na druhej strane zena osamela matka by mala byt vzdy zvyhodnena oproti rodine, predsa je ine vyzit z materskej ked na nu manzel zaraba ako ked je to jej jediny prijem. takze z principu sa vzdy viacej "oplati" sa nezobrat, najvacsim problemom je, ze akonahle sa zavedie podpora nejakej skupiny (ci uz osamelych matiek alebo mladych rodin) tak pride slovac a prekvalifikuje sa do skupiny kde je mu najvyhodnejsie.

mne ked priatelka otehotnela v aprili 2013 vsetko sme museli riesit na rychlo, v maji sme podpisovali zmluvu na byt, isli sme riesit svadbu, v july den po svadbe sme podpisovali hypoteku, v lete sme malovali, zariadovali, stahovali, 2 tyzdne sme byvali u mojich rodicov lebo stary byt sme uz museli vypratat, v novom sa este riesili nejake veci, takze obrovsky tlak na financie a nervy, ale ani chvilu sme neriesili ze ked sa nezoberieme tak budeme mat matersku o mesiac dlhsiu, jednoducho o tych par sto eur to nestalo. to ze ci sa idem zenit je ma byt rozhodnutie nie finance. na vychode je kazda matka osamela s otcom neznamym, pritom ziju pod jednou strechou.

a neverim tomu ze to ludia robia len preto lebo su odkazani na prachy viacej ako na zapade. jednoducho je to kultura ktora sa tu siri. pamatam si dobrych par rokov dozadu ked k nam prisli supermarkety kde si sam odvazis ovocie, tak mamina prisla domov z roboty so super napadom od kolegyne ze zoberies si 4 banany, odvazis, nalepis cenovku a potom tam das dalsi banan. tak sme jej doma dobre vynadali ze ci je normalna, ved vobec sme na to neboli odkazani, a viem ze ani ta jej kolegyna. jednoducho ludia to maju v sebe a kazdy system zneuzivaju kde len mozu. a ano, sice to moze byt 100% legalne, ale neznamana to ze je to aj moralne.
jergus napísal:Odar: ked sa moji rodicia zobrali, dostali statnu bezurocnu novomanzelsku pozicku 20 000csk. narodila sa im dcera (moja sestra :-) ), nikomu nepisali ziadny papier, nikoho o nic neziadali a domov im prisiel list z banky, ze nakolko sa zasluzili o rozvoj cssr bolo im odpustene 5000csk z pozicky. o osem rokov som sa narodil ja, mali splatit este nieco pod 3000csk a zas prisiel list, ze sa zasluzili o rozvoj cssr a ze im bola posledna suma uplne odpustena. takze ano takato PODPORA TU UZ BOLA!
ano, bolo to tu, ale pozri sa kam to doviedlo ekonomiku, cela krajina sa ocitla v troskach z ktorych sa ako tak davame dokopy uz takmer 30 rokov. v roku 89 bola priemerna mzda necelych 800 Kcs, takze podpora 20 tisic kc je viac ako 2 rocna mzda. jednoducho nemozes rozdavat z toho co nemas, na co ekonomika nezarobila. teda mozes, ale je to hodne kratkozrake a nevyhnutne musi prist kolaps.

na druhej maximalne suhlasim ze podpora rodina je nedostatocna. ale treba na to ist cez danove ulavy a nie cez adresne davky. podpora rodiny ma byt urcitou redistribuciou voci tym ktori statu niecim prispeli cez dane a odvody, a nie tym ktory s kasy iba brali. dneska keby si dal rodine 15 tis eur ako "mladomanzelsky dar", tak polovica tych ludi sa zajtra vyserie na pracu a bude doma lezat kym tie prachy neminie, alebo v lepsom pripade si kupia nove auto, ale tie prachy budu raz dva prec.
ja na dve deti dostavam danovy bonus 50 eur mesacne, a nemozem ani len uplatnit nezdanitelnu ciastku na manzelku lebo aj materska sa rata ako jej prijem. myslim ze tuto je obrovsky priestor na podporu rodiny, cez danove ulavy. nechcem nikoho sudit, ale je sanca ze deti lepsie zarabajucich rodicov budu pre spolocnost uzitocnejsi ako niekoho kto berie min. mzdu, takze primarne ich by bolo treba motivovat mat deti.

najviac sa zasmejem ked potom vidim rozne pochody za rodiny ktorym vadia registrovane partnerstva a adopcie a vobec neriesia preco ludia nemaju deti a klesa porodnost.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7744
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa LordKJ »

Tabulky o platoch v irsku si sice pekne, ale realita je inde. Ja som pisal o domacich iroch, a verte, ze tam pod 2000eur v cistom robi malokto. Sak ste napisali, ze byvanie stoji 1700eur, ta snad ir nezaraba 2000e vsetko ide na byvanie.
to furt nie je vela, viem o ludoch v dubline co kupovali, je to realne pol dom aj to je to velke v podstate ako u nas byt a stalo to pomaly 300k
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6717
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa molnart »

felipe25 napísal:Na to mali mysliet pocas 2000-2010, nelakat sem kadekoho, ale povedat jasne - tu niesme ziadna zebrac, robime viac jak vacsina zapadu EU, sme fakt pracoviti /toto je dokazane, ze slovak urobi viac/ a teda ked chcu dojst nech nas zaplatia, ale cakaju kvalitu. No oni rychlo rychlo sup sup volby idu podme podte tu tu mate ulavy zlavy toto mate zadarmo len rychlo podpiste, lebo viete, idu volby a chceme byt ti naj.
Asi tak to dopadlo.
chlapi vy ste vazne drbnuty. to chcete povedat ze firmy ako volkswagen, kia apod. na ktorych stoji slovenskej hospodarstvo tu vykoristuju ludi??? priemerna mzda vo VW je 1575 eur, kolko vas tolko zaraba? v kii je to 858 eur, ano dalo by sa aj lepsie, ale tie peniaze su stale dost slusne. radsej by sme mali tie firmy v rukach slovenskych podnikatelov ako rezes, siroky, poor a podobni? ludia by zarabali este menej alebo skoncili by v minuse (vid maly zivnostnici vahostavu). na velke investicie isli aj velke podpory, ale islo to viac menej oficialne, kolko ide na vase slovenske firmy brhela a podobnych cez nastrcene tendre a pod?? zahranicne firmy aspon sem priniesli urcitu kulturu a dali prilezisost aj mensim slovenskym podnikatelom robit im subdodavatela, co tu predtym nebolo.
Broslowski napísal:uz nie som mladý :) Nestazujem si mam super pracu, kolektiv, plat je ok. Karierne rastiem dostavam zaujimave ponuky, ja to riesim to sa neboj, ale ja som 1% vzorka mozno co sa za necely rok aj pol vo firme vypracoval o 2 pozicie hore. Toto sa u nas podarilo malokomu a to uz zajtra idem riesit dalsie zvysenie platu. Mam vsak urcitu ziv. uroven a ak si ju chcem udrzat neusetrim.
Broslowski napísal:napis potom ci uz mas :) Aj ja by som uz chcel mat :) Ale z coho ho budem zivit? mam urcitu mieru zodpovednosti nebudem mat dieta ak sa o neho nebudem vediet postarat niesom cigan(bez urazky ) ...
v tomto mas zakladny problem. pri detoch si jednoducho zivotnu uroven neurzis, to by si si mal najat upratovacku, pestunku a mozno este aj sofera. jednoducho je realita v nedelu namiesto toho aby si isiel niekam na vylet a tam si dal obed niekde v restike (aj s detmi) musis ostat doma a poupratat, lebo inokedy to nestihas. deti uzivis ale potrebujes sa vela veci zrieknut, a nepomozu ti v tom ani vsetky prachy sveta.
felipe25 napísal:Ja som pisal o domacich iroch, a verte, ze tam pod 2000eur v cistom robi malokto. Sak ste napisali, ze byvanie stoji 1700eur, ta snad ir nezaraba 2000e vsetko ide na byvanie.
Nikdy som netvrdil, ze slovaci co su vonku su milionari. Je jasne, ze zarabaju viac, a ovela viac im ostane. Totiz, ked im po odratani vydavkov ostane viac ako by zarobili tu, maju vyhrane, a tolko im ostane. A tu? Vyplata a co vam ostane? Mnohi idu este aj do minusu. Lenze keby tam bolo tak zle, tak tam neziju. To je ten problem. Mnohi co tam su na IR nadavaju ako tam je zle, ako malo maju, ale ROBIA TAM :D


ono problem je ze ked uz sa raz vystahujes do irska tak s tym mas urcite pociatocne naklady a nevratis sa, ani ked si na tom mierne horsie ako si bol doma (lebo s navratom by si mal dalsie naklady). a je tam aj psychologicky faktor, ze si nechces pripustit zlyhanie. rovnako ako neverim ze slovaci sa maju zle neverim ani ze iri su na tom nepomerne lepsie. kazdemu sa zda ze "ten vonku" sa ma lepsie ako my doma, ale z vacsiej casti je to iluzia. ako hovori prislovie "the grass is greener on the other side only because its fertilized with bullshit".

ja som robil rok a pol v rakusku, mal som slusnu pracu kde som sa nepretrhol s 2500 eur mesacne v cistom, po odratani nakladov na byvanie a cestovanie mi ostalo 2000, ale predsa som sa vratil domov. pri poslednej vyplate co mi prisla som dostal 7 litrov priamo na ucet (normalna vyplata, 14. vyplata zo zakona, preplatenie zvysku dovolenky a nejaky bonus na rozlucku lebo sef bol somnou spokojny) , teraz zarabam sice ani nie polovicu (normalnej vyplaty nie tych 7 litrov), uz 5 rokov som v rovnakom zaradeni a mzda sa mi zvysovala len podla kolektivnej zmluvy o 1-2% rocne, robim viac, ale vobec to nelutujem. moja terajsia prava ma profesionalne posunula vyraznejsie dopredu, robim sice viac za menej, ale som celkovo spokojny a nemam problem vyzit.
ale som to iba ja, ludia v mojom okoli nechapu preco som sa vzdal rakuskej vyplaty, preco som nekupoval byt v bratislave, a ked uz byvam mimo bratislavy tak preco nie v dome, ked uz nemam dom ale byt tak preco nie aspon 5 izbovy mezonet a tak.
ta vecna nespokojnost je vlastne uplne rovnaky syndrom ako u utecencov - chcu do nemecka alebo na internete videli ze sa tam ma kazdy dobre, my chceme zarabat aspon 3 litre mesacne, mat dom, chatu, velke auta, a stazujeme sa ze ako mozeme mat deti kym to vsetko nemame. ludia sa stazuju ze nevyziju, pritom maximalna vyska podpory v nezamestnanosti je momentalne 812,80 eur. ta suma ma kazdy mesiac ma v robote naseru ma laka aby som si urobil pol roka volna...
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12246
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa HellAngel »

molnart: par sto euro mesacne? baime sa tu o minimalkach 350e a niekto by za tych par sto eur navyse sa naucil aj lietat.
ja som nepisal ze ostala na materskej o mesiac dlhsie koli peniazom. ale koli tomu mesiaciu naviac s dietatom a my sme neprisli o potrebny mesacny rozpocet, kedze materska sa vyratava z platu, co jej vychadzalo velmi dobre. Hned po materskej nastupovala spet do prace a kedze sa tam tahaju 12 a robi manazerku, tak bola velmi vdacna aj tomu mesiacu naviac.

ci je to moralne alebo nie. Podla mna je nemoralne ze vobec taketo moznosti su. Je to otrasne ako tento stat nepodporuje klasicku rodinu. Je mi z toho na grcanie. Svadbu riesit budeme, este potrebujem skolaudovat barak a dopracujeme sa aj ku tej svadbe. Kedze nechcem len taku uradnu, ale chcem s nou ist niekam na peknu svadobnu cestu (nakolko posledncyh 5 rokov sme nemali cas sa nikam dopracovat) a k tomu potrebujeme nejake prostriedky. Kedze mame hypo, dietatko, tak nasetrit na toto je kusok pomalsie.

broslo: stym dietaom, tiez mse takto uvazovali, treba si udrzat uroven a planovali sme kedy by to bolo najlepsie. Hlupost ako brno, keby sme pokracovali v takychto myslienkach, tak do dnes nemame dietatko. Proste idealne je do toho spadnut a ver mi ze sa prisposobis a dietatu das vsetko co bude potrebovat a zo seba si ukrojis
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

odar a molnart: mat danove ulavy ako novomanzelia nie je zly napad, ale ma to jeden hacik. kolko by to bolo a z coho by to bolo? z prijmu? to by sa dalo dostat niekde na 50-70E mesacne na hlavu, cize cca 1500E za rok pre mladomanzelov. ale sami dobre viete, kolko veci treba kupovat na zaciatok, od takych ako pracka, vysavac az po taniere a pribory. samozrejme o tu sumu by sa dal zobrat mensi uver. za dalsie ak by bola podmienka byt zamestnani na dobu neurcitu, vsetci by si dobre rozmysleli ci by koli tomu utekali z prace. a ano mate pravdu ze je to zrazu vela penazi a prakticky este za nic, ale ako inak chcete podporit mladych ludi aby si zakladali rodiny, byvali sami a mnozili sa? ako som napisal, ulavy su zaujimave ale na zaciatok treba peniaze hned.

molnart: to co sa za sociku vybudovalo, v skratke rozkradaju politici do dnes. avsak celou hybnou silou bol v tych rokoch zbrojarsky priemysel, ktory havel velkodusne zrusil a tym vlastne slovensko prislo o svoje prijmi.
co sa tyka nasich zachrancov zahranicnych investorov, ano relativne bombove platy maju kmenovi zamestnanci, ale to je tak tretina az polovica ludi, ten zvysok maka cez agenturi za nieco viac ako 400 eciek a to sa uz v ziadnych statistikach a vysledovkach nepise. a za dalsie nikde sa nepise v akom nasadeni sa tam robi. v kontinentale vo vyrobe sa ide nepretrzita, nikoho nezaujima ci sa ti da alebo nie, proste ako ti vyjde zmena, tak musis nastupit. normy su postavene tak, ze ked odbehnes raz pocas pracovnej doby na wc, tak uz nesplnis normu, musis vypisat milion papierov a ak si to zapricinil ty, tak platis komplet vsetko. potom to dopadne tak, ze mladi chalani tam vydrzia robit 6 rokov a nakoniec ujdu. takze celkova kultura zamestnavatel - zamestnanec je asi taka, vy ste vychodni otroci tak makajte. no a potom je tu posledny faktor, ze sa tam vacsinou robi nekvalifikovana praca, cize nie je potrebne vzdelanie = sprosty narod = lahko manipulovatelne ovce.
aby sa narod dostal z tychto sraciek tak je len jedine vychodisko a to vznik vacsieho mnozstva roznych malych a strednych podnikov, orientovanych v prvom rade na domaci trh (60% sortimentu) a vyvoz (40% sortimentu). tym mas zabezpecene ze podnik udrzis aj ked padne zahranicny odbyt a taktiez ked skrachuje nejake odvetvie, tak stat to nepolozi. zober si ake ma teraz problemy vw, predstav si ze by zavreli v BA zavod, mas hned 10 tisic nezamestnanych a deficit statneho prijmu jak svina.
slovensko sa musi postavit na svoje nohy a nespoliehat sa na ziadne zahranicie. az potom dokazeme slobodne fungovat. ano viem, je to extra mega tazke ale je to proste tak.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5552
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa Odar »

jergus prepac, ale s tebou je debata marna. Nemozes porovnavat system, ktory bol nastaveny za komancov (a tak to aj dopadlo) s trhovou ekonomikou.
Danove ulavy jednoznacne ano. Rozdavat ludom peniaze len tak urcite nie. To je moj nazor.

Treba sa trochu vzdelavat a zistit si ekonomicky nadhlad toho, co nas komunizmus stal (napriklad, ako sa urcoval kurz koruny a co nas to tym padom stalo - vsetko stalo na vode, bez realneho zakladu). Nie len vidiet to, ze mliecko stalo 2 korunky. Prave kvoli tomu sme dnes tam, kde sme. A placete tu, ze dostanete mesacne 400 ojro a nic nezosetrite. Ale kludne rozdavajte 15 litrov za sobasny list. To problem vyriesi.

V tomto vlakne koncim. Nema zmysel. molnart to popisal dost realne.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5772
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa felipe25 »

molnart - a nieje to vykoristovanie, ked sem pride velka automobilka, co doma davala zamestnancovi na najspodnejsom leveli 4000eur v hrubom, a tu sa chvali, ze ten lepsi manager/kvalitar ma 1500eur? akoze dakujem pelne.

nehovorim, ze prave VW je symbolom vykoristovania, ale kazda firma, co sem pride zo zapadu, co davala tisice eur zamestnancom a tu dava menej ako 33% - tak ano, to je vykoristovanie, a lacna pracovna sila. Pritom ten slovak mozno urobi vacsi vykon ako mu robili zmestnanci doma.

Je tu x inych firiem - nielen VW co ked idu sem robit fabriku, zistia si aky plat je v okoli, a vyzera to tak: aha 550eur priemer? dobre dame 650eur a budu makat jak fretky a ked sa dakomu nepaci dalsich 50 bude v rade na to miesto. Asi tolko.

Kamo, ved nam tu slubovali, ze sa priblizime Nemeckym platom. Ako sa im chceme priblizit so smiesnymi 1500eurami? Ano, lebo aj 1500e je v porovnani s Nemeckom smiesny plat. A to nevravim o inych, kde davaju 600e. Takto nikdy nedozenieme EU, a vzdy budeme tret biedu. Keby aspon potraviny boli ocenene podla platov, ale to je presne naopak. Cim menej zarabame, tym drahsie su potraviny zo zapadu.

Ja osobne prinos vo firmach ktore stat dotuje a oni sem dojdu iba kvoli lacnej pracovnej sile nevidim. Skonci dotacia, a co potom? zacnu sa vyhrazat odchodom? a opat dostanu ulavy? To je jakeby stat platil zamestnancom plat za sedenie doma. Minule som cital ako vyratali, ze jedna firma dostala taku dotaciu, ze s nou by stat mohol platit 700e mzdu 2roky vsetkym zamestnancom.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa jergus »

odar: z casti viem ako fungovala ekonomika za sociku, ale to preco bolo toto obdobie take "socialne uspesne" je uplne niekde inde, a to v zbrojarskej vyrobe a hlavne v tom, ze po druhej svetovej vojne bolo vyvlastnene v podstate vsetko do vlastnictva statu. cize to bol majetkovy a kapitalovy zaklad pre obdobie od 1948 do 1989. po 89 sa tu len kradne a len sa preziva.
a ako som ti uz napisal, za danovu ulavu si zakladne vybavenie do domacnosti nekupis, preto tu mame take institucie ako pozickaren, quatro, triangel, zahranicne banky a preto sa im dari velmi dobre a preto zdieraju slovakov ako zdieraju. a ako som uz napisal, momentalny stav statu by ziadna novomanzelska podpora, bezurocna pozicka ani nic podobne nezachranilo, pokial budeme mat skolstvo, priemysel, strategicke suroviny a hlavne moralku obcanov na takej urovni na akej su!

felipe: to ze sem pride automobilka a plati ludom tolko kolko plati este take hrozne nie je. v ZH je norska firma, vyrabaju hlinik elektrolyzou. odhadom aj so subdodavatelmi davaju robotu 2000 slovakom. ked s nimi meciar podpisoval zmluvu, ich podmienka bola ze cena elektriny sa nezmeni, zmluvu podpisali pred 20timi rokmi a cuduj sa svete stale ju maju za rovnaku cenu a kto doplaca rozdiel do trhovej ceny talianskemu enelu? no predsa stat! a preco? lebo 2000 ludi...
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12246
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Politicka debata

Príspevok od používateľa HellAngel »

ludom len tak rozdavat peniaze nie je rozumne.tiez stym nesuhlasim. treba vymysliet ako nepriamo im tie peniaze dat. Ulavami, znizenim urokov na hypo a podobne. Isto by sa schodna cesta nasla.
Socializmus sa po pravde moc neda s dneskom. Socializmus aky tu bol, bol jasne odsudeny k upadku. Z ekonomickeho hladiska sa nedal jednoducho dlhsie udrzat. bol o tom rozhovor aj s Gorbacovom, kde jasne povedal, ze keby chcel, tak revoluciu na namestiach by bez problemov zastavil v tankoch. ale nehal to tak, system sa udrzat nadalej nedal.
cely problem je, ze vlada sa zaobera len ako tento stat rozpredat a ako si co najrychlejsie naplnit vrecka.
NB: Asus ROG Zephyrus G14

Návrat na "Debata o všetkom"