Komplexne zariadenie bytu

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Ahojte,

za nejaky cas budem na kompletku zariadovat byt, poprosil by som Vas o nejake rady co sa tyka elektronickych veci do bytu:

Svetla, pracka, varna doska (indukcna), chladnicka (vstavana), rura... nejake tie "inteligentne vychytavky" atd. nieco co by sa mi siklo. Cena zatial neobmedzena, ale preferujem pomer cena/vykon.

Pouziva niekto tu vec pracka na wifi, domace spotrebice na wifi s notifikaciami?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa molnart »

ak mas este byt prazdny urcite daj natiahnut ethernet rozvody, ak ta budget pusti tak aj ku zastrckami a spinacom.

pracka, kavovar a pod. mi pripradaju dost pritiahnute za vlasy a take na silu smart riesenia, vzdy do toho musit dat saty na zaciatku a vybrat ich na konci a to uz tie 2 tlacitka pritom stlacis. a hlavne je to viazane na mobil/tablet, ja by som k poholdnemu ovladaniu potreboval nejaky webinterface alebo hocico co viem ovladat spoza kompu. wifi by mi davalo zmysel keby tam bol plne manualny rezim kde by si cez prikazovy riadok mohol davkovat vodu, nastavovat otacky apod. to by sa mohli organizovat sutaze kto vyperie lepsie :)

pri doskach a rurach je vseobecny problem ze tazko sa robi objektivny nazor, ked sa pozries na funkcie 95% je rovnake, co je ine je dizajn, ovladanie a mozno spolahlivost. riesilo sa to tu uz velakrat, skus pohladat, co ti este odporucam predplatit si na rok dtest, mas tam pristup do kompletneho archivu a k testom, pri domacich spotrebicoch to celkom dobre vie rozsirit obzory a poradit.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7263
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa Papek »

Konkretne modely ti neporadim. Ja som zariadoval tak, ze som si urcil znacky, ktore boli podla mojich osobnych preferencii a odporucani vhodne, urcil som parametre, zoradil som podla ceny a vyberal som. Tu je to velmi subjektivne, lebo niekto povie ze Beko je fajn, pre niekoho je aj Whirlpool sracka ...

Co sa tyka parametrov, tak u mna som mal napr.
- pracka: otacky min. 1000, casovac, nocny rezim, kratky cyklus, horne plnenie. Nejake ine parametre mi nechybaju, wifi uz vobec nie. Idem rano z domu, chcem aby bolo oprane o 19:00, vyberem program a idem prec.
- varna doska: nezavisle ovladanie platni - prakticke ked ti nieco kypi, tak rychlo zregulujes konkretnu zonu, casovac - nastavim ryzu na 18 minut a nestaram sa. Ine vychytavky nepostradam
- rura: pecenie zhora, zdola, horuci vzduch, gril. Mozno ma aj nejake ine funkcie, ale nepouzivam (rozmrazovanie napr.). Zabudol som na hodinky, ale nechybaju mi, mam na mikrovlnke, na stene...
- chladnicka: tu som bol obmedzeny vyskou a priestorom. Z toho co som mal na vyber mi z bonusovych funkcii vysiel jedine nejake antibakterialny a antismradovy filter a vetrak. Asi to aj funguje, lebo mam uz vyse dvoch tyzdnoch v chladnicke pivny syr a prekvapivo ho nie je citit. S udenou klobasou si moc neporadi, ale tu spolahlivo zlikvidujem do niekolkych hodin aj ja sam. Vhodne by mohlo byt automaticke odmrazovanie, ale po nejakych 2+ rokoch mozem skonstatovat, ze sa mi na zadnej stene nedrzi namraza. Na druhej strane nejako neholdujem postavaniu pred otvorenou chladnickou. Jo, a tu som vyberal hlavne podla hlucnosti, kedze mam velky otvoreny priestor kde mi kuchyna prechadza do obyvacky. Kolega ma Panasonic s obehovym cerpadlom (tusim tak sa to vola) a je to fakt nepocutelne. Lenze cenovka okolo 1000+ €... nie pre mna

Svetla: kolegovia experimentovali s tzv. natural white - okolo 4000K, co je nieco medzi teplou a studenou. S odstupom casu z toho nie su az tak hepi. Ja som volil LEDky s teplou bielou, tj. 2700-3200K. AJ 3200K je uz viditelne studensie ako klasika ziarovka. Co sa tyka znacky, tak mame v robote spektralny analyzer. Velmi dobre nam vysli Ikeacke ledky. Philips bol prekvapivo slabsi. Ikea tusim aj uvadza CRI (color rendering index) nad 80. Vsetko nad touto hodnotou by malo podavat prijemne svetlo bez toho aby mali veci inu farbu. Pamatam si napr. jednu lacnu LEDku z ciny, pod ktorou vyzeralo cervene tricko vytiahnute z pracky ako tmavofialove :) Ale to su uz dost extremy. Pokial nebudes kupovat noname lacaky tak by to malo byt ok.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa molnart »

co sa tyka znaciek Beko by som radil niekom do stredu, whirpool uplne dole, niekde pod etu :D

co sa tyka tych funkcii co si vymenoval to by dneska mal byt uplny standard, spolu s automatickym odmrazovanim (sa cudujem ze existuju chladnicky co to nemaju). k rure urcite aj pyrolizne cistsenie. pri indukcnej doske ja som napr. zistil az po namontovani ze pri zapnuti nesvieti platna, na to by som do buducna urcite dal pozor.

co sa tyka svetla, idealne je to spravit tak by si mal viacero druhov svetla. napr. v kuchyni nad pracovnu dosku a v kupelke nad zrkadlom okolo tych 4000k, a na strop klasicky 2700k. rovnako v obyvacke daj urcite nejake teple ambietne osvetlenie a potom nieco silnejsie, ale tam by som nad 3200 k nesiel, urcite ani v spalni.
s ikeackymi ledkami mam tiez dobre skusenosti a su lacne, akurat je obmedzeny vyber, vyssie vykony a studensie farby som tam nikdy nevidel.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11463
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa Andre »

koli zivotnosti pracka Miele a chladnicka Liebherr s no frost, ostatne pohoda

led svetlo viem len ze na bodovkach dava naj 3000k s cirim sklom, nie matnym, tak podla toho by som porovnaval ostatne
4000 je hnus neprirodzena biela jak v obchode
ked chces na pracu/do kuchyne denne, tak 5500k-6000k, ak nebude tak 6500k

do obyvacky aby ti nesvietilo na tv ani do oci
repro pri 5.1 su zadne 90-110°, cize skor bocne a nad hlavou az ku stropu(podla toho ako daleko)
alebo ak chces riesit atmos, tak zadne do vysky usi a pridaj 4 stropne - pozri si ako maju byt
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
fejky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: Št 18. Máj, 2017, 15:19

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa fejky »

Co sa napriklad tyka tej pracky s androidom, mame to doma a je dobra uzitocna vec. Ma to vyhody ale ked si teraz zoberiem spatne tu investiciu, tak sa to asi uplne nevyplati tolko penazi za to davat.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7263
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa Papek »

Ktore funkcie vyuzivas? Napis nejaky prakticky prinos pls. Mna napada len moznost hrat sa s casovacom, ze ked viem ze pridem domov neskor ako som povodne planoval, tak si to na dialku posuniem. Naplnit aj vyvesat ju stale musim rucne. Prasok ani avivaz sa mi tiez nenadavkuje sama.
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4573
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa killswitch »

furt ale mozes machrovat pred kamosmi na pive :)
Používateľov profilový obrázok
lezgy
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3754
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trebišov... mesto kde nik nepracuje a všetci sa maju dobre

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa lezgy »

co sa tyka techniky pytal by som sa servisakov
a za flasku piva pocas vypisovania kde jakych lajstrov ti porozprava aj co nechces
co sa tyka poruchovosti znaciek, aspon ti lokalni matadori to maju zajedno
seru sa jednak, a rozdiel spotreby nepocitis
1, Intel® NUC Kit 6i3SYH

2, HP 4330s
Používateľov profilový obrázok
fejky
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 34
Dátum registrácie: Št 18. Máj, 2017, 15:19

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa fejky »

Ano ide tam povacsinu len o to hranie sa s casovacom a celkovo programami na dialku. To je ten hlavny dovod preco by som ju znova nekupoval. Je to pohodlne ovladat vsetky funkcie pracky z gauca v obyvacke ale neviem ci to za to stoji.
Používateľov profilový obrázok
Papek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7263
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa Papek »

Ved toto... Chcelo by to nejaku chytru pracku, ktora mi roztriedy pradlo na biele a farebne, sama sa naplni, nadavkuje naplne a vecer o siedmej len pride a vyvesiam. :)
To buď chápeš, ale potom sa nepýtaš, alebo nevieš a potom nemá význam odpovedať.
Spoiler: ukázať
i5-6500T + NoFan CR95C & XFX Radeon 6600 8GB + Alpenföhn Peter 2
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9949
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa stiv »

No roztriedit to je strasny problem, ale tesit sa, ze prides vecer a uz "len" ju vyvesis... :D
.
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5546
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Ak sa vam podari presvedcit zenu ze vesia omnoho lepsie a logickejsie (a treba to aj tak este aspon 3x urobit tak aby sa jej nepacilo) tak to za vas preberie zatial co sa mozte venovat muznejsim zalezitostiam, ako napriklad foru na internete :D
Používateľov profilový obrázok
MacTukahan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 814
Dátum registrácie: Št 28. Aug, 2008, 15:36
Bydlisko: Trnava

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa MacTukahan »

Vstavanu chaldnicku by ste mi aku odporucili?
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Komplexne zariadenie bytu

Príspevok od používateľa HellAngel »

v smart pracke nevidim zmysel. Hlavne aby mala zakladne programy, vahu pradla zniesla aspon 6 kg (hlavne ak je male dieta). Ono triedit pradlo musis rucne, nahadzat ho musis rucne, vytiahnut ho musis rucne, takze v hlavnych cinostiach ti smart nepomoze. Este kto ma malo miesta na susenie, celkom v pohode su tie kombinovane pracky so susickou.

Varna doska, zaklad je, ovladanie jednotlivych varnych ploch, pripadne casovac, aj ked som ho sosobne nikdy nevyuzil, ked varim tak sa furt motam v kuchyni a nelezim na gauci.

Chladicka aby mala defrost, pohlcovanie pachov, dvoj kompresorova ci akos a to vola. premna je dolezitejsia uspora, lebo je zapnuta furt v elektrike a je to asi spotrebic co zozere najviac energie.

Rura, aj ta najzakladnejsia ma vsetky dolezite funkcie (vrch, spodok, gril), tu skor ide uz asi len o dizajna a energeticku narocnost

Este ohladne tej vstavanej chladnicky, ja mam whirpool, narozdiel od umyvacky funguje 4 roky a som s nou spokojny.
NB: Asus ROG Zephyrus G14

Návrat na "Debata o všetkom"