Certifikát pre IT

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa MaxMan »

Nazdar borci,

z dôvodu zvyšovania kvalifikácie by som potreboval poradiť ohľadom certifikátov v IT brandži. Robím s IT niekoľko rokov - servis, správa HW/SW a pod. Proste chlapec pre všetko čo sa IT týka. Avšak potreboval by som si zvýšiť kvalifikáciu, bo dnes každý ide za papierom... (napíšem to síce hnusne, ale pravdivo: jeden papier u nováčika je viac ako 10 rokov praxe v odbore)

Preto sa pýtam, aké sú možnosti získania certifikátu, prípadne poraďte kam sa zamerať. Určite nechcem skočiť hneď po najvyšších certifikátoch - na to asi zatiaľ nemám, ale taktiež nechcem ísť na tie najnižšie ako napr na úrade práce pre nezamestnaných (kurz ovládania PC a máš certifikát a myslýš si, že môžes spravovať IT vo firme 250+)

Ďakujem za každú konštruktívnu pripomienku a radu. Verím, že to pomôže nielen mne, ale aj ďalším z odboru.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa LordKJ »

len aky papier?, resp. aka specializacia lebo toho je plno
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa molnart »

ITIL,CCNA?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5564
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Urob si na zaciatok MS office balik, ja ot nemam ale vyhoda je ze mozes aj 5x opakovat v ramci jednej ceny. toto ked som pocul :D

to akoby si maturovat mohol skusit 5x. musi to kazdy urobit. Ako pises, v podpise MS office expert logo MS a hned si viac :P

Ja osobne to nemam ale ked hladas nieco na zaciatok.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa MaxMan »

Ťažko povedať, aký papier. Sám neviem, aké sú možnosti.
Keď sa na to pozriem, tak na začiatok nejaký všeobecnejší asi - neviem, či ten MS Office nie je doslova provokačný :D. Direkt špecializovaný napr. na Cisco nie - využiteľnosť momentálne asi 0. Skôr by som možno videl využiteľnosť Windows server, správa sietí a pod.
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa mp3turbo »

otazka nie je za ktorym papierom ist, otazka je co vies, s cim mas skusenosti. Ak si Cisco chlapec (vidim ze nie), tazko ti budeme radit MS Windows 2016, alebo MS SQL 2012/2016, alebo Oracle 12 alebo VMware6 alebo CISSP.

Ak si security clovek (co zjavne nie si), nebudeme ti radit Cisco CCNA, CCNP, DP, CCIE.

Musis si vyprofilovat veci ktore si robil, ktore vies, ktore su ti blizke srdcu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12190
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa HellAngel »

urcite certifikat na windows server. Neviem ako sa to vola ale dokaze to mat vahu. Office balik by som neriesil. Myslim ze pridana hodnota 0 u zamestnavatela, ten uz dnes rata ze vies zaklady excel/word/outlook
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
geroswen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1255
Dátum registrácie: So 03. Jan, 2015, 23:54
Bydlisko: Bratislava, Cifer

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa geroswen »

Otazka je, co je obsahom toho Office certifikatu. Ak take amaterske veci ako ucia deti na skolach, tak to nema ziadnu pridanu hodnotu... Ak sa tam riesia pokrocile veci v Exceli, tak to moze zavazit. V praci mam kolegu, ktory sa Excelu venuje len tak postranne a dava v tom neskutocne veci, ktore by som cez SQL robil podstatne dlhsie. Viem si zivo prestavit, co v tom dokaze spravit expert.
Dell M4500 - i7-920xm @3.87Ghz, quadro 1800m
Používateľov profilový obrázok
Zubesuch
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1045
Dátum registrácie: Ut 23. Okt, 2012, 18:32
Bydlisko: Bratislava

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa Zubesuch »

Excel je obsiahly nastroj a povacsine ludia co hovoria ze ho ovladaju ho skutocne az tak moc neovladaju. :D
Spoiler: ukázať
PC1=> MB: Asus X99-Deluxe/USB3.1 <|> CPU: Intel Core i7 5820K @ 4,6 GHz / 1.28V <|> Cooler: Cryorig R1 Ultimate <|> RAM: Kingston HyperX Fury Black 4x8GB DDR4 2666 MHz CL15 <|> GPU: furt sa meni <|> SSD1: Samsung 840 Pro 256GB <|> SSD2: Samsung 850 Pro 1TB <|> HDD1: Seagate SV35.5 1TB <|> ext.Storage: AXAGO EE35-XA3 ALINE + WD 1TB RE4 <|> PSU: SuperFlower Golden King 550W + Silverstone Black Singlesleeve Extensions <|> Case: Define R4 + Noiseblocker PK1 a PK2 fans <|> Mouse: Razer Deathadder BE <|> Mouse Pad: Razer Goliathus Alpha Speed <|> OS: W10 pro

PC2=> MB: MSI H87i <|> CPU: Intel i5 4590 <|> Cooler: be quiet! Shadow Rock TopFlow SR1 <|> RAM: Kingston 2x8GB 1600MHZ CL9 <|> GPU: Asus R9 270x 2GB <|> SSD: Samsung 830 128GB <|> HDD1: Hitachi DeskStar 320GB <|> HDD2: WD RED 3TB <|> PSU: be-quiet! Pure power L8 430W CM <|> Case: Define Nano S windowed + Venturi fans <|> OS: W10 pro
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa wingo »

Môžem potvrdiť, Excel je dobrá platforma pre analýzu dát, navyše sa v ňom dajú spraviť aj jednoduché aplikácie cez VBA. To čo sa bežne učí na školách je tak 1% z toho čo v ňom človek dokáže spraviť, ak mal človek predmety ako Finančná analýza apod. ktoré vyučujúci robil priamo v Exceli tak sa naučil možno až 5-10% :)
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> urcite certifikat na windows server. Neviem ako sa to vola ale dokaze to mat vahu.

mmmmnno... od Windows2000 som MCSE na vsetky co existovali. Zeby sa z toho nejaky zamestnavatel prilis silno priposral nemozem povedat :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa MaxMan »

Veci čo som robil/robím a dúfam že aj budem robť:
-správa pracovných staníc (Windows), správa tlačových zariadení (tlačky, kopírky) a PC príslušenstva - proste všetko čo nefunguje spojené s PC (nejde PC/LCD, nejde henten program, netlačí a pod...)
-správa siete - nejde sieť na PC, diagnostika - proste základy (zložité veci riešia dodávatelia)
-správa Windows serverov (AD, file server, politiky) - základy zvládam, privítal by som detailnejšie vedomosti
-popri tom asi milión ďalších vecí ako SW, dochádzkový a kamerový systém a pod - to ale so školením nesúvisí
-zabezpečenie PC/NTB/tabletov/smartfónov - bezpečnosť, AV ochrana a pod.
-a skoro som zabudol - tablety, smartfóny - správa, zabezpečenie
Osobne by som prínos videl v správe staníc cez AD, správa Windows serverov

U nás vo firme sa starám o skoro celý chod IT (okrem zmlúv, databáz a ústredne s telefónmi - to rieši boss). S čím si neviem poradiť ja - outsourcing. Doba je ale taká, že sa prenáša zodpovednosť na IT oddelenie - prečo by nás mali držať, keď platíme firmám... Proste potrebujem zvýšiť kvalifikáciu, aby sa nestalo, že budem nepotrebný...
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa Chris »

Ked vidim ako to pises tak to asi nebude asi nieco extra

Tip: pozri si naroky na MCSA Server, teraz asi uz 2016 len , stiahni CBT nuggets a studuj a potom sa prihlas na skusky
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
MaxMan
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 1643
Dátum registrácie: Po 18. Okt, 2004, 14:00
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa MaxMan »

Chris: no extra to nieje, ale zatiaľ to zvládam...
Aj keby som chcel niečo viac (hlbšie sa ponoriť do problematiky), tak proste priestor nie je. Na jedného človeka pripadá cca 200ks techniky a cca 80 prevažne BFU. Keď sa zadarí, tak nerobím nič iné, len lietam po kancloch...

Omrknem ten MCSA Server. Len dúfam, že to nebude stáť 2 platy :D
Ani srnky netušia čo som mal/mám...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Certifikát pre IT

Príspevok od používateľa Chris »

nevim co je drahe ale 3 skusky kazda po 90e, niekedy sa dalo kupit budle 3 skusok so second shotom. pearsonvue to potom pomenil....
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Debata o všetkom"