Baterie - nabijanie

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
B4rz1n1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 409
Dátum registrácie: So 28. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Trencin/BA

Baterie - nabijanie

Príspevok od používateľa B4rz1n1 »

Akym sposobom nabijate svoje zariadenia (mobily predovsetkym)?
Zakladam toto vlakno ako otvorenu diskusiu, ktora by mohla pomoct vyriesit par vychytaviek ohladne nabijaciek a sposobu nabijania.

Coskoro na trh pridu bezdrotove nabijacky, ktore v ramci miestnosti budu schopne bez rusenia WiFi nabijat nase zariadenia.
Obrázok

Otazka je, akou rychlostou budu nabite nase telefony?
Aky to bude mat dopad na zivotnost baterii? Zvysi sa tak pocet cyklov?
Pokial pouzivame klasicke nabijacky, je lepsie "vymlatit" bateriu a nabit ju naplno? Alebo je pre bateriu prospesnejsie nabijanie na maximalne 80% ked stav baterie poklesne na 20-30%?

Preco sa mi telefon nabije cez adapter rychlejsie, ako ked ho nabijam cez "USB" zapojene do PC? Pomalsie nabijanie predlzi zivotnost baterie?
Existuju rozne adaptery s output prudom 1.0A, 2.0A, dokonca aj 3ampere. Skracuje sa im tym padom zivotnost baterie pri rychlom nabijani?
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7743
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Baterie - nabijanie

Príspevok od používateľa LordKJ »

PC dava len 0.5A preto to trva storocie kym to nieco nabije, pri adapteroch vela zavisi aj od kvality kablu, niektore nepustia dost A.
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8549
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Baterie - nabijanie

Príspevok od používateľa shiro »

neviem ci maju vyrobcovia nejak vyriesene aby to cucalo viac A ked to dam do usb3 portu, kde to viac A pustit moze.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7743
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Baterie - nabijanie

Príspevok od používateľa LordKJ »

museli by byt obe strany kompatibilne hadam
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Baterie - nabijanie

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> Otazka je, akou rychlostou budu nabite nase telefony?

odpoved je bez debaty jasna : pomalou. Velmi pomalou. Pravdepodobne pomalsie nez cez USB kabel.



>> Aky to bude mat dopad na zivotnost baterii? Zvysi sa tak pocet cyklov?

pozitivny, urcite sa zvysi. Trieskat bateriu dvomi ampermi zo zasuvky z adaptera alebo pol amperom z USB portu kompjutra, pripadne este pomalsie cez wifi nabijanie ... tipni si co je setrnejsie.



>> Pokial pouzivame klasicke nabijacky, je lepsie "vymlatit" bateriu a nabit ju naplno?
>> Alebo je pre bateriu prospesnejsie nabijanie na maximalne 80% ked stav baterie poklesne na 20-30%?

druha volba, aj ked ti povie kto chce co chce. Pre optimalnu zivotnost baterii by si sa pohyboval zhruba od 40% do 80%. Nehovorim to ja, hovori to firma NexGen, najvacsi svetovy vyrobca LiIon clankov na svete. Cim hlbsie vybijas, tym viac trpis. Nabijanie nad 80-85% nevadi az tak, ale ano, je horsie ako drzat sa okolo 80%. Dokonca aj Tesla myslim niekde doporucovala svojim klientom nebuchat baterky na 100% pokial to nie je absolutne nutne, a navyse po takomto nabiti je idealne vyrazit na cestu aby sa energia spotrebovala.

Vsimni si na telefone pri silnom nabijani ze od 40% do 60% nabijes velmi rychlo, od 60% do 80% nabijes relativne rychlo, nad 80% to uz ide viditelne pomalsie a nad 90% sa to plazi jak slimak. Uplne presne rovnako sa nabijaju Tesly, lebo pouzivaju rovnaku technologiu. V spickach peckuju cez 300A prudu (okolo 380V cize zhruba 120kW [!]), na konci uz sialene brzdia a idu dokonca az pod 100A. Dovod ? Setrenie baterii samozrejme. Uz proste nie su schopne absorbovat bez nadmerneho zohrievania, poskodzovania internej struktury atd.


>> Preco sa mi telefon nabije cez adapter rychlejsie, ako ked ho nabijam cez "USB" zapojene do PC?

zodpovedane hore.



>> Pomalsie nabijanie predlzi zivotnost baterie?

rozhodne a bez debaty.



>> Existuju rozne adaptery s output prudom 1.0A, 2.0A, dokonca aj 3ampere. Skracuje sa im tym padom zivotnost baterie pri rychlom nabijani?

vyplyva z vyssie povedaneho. Zase na druhu stranu, asi si sucasny telefon neplanujes nechat 10 rokov a tie dva-tri roky bez citelneho poklesu kapacity baterii to vydrzi. Ja osobne nabijam vyhradne z notebooka cez USB, nikdy som s bateriou a ani poklesom kapacity problem nemal. Dovolim si tipnut ze 99.9% z nas dokaze takto nabijat svoje zariadenia v priebehu typickeho dna - isteze mozu byt specialne narazove situacie, ale typicky by to nemal byt problem.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9986
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Baterie - nabijanie

Príspevok od používateľa stiv »

No ja som napr. nabijal z pc rychlejsie ako zo zasuvky. Divne teda.
.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7743
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Baterie - nabijanie

Príspevok od používateľa LordKJ »

mozno nejaka featurka danej dosky, niektore maju charging porty

ale tak 1.8A ako mi to pusta z nabijacky moj PC/ntb cez usb porty urcite neda :D
Používateľov profilový obrázok
B4rz1n1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 409
Dátum registrácie: So 28. Apr, 2007, 08:00
Bydlisko: Trencin/BA

Re: Baterie - nabijanie

Príspevok od používateľa B4rz1n1 »

mp3turbo, vdaka za obsiahlu a presne zodpovedanu odpoved !
este mi napada ci je rozdiel prudu v usb 2.0 a 3.0 (popripade 3.1)
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Baterie - nabijanie

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Pane, odpoved som zodpovedal presnym odpovedanim, pane ! Slouzim lidu a Sovetskemu Svazu !!

Rozdiel prudu neviem, internet by mohol vediet.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Debata o všetkom"