Elektricke rozvody v byte

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1067
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa Hrochy »

Ahojte,
dufam, ze sa tu najde niekto s praktickymi skusenostami v tejto oblasti. Ano, pouzil som tlacidlo hladat a nasiel som jednu temu o asi porusenej hlinikovej kabelazi :).

Moj problem: kupil som byt (to je povod problemov), ma medeno-hlinikove rozvody poprepajane cokoladkami, jeden svetelny okruh je vyvedeny aj do zasuvky (nie, nie je to zasuvka do svetelneho okruhu, teda 2,5mm med na 1,5mm, ale vsetko na 1,5mm), v predmetnej zasuvke je faza hneda a PEN cierny .... jednoducho pliaga, bordel, vsetko zle.

Planujem prerobit elektricke rozvody s tym, ze nove kable budem tahat za podlahovou listou, co by malo byt OK.
Na stropoch, kde su vsade pouzite hlinikove rozvody sa nachadzaju aj plastove trubky, v ktorych su tahane povodne kable. Nema niekto skusenosti s tym, ako zistit, kde je vstup do tej trubky a skusal niekto tahat medeny kabel zaveseny na hlinikovom cez take trubky?

Viem, ze pre revizneho technika je potrebne mat aj plan rekonstrukcie vytvoreny (resp. podpisany a opeciatkovany) elektrotechnikom tusim s §23. Neviete, co take nieco stoji? Mam 4izbak s vymerou 85m2.

Diky :)
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa Shatterhand »

PEN čierny :rofl:

Plán rekonštrukcie opečiatkovaný §23 nepotrebuješ, potrebuješ hlavne pečiatku na revíziu od §24 - až to bude hotové. Hlavne to musíš už asi celé dať na meď, miešať hliník s meďou nemôžeš, chemicky sa to nemá rado. Vstup do trubky by sa zistil detektorom kovov alebo napätia?
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa shiro »

Robil som komplet prerabku v 3i panelakovom byte z hlinika na med, cez firmu. Byt bol kupovany v povodnom stave, takze tam bol 30r hlinik, umakart jadro, a pod.
Nove kable su tahane v rohoch miestnosti, popri plavacke. Frezovali sa akurat pristupy k zasuvkam a svetlam, nemal som ziadne povodne trubky. Neviem ci je dobry napad tahat nove droty v trubkach spolu so starymi, ktovie kolko tam ostalo miesta, aby sa ti to dakde nezadrhlo...
Neviem co vsetko ides prerabat, no ked robis elektriku a vytrhavas stare droty, tak musis spravit nanovo aj omietky. Omietky ma stali okolo 3000, vsade som robil nove. Ak by si nove omietky nerobil, tak to bude pekne vidno, ze kde si rypal do nich. nezakryjes to nicim.

Revizna sprava neni draha sama o sebe (mozno 50e), no ak mas nejake kraviny s kablami, ako si pisal ze zle farby, tak ta revizak moze poslat do prdele. Pretoze to musi byt zrozumitelne pre kazdeho, kto tam pride aj o 30r, nieze ho zabije prud.

Pokial robis elektriku v byte a mas kde byvat kym sa to prerrobi, tak neni o com. Cele to prerob na med a mas pokoj do konca zivota. Pretoze akonahle tam zacnes byvat, uz to nikdy neurobis. Akonahle zacnes frezovat, tahat droty a pripadne riesit omietky, mas z bytu stavenisko, kde sa neda existovat minimalne plus-minus tyzden.
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
zedolsi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1528
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2014, 13:24
Bydlisko: PE+-

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa zedolsi »

mne tiež menili tento rok komplet hliník za meď (3i. byt postavený 1989).. káble mi ťahali stropom a do panelu frezovali drážky z vrchu smerom na dol... Kvôli tomu sme všade znižovali stropy, lebo do stropu sa frézovať nemôže kvôli oslabeniu panelu.. samozrejme všade nový omietky a stropy :) bývať by sa tam nedalo ten jemný prach je za trest....
revíznu správu som ešte neriešil, keď ma to napadne vyriešim no nejako som to zatiaľ nepotreboval...

a k tej trubke, najprv by som vybral starý hliníkový (ak pôjde) a potom pomocou preťahovaceho pera poťiahnuť nové, ten hliníkový bude asi dosť tvrdý :)
NTB MacBook Pro 13" Retina 2015 i5 2.7GHz, RAM 8GB, Iris 6100, SSD 256GB PHONE iPhone 13 PRO - 256GB Watch Series 7 (45mm)
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1067
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa Hrochy »

Dnes som to konzultoval s kamaratom, ktory robi elektricke rozvody a nakoniec som zistil celkom zaujimave veci a potvrdzuje mi to, co mi pisete.

Shatterhand:
Farebne oznacenie vodicov je odporucanie, nie povinne na pouzitie. Ale ak sa pouziju ine farby, je potrebne do zasuvky dat nejakym sposobom oznacenie, co je faza a co PEN (nulak).
Prepojenie hlinika s medou je mozne realizovat. Chemicky to nie je taky problem, ako to, ze hliniky treba stale dotahovat a v mieste prepojenia by to nemuselo byt lahko pristupne. Vtedy sa odporuca davat samodotahovacie svorky (cokoladky) s pruzinou.

shiro:
Stare kable nechavam, nove nataham v novych drazkach. Omietkky si spravim sam, som ex prazdninovy maliar :D. Byvat mozem u rodicov, a prerabat budem aj prerobene jadro, lebo je krive a aj to ma hlinikove kable :D. Ono ked sa dava nove vedenie, musi byt 3 drot TN-S, takze aj to povodny majitel d*ebal. Este ma caka aj vyrovnavanie podlah, takze mam co robit.

zedolsi:
Kvoli tomu prachu hladam vysavac prachu, co to znesie.
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa Shatterhand »

No, nejdem sa ja radšej hádať, hlavne sa uisti aby mal PEN na zakončení zeleno-žltú farbu s modrým koncom. A čo ja viem, tak pri ofiko prerábke sa už musí dávať meď a sú tam ešte iné drobnosti. Podstatné je či dostaneš revíziu.

A k tomu "odporúčaniu" toľko, že ak sa hocičo stane - požiar, dakoho klepne a pod. a nebudeš to mať podľa "odporúčania", tak to ide na tvoje triko, resp. na revízáka.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
spencer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1933
Dátum registrácie: Št 08. Máj, 2008, 14:00
Bydlisko: Rajecké teplice , Vek: 31 r

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa spencer »

ujo to robil tak na starej 50 ročnej chalupe , že za pôvodny hlinikový kabel priviazal novy medený a pretiahol to cez pôvodnu trubku . ak nechcelo ísť tak to poriadne namydloval :D a všetko ma komplet v medi. tuším mu elektrikar nebohy hovoril že pri rekonštrukcii už musí mať meď ale to ja osobne by som nad hlinikom ani neuvažoval že ho nehám . všetko pekne do prdele von . a PEN čierny .... to ma rozsekalo .
Spoiler: ukázať
Notebook Lenovo IdeaPad Gaming 3-15IMH05 Onyx BlackCPU :Intel Core i5 10300H Comet Lake RAM : RAM 24GB DDR4GPU : NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti 4GBSSD : SSD 512GBHDD :1000 GB HDD Sound cardFiiO E10 OlympusOS : Windows 10 64-bit Headphones : Beyerdynamic Custom One Pro Myš :evolveo wm430
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1067
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa Hrochy »

Dakujem, o existencii pretahovacich pier som nemal sajnu. Stoja sice aj 100e, nejake sady, ale zistim, co to je. Hlavne sa musim dostat este k projektovej dokumentacii bytu na bytovom druzstve.

Stale som sa nedostal k normam, lebo daniami platene institicie pytaju 20e za normy, ktore sa menia asi kazde 2 roky :).

Mozno nasledovne info niekomu do buducna pomozu:
- revizna sprava je kvoli poistovni, kedy v pripade napr. poziaru alebo urazu elektrickym prudom bolo potrebne riesit poistnu udalost,
- projekt elektrickych rozvodov moze spravit hocikto, kto je znaly problematiky,
- tahanie elektrickych kablov si vyzaduje medene kable s prierezmi minimalne 2,5mm prierez pre zasuvky a 1,5mm pre svetelne okruhy,
- maximalne 10 zasuviek na jeden zasuvkovy okruh,
- je mozne tahat svetlo zo zasuvky (potreba 2,5mm prierez),
- spajanie hlinikovych a kovovych vodicov je mozne (zevraj to normy neriesia), idelane je pouzit samodotahovacie svorky,
- tahanie kablov je mozne realizovat v rurkach, priamo v stene alebo aj pod omietkou,
- farebne znacenie kabelaze je odporucanie, nie povinne dodrzanie (v pripade nedodrzania farebnehej schemy je potrebne oznacit zmenu farby pri zasuvkach a svetlach priamo na mieste),
- problematiku prudovych chranicov a prepatovych ochran este nemam poriesenu,
- montazne zony su definovane na stenach v danych vyskach a sirku maju 300 mm,
- montazne zony na strope nie su definovane - potreba len pravouhleho tahania,
- podla rozlohy bytu je dany minimalny pocet svetelnych a zasuvkovych okruhov v byte,
- extra spotrebice s vysokym odberom ako: elektricka rura, varna doska, umyvacka riadu a pod ... musia mat vlastny ideny okruh na aspon 2,5mm medi,
- nove rozvody musia byt podla TN-S (3 vodic: L, N, PE) s medou,
- frezovanie v budovach: elektrikar povie ano, statik povie nie :facepalm:,
- nemam poriesene tahanie kablov v existujucich trubkach, no mam pouzitelny detektor kovov,
- detektor kovov je nepouzitelny na strope, lebo sa tam zvycajne nachadzaju kovove sietky zaliate v betone,
- nenasiel som funkcny detektor AC 50 Hz pri zapnutom sporebici :),
- frezovanie drazok je vhodne robit drazkovacou frezou + vysavac napojeny na nu (prenajom na den cca 40e za oba pristroje + 500 zaloha v pozicovni naradia v PK pri Tescu),
- frezovanie robi vela prachu, lepsie je pouzit mokre tielko okolo nosu a ust, ako suche dychacie masky predavane za par centov ci eur v hociakom obchode (overene dlhorocne pracou so stierkami),
- milion a 1 dalsich podmienok, z ktorych si je potrebne vyfiltrovat to podstatne,

Revizny technik moze vediet menej ohladne noriem, ako by ste ocakavali a povie Vam veci: kazdy kabel musi byt v rurke, je nepripustne menit farebne ozncenie vedeni, je nepripustne prepajat med s hlinikom, vedenie v strope musi byt 30cm od okraja v pravom uhle, hrubka omietky nad rurkou musi byt minimalen 6cm a to Vam je schopny a ochotny dat do spravy :rolleyes:. Neopominam samozrejme nedotianute skrutky na Al vodicoch. Som zvedavy, ako je 3cm hruba rurka v 10cm hrubej priecke omietnuta tak, aby bola stena hruba minimalne 3+2x6 cm = 15cm :).

Nechajte tuto pracu na elektrotechnikov, ktori realizuju napr. prerabky bytovych jadier a reviziu Vam spravi ich clovek = podpise sa pod hocico :).
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa Shatterhand »

No, vidno že veľa o tom "vieš". Ak robíš rekonštrukciu tak musíš dať meď. Je to tak už od roku 2007 ak sa nemýlim. Hliník a meď sa nespoja, pretože káble idú do svorkovnice, kde meď s hliníkom v kontakte nie sú.
Keď si blbý, tak si revíznu správu nedávaj, niekoho tam vystre a sedíš.
A tá posledná veta je úplná perla, pretože dnes dostane paragraf 22 hocikto - a takí robievajú elektriku.


Pochop už, že norma oficiálne nie je záväzná, ale až sa hocičo stane, tak si všetko čekuje presne podľa normy. Preto sa norma dodržiava. Viac k tomu už nie je čo dodať.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
zedolsi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1528
Dátum registrácie: St 25. Jún, 2014, 13:24
Bydlisko: PE+-

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa zedolsi »

no keď to tu čítam normálne ste ma namotali dať si spraviť revíznu správu, už som to aj obvolal pre istotu :D
mal by som mať všetko porobené podľa normy takže by nemal byť problém, len ma zaujalo to miešanie hliníku a medi...u nás v paneláku kvázi nemáme inú možnosť lebo hlavný prívod elektriky je hliník (kábel čo ide do poistkovej skrine) ale od skrine už ide všade meď tak to by malo byť v poriadku nie? pochybujem že by menili aj prívodné káble nakoľko myslím že je to tam zaplombované a zasahovať do toho môže len dodávateľ energie?
NTB MacBook Pro 13" Retina 2015 i5 2.7GHz, RAM 8GB, Iris 6100, SSD 256GB PHONE iPhone 13 PRO - 256GB Watch Series 7 (45mm)
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa Shatterhand »

To je v poriadku, pretože ty si robil prerábku bytu, nie paneláku. Čítať s porozumením treba. Do bytu si dal meď a čo je za rozvodnou skriňou ťa nezaujíma. Tak to má byť. Revízna správa má kryť TEBA, keď sa dačo posere.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1067
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa Hrochy »

Shatterhand:
Mam pocit, ze reagujes s ironiou, ale asi si zle cital to, co som napisal. Nechcem, aby to tu bolo o chytani sa za slovicka, ale davam dokopy info a chcem, aby ludia neboli domyleni. Su tu info nie len z elektrikarsej oblasti, a samozrjeme prakticke skusenosti s osobami s §22 aj §24 - slovenska realita.

Citujem casti od teba: "Ak robíš rekonštrukciu tak musíš dať meď."
- tahanie elektrickych kablov si vyzaduje medene kable s prierezmi minimalne 2,5mm prierez pre zasuvky a 1,5mm pre svetelne okruhy, [samozrejme 3 drot, cim vznika TN-C-S]

"Hliník a meď sa nespoja, pretože káble idú do svorkovnice, kde meď s hliníkom v kontakte nie sú."
- spajanie hlinikovych a kovovych [malo byt medenych] vodicov je mozne (zevraj to normy neriesia), idelane je pouzit samodotahovacie svorky, [teda ide to a je tam prepoj hlinik - mosadz - med]

"Keď si blbý, tak si revíznu správu nedávaj, niekoho tam vystre a sedíš."
- revizna sprava je kvoli poistovni, kedy v pripade napr. poziaru alebo urazu elektrickym prudom bolo potrebne riesit poistnu udalost,

Som rad, ze "vieme" obaja to iste :).

Po opytani sa mojich susedov, tak nikto vo vchode nema reviziu ele. rozvodov v byte. Dovody su jednoduche: museli by sa vystahovat, nanovo dat spravit rozvody, zaplatit to. Samozrejme, to sa nikomu nechce :). Pokial si v byte stare Al rozvody a pravidelne su utahovane skrutky v spojoch kablov kvoli roztekaniu hlinika, tak je vsetko OK - za predpokladu, ze sa do toho niekto predom nerypal, ako u mna.
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Zasa ich len zbytočne pletieš, pre nich je podstatné že ak prerábajú, tak tam už nemôže ísť hliník, a ostatné už má vedieť elektrikár.
Alebo sa tu budeme ďalej tváriť že len odporúča sa a nech nemajú revíziu. Ak to všetci tvoji múdri susedia robili tak, že "však sa to len odporúča", a nedali si spraviť revíziu (prečo asi?) tak si ich to aj tak počká a budú búrať znova. Revíziu susedia nemajú - lebo nerobili prerábku, stále to majú podľa starej normy. Do prerábky sú OK. Ak robili prerábku a na elektrinu sa vykadili tak sú to magori.

A s TN-S a TN-C-S ich už fakt pliesť nemusíš. Akonáhle robíš prerábku máš mať meď a TN-S a basta. TN-C-S bolo dočasné riešenie podľa starých noriem, ktoré bolo po celom slovensku pred novelou tej normy - kde sa tesne pred zásuvkou jednoducho rozdelil PEN vodič na PE a N. Takže 3-drôt je TN-S, TN-C-S sa stane 3-drôtom len v zásuvke.

Tu vidno ako si pochopil info od elektrikára - v tom info od neho píšeš TN-S, v poslednom príspevku TN-C-S. To nie je rozdiel len v jednom písmenku ale v kábli navyše všade.

Tí dvaja čo tu hore reagovali to mali spravené dobre, len ty si tu začal robiť mudrlanta.
Aj tak si elektro-inštaláciu celú neurobíš sám keď si to v živote nerobil, takže darmo tu píšeš ten zoznam. Elektrikár spraví, revízák odobrí a nestaráš sa.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1067
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa Hrochy »

Shatterhand: :facepalm:
TN-C-S (farby si nevsimaj, slovenske normy maju ine), vsimni si, kde je elektromer - TN-S sa robi od rozvodovej skrine za elektromerom, nie od zasuvky v stene dalej, lebo prerabam vsetky vedenia.
http://www.flameport.com/electric/suppl ... supply.cs4

Preco asi riesim preprabku rozvodov? :laugh: Keby som nechcel spravit reviziu, nerobim ju! Nauc sa citat a elektricke rozvody si spravim sam. Napis nieco konstruktivne, alebo uz neprispievaj. Myslis si fakty so zamerom. A ak budes dalej pisat veci, preco nieco nejde a opakovat po mne veci, tak to dam vlakno radsej zmazat, nech nikoho moje slova nezabiju (ze by si mali dat spravit reviziu el. rozvodov).
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Elektricke rozvody v byte

Príspevok od používateľa Shatterhand »

Ty si fakt magor...zasa vidno ako sa tomu rozumieš: Jediný rozdiel medzi TN-S a TN-C-S je že TN-C-S má kombinovaný vodič PEN, ktorý sa pred zásuvkou rozdelí na PE a N.
Ja viem aký je medzi TN-C-S a TN-S rozdiel a ako sa to má ťahať, robil som z toho skúšku. Rob si čo chceš a nehlásaj tu pre iných blbiny - lebo to si hlásal na začiatku a robíš to doteraz. Teraz povieš že chceš revíziu ale keď som ti dačo povedal, tak zle lebo "len odporúčanie" alebo iná pixovina.

Ja som tu konštruktívne prispel dosť, začal si to tu kaziť ty tvojimi múdrosťami o farbách vodičoch a tak ďalej.
Ja tu už nemám čo povedať.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push

Návrat na "Debata o všetkom"