kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6717
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa molnart »

Ahojte, trosku taky spin-off vedlajsej temy o stavbe noveho domu...

Pomaly vzdavam nadej ze sa mi poradi najst barak podla mojho gusta (a mojej penazenky) a je pre mna dolezite aby som mal v pesej vzdialenosti plnu obciansku vybavenost, tak kupa pozemku niekde v strede pola mi tiez nesedi. Zacinam teda pokukovat po starsich barakoch stavanych niekedy okolo 1965 s moznostou kompletnej rekonstrukcie.

Otazka je, mate niekdo s niecim podobnym skusenosti? Co sa tyka pripravy projektu, samotnej rekonstrukcie, casovej a financnej narocnosti a hlavne porovnania so shodenim domu a postavenim noveho.
Je mi jasne ze kazdy projekt je individualny a treba vychadzat z dispozicii danej stavby, ale predpokladam situaciu len s ponechanim obvodovych murov s pripadnym zvazenim pristavby poschodia.

na nete som videl ceny od 20.000 vratane noveho nabytku az po 150.000 tisic (ale ten staval kino aj posilku), kde uz teda pri pohlade na niektore katalogove domy na kluc by bolo zhodenie starej stavby jasnou volbou.

ludia v mojom okoli od kupy stareho baraku ma odhovaraju, ale zasa vidim ze novostavby sa robia stylom ze kupia presne taky stary barak, zhodia ho a postavia tam tri nove domy so zahradkou 4x3m kde svieti slnko niekedy medzi 11:48 a 12:21 v inych casoch tieni barak vedla, co celkom sa nezhoduje s mojou predstavou o pohodovom byvani.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa Chris »

Podobne zmyslam aj ja, takze som zvedavy na "reakcie" ;) :good:
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa Ivko »

Do starého baráku a prerábok by som nešiel. Tam môžu nastať také veci že budeš lutovať do konca života, vlhnutie krivé steny ...
Naplánovaný rozpočet nie je problém prekročiť a reálne neušetríš nič, ba len kopec starostí bude. Trebárs kopec barákov malo žumpu niekde vzadu na dvore a po novom bude treba kanalizáciu a zrazu vznikne problém lebo celé to je vyspádované do dvora, potrebuješ prečerpávačku a rozkopať celý dvor.
Urobiť rozpočet na prestavbu je pekná vec, ale na kopec vecí sa príde až za pochodu

Kúp lacnú starú búdu - zvaliť komplet a postaviť od základu na novo a poriadne. Lebo lahko sa môže stať že budeš bývať v starom prerobenom baráku, kde nebude aj tak všetko podla tvojich predstav za cenu nového
Používateľov profilový obrázok
643
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1210
Dátum registrácie: Št 15. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava - Dubravka

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa 643 »

tazke rozhodnutie :) vzdy sa da objednat JCBcko a par tatroviek a za takych 5-10tis to mas ciste ... a ides nanovo...
zas na druhu stranu ak natrafis na niekoho, kto ma este povodne plany domu/vykres apod... do toho si nechas spravit posudok na stav, vlkost atd... tak preco nie :) par kamosov na vikendy, pivo, gulasek a mate to dole a uz len renovacia, dostavba atd...
Používateľov profilový obrázok
mirjak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: Št 16. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa mirjak »

molnart napísal: predpokladam situaciu len s ponechanim obvodovych murov s pripadnym zvazenim pristavby poschodia
V tom pripade nie je co riesit, jednoznacne cele zburat, uz na hrubej stavbe usetris kopec casu, penazi a nervov.

EDIT: pre ilustraciu: https://www.dropbox.com/s/vjbazl2jdra62 ... 2.jpg?dl=0
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa mp3turbo »

nikdy v zivote by som nesiel do rekonstrucie stareho domu po mnohonasobnych skusenostiach vsade okolo mna.
Jedine ako zaznelo hore prejst JCBckom durch cez neho a nalozit na Tatrovky, to ale nie je rekonstrukcia.



>> predpokladam situaciu len s ponechanim obvodovych murov s pripadnym zvazenim pristavby poschodia

aha, takze ty vlastne hladas len pekny pozemok ..... so zle postavenou nezaizolovanou zakladnou doskou s obrovskymi unikmi tepla plus polovyžitými stenami napoly navlhnutymi ktore si planujes nechat z nemodernych materialov ktorych tepelne vlastnosti su tri galaxie inde ako maju dnesne zoptimalizovane materialy.

To ti pride ako dobry napad ? :) Jasne, palena tehla bola palena tehla aj pred tisic rokmi ale... chapes ma.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa jergus »

molnart: moji rodicia riesili obdobu cca 5 rokov dozadu. pochodili sme pol slovenska a asi 30 starsich domov, cca od 1930 do 1980, ale vsetko by bolo na slucku. nakoniec nasli nedokonceny bungalov na predaj, v podstate len hruba stavba a bolo to asi naj co mohli urobit.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
Diablo1st
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 3276
Dátum registrácie: Po 29. Aug, 2005, 20:00
Bydlisko: MY

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa Diablo1st »

U nás v dedine to jeden spravil tak, že kúpil stodolu, vybavil si papiere na rekonštrukciu (o hoooodne menej byrokracie ako pri novom stavebnom povolení) celé to zvalil a na rovnakých základoch postavil dom.
Len keby ho niekto natrel tak neviem, či by pokutu nedostal.

Ak ti majú ostať len holé múry, radšej by som kúpil barák na spadnutie a zvalil ho. Ono tie staršie domy sa moc s izoláciou a presnosťou nekamarátili, veď malta dotiahne. :facepalm:
Lenovo E460: 14" FHD IPS, i5-6200U, 2x4GB RAM 1600MHz DDR3L, R7 M360, SSD 256GB Toshiba.
Ex. HP 2230s: T9600, 2x2GB RAM 800MHz DDR2, X4500MHD, SSD Toshiba 256GB.

FVE: 6,05 kWp + 13kWh batérie
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7744
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa LordKJ »

ad malta, teraz sa hovori, ze sak dame tam lepidlo...


a o tom, ze ked robis kvazi rekonstrukciu, ale cele si to zbural tak je lahsie postavit novy dom kedze mozes byt aj na starych zakladoch a tym padom nemusis ani dodrzat tie nove hodnoty pre vzdialenosti od okrajov pozemku
Používateľov profilový obrázok
KatjushaMan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 844
Dátum registrácie: Pi 10. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Praha/Prešov/Bratislava (30)

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa KatjushaMan »

Prerabat iba ked v tom byvas.

Ked riesis stahovanie tak burat alebo uplne novy .
Spoiler: ukázať
PC1Procesor: AMD RYZEN 1700X @ 3820 MHz Základní deska: Asus ROG CROSSHAIR VI HERO AM4 Paměť:DDRAM4 2x8GB G-Skill 3650Mhz Grafická karta:Asus ROG GTX 980 Pevný disk:HDD Samsung SpinPoint F3, 1TB, HDD WD 350 GB Monitor1: DELL U2412M Monitor2: HP w2207 Case: Green nerez plexi
PC2ASUS N55SF-S1207V
PC3 HP ZBook G3 WORKSTATION
PC4 HP 440 WORKSTATION

V lavo faza v pravo nulak, kto to neví ten je čurák. Psychologické reakcie davu sú na burze rovnaké, ako v divadle: Jeden zívne a zakrátko zívajú všetci. Jeden zakašle a hneď kašle celá sála Su chvile ked to chce hrusku. Na vsetky ostatne je tu vodka
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa Chris »

Ono zalezi aky stary dom kupis a ak ma problemy, tak ake. Pausalne to sa neda povedat.

Tak ak kupis nejaku chalupu z 1940-50-60 co ledva stoji polepena blatom a neviem coho, tak to asi jedine zburat, rozbit zaklady a postavit vsetko od znova.

Lebo:
- nebudes predsa prisposobovat cely dizajn domu zakladom (odpad, voda atd , to radsej mozes znova zacat stavat)
- tusim sa to hodnoti, ze ak chces komplet zhodit a na novo postavit potrebujes nove povolenia, takisto aj od susedov atd a to je niekedy "nielahke"

Cize ked si to zhrnieme, kupis stary dom, zaplatis
- poplatky, pracu atd za odstranenie, komplet aj prerobenie zakladov atd.
- zaplatis si projekt, stavbu domu atd ako pri cistom pozemku.


Teraz sa sam pytam, co je zle na dome z neskorych 80,90tych rokov ? Moderne materialy ? Ze pouzivali tehlu, niektore mozno kvadre ?
Vlhnuce steny som pocul uz aj u novostavieb. Kvalita modernych materialov ? Dnesny beton nevydrzi povacsinou tolko kolko ten za komacov, plus tie rychloschnuce vymozenosti.

Zateplit vies aj takyto dom uplne v pohode.

Cize ak kupis nejaky slusny starsi dom s dobrymi zakladmi bez vlhnujucich stien, prasklin, dobrou orientaciou a akceptovatelnym vnutornym rozlozenim izieb. Tak investujes par litrikov do novych podlah, stierok/sadrokarton, dvere a byvas.

Neskor mozes zateplit z vonku.


Lb tie "rychlo-kvasene" novostavby postavene pochybnejsimi firmami su tiez nie-najlepsie riesenie.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6717
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa molnart »

mp3turbo napísal:aha, takze ty vlastne hladas len pekny pozemok .....
hej, ved to pisem na zaciatku. barak na pozemku je v podstate na tarchu, lebo ked je podla mojich predstav tak stoji cez 300k.

napr. tento tyzden som bol pozerat dom, obrovsky barak, dole 100 + hore dalsich 100 m2, ale otrasna dispozicia, prakticky iba trojizbak, kupelka velka ako moja obyvacka, vykachlickovana ale v rohu trcia zo steny a zo zeme rury - priprava pre vanu, to iste na poschodi pre kuchynsku linku. cena 230 k, majitel predava ako komplet rekonstruovany a zatepleny, ale pre nejake moderne byvanie naprosto nevhodne.
v ulicke vedla sa predavaju baraky 50-60 rocne na dobrych pozemkoch, samozrejme stav domov je rozny, ak by som videl popraskane a plesnive steny tak nie je o com, ale ked budova vyzera by zachovala tak by to mohlo byt OK. Presne ako pise Chris, mam vacsiu doveru v budovu ktora uz stoji 50 rokov ako v nejaku novu kde po kolaudacii roky sa natahuju s reklamaciami a nikto nevie ako tie budovy budu vyzerat o 20-30 rokov.

samozrejme je otazka aj to ze kolko stoji taky custom projekt na rekonstrukciu domu, lebo ak to ma byt kvalitne a zohladnit moznosti baraku a predstavy byvajucich tak uz cena projektu by sa mohli zblizit k cene burania....

este nejake clanky ktore ma zaujali, ale samozrejme nikdo nepise o tom ze ako ta rekonstrukcia dopadla po 5-10 rokoch a co vsetko sa objavilo...
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10063/134438 ... -pri-Nitre
http://reality.inspiracie.etrend.sk/tol ... -2014.html
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
KatjushaMan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 844
Dátum registrácie: Pi 10. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Praha/Prešov/Bratislava (30)

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa KatjushaMan »

Priklad.

Byvam v baraku zastavana plocha 120m2 ked zapocitam vsetky poschodia tak 300m2 plochy.


Doterajsie naklady nanrekonstrukciu co cini strechu okna podlahy stierky nove kupelne kuchyna obyvacka kotolna a komplet vymena elektroinstalacie.

Doterajsie naklady 45000€
Este treba na na zateplenie fasady dalsich 15000€
Spoiler: ukázať
PC1Procesor: AMD RYZEN 1700X @ 3820 MHz Základní deska: Asus ROG CROSSHAIR VI HERO AM4 Paměť:DDRAM4 2x8GB G-Skill 3650Mhz Grafická karta:Asus ROG GTX 980 Pevný disk:HDD Samsung SpinPoint F3, 1TB, HDD WD 350 GB Monitor1: DELL U2412M Monitor2: HP w2207 Case: Green nerez plexi
PC2ASUS N55SF-S1207V
PC3 HP ZBook G3 WORKSTATION
PC4 HP 440 WORKSTATION

V lavo faza v pravo nulak, kto to neví ten je čurák. Psychologické reakcie davu sú na burze rovnaké, ako v divadle: Jeden zívne a zakrátko zívajú všetci. Jeden zakašle a hneď kašle celá sála Su chvile ked to chce hrusku. Na vsetky ostatne je tu vodka
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa mp3turbo »

no len musis povedat co konkretne a v akej cene a s akymi robotnikmi si robil, pretoze len strecha nove kupelne kuchyna a elektroinstalacie sa mozu veeeeeeelmi jednoducho prekotit cez 45k eur. Ano, to by uz bola trosku zaujimavejsia kupelna aj kuchyna, ale vies ako to je, niekto ma kupelnu 4.5m2, a niekto ma 14m2.


Takze ked poviem A tak poviem aj kompletne B inak to A nema vyznam. Keby to nebolo tajomstvom, pretoze ma to velmi zaujima, mozes sem hodit nejaky rozpocet alebo nejake veci ak si si ich sledoval ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6717
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: kompletna rekonstrukcia domu - skusenosti, referencie

Príspevok od používateľa molnart »

a to mas vlastne len taku lite rekonstrukciu za byvania, bez zmeny vnutornej dispozicie ak chapem spravne, ci?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)

Návrat na "Debata o všetkom"