Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11483
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa Andre »

dik, ja som uz v tretej novostavbe :D , nie ze by boli tie predtym zle
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
Curuj
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 185
Dátum registrácie: Pi 10. Sep, 2010, 17:33
Bydlisko: Laugaricio/Brno

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa Curuj »

otázne je, či sa investícia do rekuperácie vráti. vraj je to zbytočnosť

inak súhlas s andrejsvk
wc prístupné z chodby zrušiť aj z toho dôvodu, že je pekne vidieť na jeho dvere z kuchyne/jedálne. chcelo by to lepšie rozmiestniť kuchyňu a kúpeľňu - budeš ťahať rozvody cez pol domu
CPU: Intel Core i7 4930K | CPU-COOLER: Noctua NH-D14 | MB: GIGABYTE X79-UP4 | RAM: Kingston HyperX Beast 4x8GB 2133MHz | SSD: Crucial M500 240 GB, OCZ Vertex 2 60GB | HDD: SaMSUNG 1,5 TB + 2TB, WD black 1TB, Seagate 3TB | PSU: Corsait RM850i 80 Plus GOLD | CASE: FRACTAL DESIGN Define R3 (3 x 120mm fan, 1x 140mm) | VGA: ASUS GTX680-DC2T-2GD5 | SPEAKERS: Homemade | HEADPHONES: Audio-Technica ATH-T500 | LCD: 2xHP ZR24w 24" (1920x1200)| KEYBOARD: LOGITECH Wave | MOUSE: Razer DeathAdder Black Edition | OS: MICROSOFT Windows 7 Professional 64Bit
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1941
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa maniak »

Rekuperacia sa nikdy nevrati, skor je vhodne ju brat ako zvysene pohodlie. V zime mame trvale cerstvy vzduch v byte, pritom okna su zatvorene (nikto ti nebrani ich otvorit), na jar to pomoze v alergickom obdobi (vetras rekuperaciou cez filtre, ktore zachytia vacsinu pelov), ...
Co by som doporucil, to su vonkajsie zaluzie (aj tie najlacnejsie, ktore len vedia plne zatienit okno a nie regulovat mnozstvo svetla). Okrem mierne zvysenej bezpecnostnej funkcie ti hlavne udrzia skla od extremneho zohriatia, menej tepla sa dostane do domu.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6717
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa molnart »

vonkajsie zaluzie musia byt, to je zakladna poziadavka.

s tou rekuperaciou zatial fakt neviem. u rodicov v 50 rocnom dome s plynovym kotlom su naklady na kurenie okolo 400 eur rocne (ale kuria aj kachlovou pecou), v byte mam nieco cez 300 ale ohrieva to aj vodu. naklady na kurenie nevidim ako nieco co by som potreboval extra riesit, skorej to vetranie, aby sa zamedzilo zahmlievaniu okien a nebolo treba riesit narazove vetranie apod.

@maniak, ako mas rieseniu tu rekuperaciu? vies poslat nejake fotky ako vyzera jednotka, okna a tak? kolko ta to vyslo? dava sa to uz do zakladovej dosky?
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa Blackhawk »

add rekuperacia - od tohto roka sa zprisnili pravidla energetickej ucinnosti pre novostavby, a pojde to este dalej, takze buduce domy sa bez rekuperacie nezaobidu, uz teraz je to dost prisne.

Co sa tyka riesenia, vedenia (trubky) sa davaju vacsinou pod strop a samotna jednotka vyzera ako klasicky kotol, akurat ze z toho idu 4 velke rury.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa mp3turbo »

daju sa v ramci sprisnenych energetickych podmienok namiesto rekuperacie vyhmatat solarne panely na zvysenie energetickej bilancie ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa Blackhawk »

jasne, da sa to poriesit kombinaciou klasickeho kotla so solarmi a lepsimi materialmi pri stavbe domu. Ale toto vsetko sa tyka iba novostavieb, nie rekonstrukcii.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1941
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa maniak »

molnart napísal:@maniak, ako mas rieseniu tu rekuperaciu? vies poslat nejake fotky ako vyzera jednotka, okna a tak? kolko ta to vyslo? dava sa to uz do zakladovej dosky?
Ja to mam v byte a neriesil som nic, bolo to sucastou novostavby (tusim v tomto vlakne som to spominal). Mame bezne plastove okna (dvojsklo), zatahovacie vonkajsie zaluzie, v obyvacke ca. 3x2m francuzske okna, rekuperacku v technickej miestnosti (ako spominal andrej, ca. jak kotol to vyzera, len je plochsia, nakolko sa jedna o bytovu jednotku), rury z rekuperacky do bytu idu hned do znizeneho stropu, 2x rocne menim filter (v cene rocnej prehliadky kurenia, ktora je zas v cene najmu, ale tusim ze filtre vyjdu na nejakych 10-20 eur rocne), vyduchy do obytnych miestnosti a nasavanie z kupelky, zachoda a kuchyne (chodba je neriesena a niekedy tam je taky tazsi vzduch. Celkovu cenu realizacie som hladal v rozuctovani, ale nenasiel, predpokladam okolo 7-10 tisic (rataj rakuske ceny prace, teda 3x-4x ako na SK, avsak kvoli bytovke nieco mohlo vyjst aj lacnejsie, nakolko sa robil spolocny okruh). Neviem teda, ako je to cele realizovane, robili to kvoli norme a statnej pozicke, museli dosiahnut 32 kWh/m2, co sa im podarilo pri podpivnicenej bytovke a 25cm tehle s 20cm polystyrenom, rekuperaciou, solarnymi kolektormi a podlahovym kurenim. Za celkove teplo platime rocne ca. 450 eur, susedia ktory vypli rekuperaciu a vetrali oknami v zime mali spotrebu asi 2x taku vysoku a platili vyrazne viac (nakolko su ceny za dodavku tepla stupnovane, s vyssou spotrebou od urcitej hranice stupa cena za kWh). Fotky ti asi moc nepovedia, nemam foto z realizacie.
Inak pouzivanie, ako som spominal. V zime nemusime vetrat vobec, v lete je to po naakumulovani tepla v byte jedno (ale dokazeme v optimalnom pripade tyzden byt v relativne chladnejsom prostredi), na jar ako kedy. Ked uz nekuris, vetras ako chces. Inak asi najvacsi rozdiel je poznat v zime. Ked spime u svokrovcov v nevetranej izbe, tak sa rano budim so suchym hrdlom, plnym nosom, etc., doma nic z toho nepoznam ani ked som v malej uzavretej izbe.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa Blackhawk »

maniak napísal:...chodba je neriesena a niekedy tam je taky tazsi vzduch....
Otazka zo zvedavosti, mate medzeru pod dverami alebo v dverach prieduchy?

Co sa tyka ceny, myslim, ze cenu co si dal, je cca cena aj za rodinny dom, mozem ked tak vyzistit presne kolko to vychadza.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1941
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa maniak »

Medzeru pod dverami.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Andre
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 11483
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Žilina

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa Andre »

mna by zaujimalo ako je to so zabudovanim klimy do rekuperacie

rekuperaciu si predstavujem ako znizeny strop na chodbe, cez ktory vedu sachty(in a out) a prieduchy su do kazdej izby(in na jednej, out na druhej strane). A teda ziadne prieduchy a medzery do chodby cez dvere a pod. A sachta rozumne tlmena, nie len z plechu, aby nebolo cez nu pocut do druhej miestnosti.
Ci inak sa to riesi?


Curuj - ako kolega pise, vobec nejde o usporu ale o cerstvost a vlhkost vzduchu, prachove a pelove filtre.. a to zabudovanie klimy ma zaujima
5600X | Fortis 5 | STRIX B550-F | 32GB DDR4 3600 | RTX 3070 | Seasonic Focus Plus 650 Gold | NZXT S340 Elite
LG OLED42C21 | Corsair Scimitar + Roccat Hiro | Fnatic Gear Rush Red + CM wrist rest
Fanatec DD 8nm + Fanatec F1 V2 | Simgrade VX-PRO
Topping E50 + Focal Alpha 65
Používateľov profilový obrázok
sm_oOx^
VIP
VIP
Príspevky: 3368
Dátum registrácie: Ut 24. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: nitra

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa sm_oOx^ »

chladiaca jednotka do rekuperacie ma spravidla malicky vykon (oproti regulernej klime) a ked som to riesil, tak kazdy vzduchar/chladiar mi odporucal samostatne klimatizacne zariadenie.

klasicke spiro potrubie je dost siroka dimenzia, takze ja som to riesil uzsimi plastovymi trubkami (duotec, staci nizsi podhlad), no treba k tomu viacero dodatocnych veci potom (rozdelovace, tlmice hluku).

co sa tyka privodov/odvodov, v mensich OBYTNYCH izbach - detske, spalna - mam len privody vzduchu, v mensich NEOBYTNYCH (WC, kupelne, technicka) mam len odsavanie vzduchu (na cirkulaciu vzduchu postacuje (vraj) skara pod dverami (bez prahov samozrejme)). v obyvacko-kuchyno-galerii mam 3x odsavanie a 5x privod.

tu je par fotiek (predpriprava, montaz, sucasny stav)
https://www.dropbox.com/sh/la4f9r8se8zl ... BvW6a?dl=0
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa quicky »

to uz vyzera jak fabrika a nie dom :D

p.s. mne by to velmi prekazalo ze nemozem "vetrat"...milujem otvorene okno a vanok dnu a pod... :rolleyes:
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1941
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa maniak »

quicky: a kto ti brani vetrat, ked mas rekuperaciu? Sk kludne mozes narazovo vyvetrat v zime, kludne mozes mat pootvarane okna od jari do jesene (najma ked sa uz nekuri), ale v zimnom obdobi ti rekuperacia lepsie odvetra miestnosti a neutecie pritom tolko tepla.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
Blackhawk
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2436
Dátum registrácie: St 07. Jan, 2009, 14:12
Bydlisko: Sereď

Re: Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa Blackhawk »

andrejsvk napísal:mna by zaujimalo ako je to so zabudovanim klimy do rekuperacie

rekuperaciu si predstavujem ako znizeny strop na chodbe, cez ktory vedu sachty(in a out) a prieduchy su do kazdej izby(in na jednej, out na druhej strane). A teda ziadne prieduchy a medzery do chodby cez dvere a pod. A sachta rozumne tlmena, nie len z plechu, aby nebolo cez nu pocut do druhej miestnosti.
Ci inak sa to riesi?


Curuj - ako kolega pise, vobec nejde o usporu ale o cerstvost a vlhkost vzduchu, prachove a pelove filtre.. a to zabudovanie klimy ma zaujima
Tak ako pisal sm_oOx^, privod aj odvod vzduchu byva iba vo velkych miestnostiach ako je obyvacka, inak tam kde je vacsinou smrad je odvod a v obyvacich izbach (spalne, detske, ..) byva privod, vzduch sa potom siri popod dvere alebo cez prieduchy.
Spoiler: ukázať
CPU : AMD Ryzen 5 5600X , MB : ASUS TUF GAMING B550-PLUS , RAM : Patriot Viper 4 Steel Series, 16GB , GPU : GTX1060 , PSU : Corsair TX650M , HDD : Samsung 970 EVO, M.2 SSD

Návrat na "Debata o všetkom"