Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
isildur
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2503
Dátum registrácie: So 21. Jún, 2008, 13:55
Bydlisko: Zilina

Stavba domu 2017 UPDATE prvej strany

Príspevok od používateľa isildur »

Aktuálny návrh, poprosím pripomienky

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Naposledy upravil/-a isildur v Po 09. Máj, 2016, 13:47, upravené celkom 3 krát.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6646
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa molnart »

na tu pivnicu som zvedavy, osobne som nevidel dom postaveny za poslednych 10 rokov so by mal pivnicu. tiez ju povazujem za uzitocnu vec, ale asi brutalne predrazuje stavbu.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa quicky »

tiez by ma to zaujimalo..vykopove prace material podla mna s kludom 10k eur... neni lepsie radsej pristavit jednu izbu,resp dvojgaraz? ci chces to na konkretne veci ako odkladanie zemiakov a vina ;)
drzim palce v kazdom pripade.

kamos robi domy na klucik, zistim ti odkial beru projekty, videl som www,ale teraz si nespomenem ani za boha,ale fakt pekne projekty mali :)
Používateľov profilový obrázok
warrior606
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 677
Dátum registrácie: Ut 20. Aug, 2013, 17:55
Bydlisko: Legan, IRL

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa warrior606 »

http://www.eurolineslovakia.sk/sk/proje ... k-103.html

Vyhoda katalogovych domov je cena projektu ktora je lacnejsia ako pri projekte na mieru. Dalo by sa usetrit jedine zeby ti to robil kamarat alebo znamy. Ak nikoho nemas projekt z katalogu je lacnejsi.

Tento typ je jeden z najoblubenejsich :) Je to jednoduchy a ucelny domcek nic extra. Da sa k nemu doprojektovat aj garaz + kotolna ak treba daju sa aj 2 garaze kazda na jednej strane domu.

Podpivnicenie by som skor riesil v pripade ze pozemok bude v kopci.
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa marfan »

Presne taký istý dom plus ešte na pravej strane garáž má môj ujo, ale tento je bez pivnice. Namiesto pivnice využíva priestory v podkroví nad garážou.

Druhý môj ujo má dom z pivnicou lenže ten dom je stavaný do svahu tj. pivnica z garážou je na úrovni cesty a obývateľna časť je asi o 3-4m vyššie, plus má možnosť ešte aj v podkroví odkladať bordel :D
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Používateľov profilový obrázok
isildur
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2503
Dátum registrácie: So 21. Jún, 2008, 13:55
Bydlisko: Zilina

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa isildur »

Zabudol som napísať, že dom bude stavaný do mierneho svahu.

Prečo pivnice?
- Bývame na dedine v dome bez pivníc a tie priestory jednoznačne chýbaju. Museli sme postavit menšie izby vedľa domu kvôli uschovaniu vecí.
- V pivniciach by som chcel mať garáž.
- Kotol na kúrenie (plyn)
- Úschovnu na rôzne veci
- Poprípade posilku.

Viem, že to bude stáť asi 10000 eur, ale zo skúsenosti viem, že tie pivnice sa časom zídu.

Tak isto neplánujem dokončiť celé poschodie, len jednu izbu na bývanie, kvôli financiám.
tadeon
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Pi 15. Jan, 2016, 11:46

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa tadeon »

Cena pivnice.
Vykop. No toto je podla mna zanedbatelna polozka, bezne zaklady maju 30m3 a to stoji vykopat do 200eur s bagrom, podla podlozia.. ak je bagrista kamarat, aj 100eur.. + 20eur na naftu.. Cize kolko moze stat 25m2 pivnica? 25*2.5 = 62.5m3 plus minus, 75m3, cennikovo do 500eur, ale asi je tma prirazka za hlbku, neviem.
Material?
DT, resp murivo je zanedbatelna polozka, pohybujeme sa v radovo stovkach eur.
zaklad by trebalo urobit tak ci tak, a navyse pojde len 1 strop, co je materialovo taktiez len zanedbatelny kubik (25m2 = pri 20cm hrubke 5m3 betonu.
a sme tam, kde by sme boli bez pivnice, plus prijazdova cesta, pripadne schody do domu

10 tisic sa mi zda cena na kluc v tazkom terene, svojpomocne (bager+ludia), je to podla mna daleko menej,. Ano, aj hydroizolacia tam treba, plus nevieme kde je spodna voda. ale pokial sa jedna o jamu 25m2, co je 6*4, tak to je 6+6+4+4 metrov obvodovych murov, co je 20m.

pokial by to bol celopodpivnicneny dom, cca 80m2 a viac, tak potom su naklady hned vyssie, to ano.

Trochu zo zivota:
Stari rodicia maju/mali pivnicu, dokonca dve! jednu pod domom na kurenie a druhu pod spolocenskou/zabijackovou miestnostou na vino. rozloha odhadujem 30m2+20m2 tvrda svojpomoc pred 50 rokmi. paradoxne vtedy peniaze neboli problem, cena nehrala rolu, proste money no object (paradoxne dnes ludia setria kazdu po*ebanu 100vku lebo je proste vzacna, ale nie v tom, ze kupi vela, ale ze sa tazko zarobi, plus praca stoji vela, mnoho nezmyselnych byrokracii a regulacii ale to je jedno).
Ich nazor na pivnicu dnes, zbytocnost, ale to preto, ze si postavili mensi novsi dom za starym a stary pouzivaju ako sklad. zemiaky, mraznicky, jablka, zelenina, stary nabytok.
Ked novy dom este nebol, toto bolo v pivnici. prirodzena chladnicka, im zemiaky a jablka drzia celu zimu, mne v panelaku 1 tyzden.
je absolutne bez sance, aby tieto haraburdy skladovali v 80m2 dome.
a chodit do tesca? z 200eur dochodku? iste, preco nie. ved pan miniter by z toho vyzil, sa chvastal. iste.
a to nehovorim, ze mali POVALU, kde mali aj zrna krmivo pre hydinu. susili tam kukuricu.
inak vo veku takmer 75 rokov, stale makaju na svojej zahrade, oplati sa to viac, ako z 200eur dochodku nakupovat v tesku alebo bille, ci lidl alebo samoske.
no ale pointa, v dochodkovom veku je to tazke tam ist po schodoch, dovtedy sa im ten priestor zisiel.

ono staviat dom ala panelak, tj 75m2 bez "spajze" (komory, alebo akosa to vola) je volovina. teda pokial dom nie je uzivany ako panelakovy manazersky objekt, "len prespat"

ale je to vec vkusu. ja mam obrovsky problem uskladnit korcule v panelaku, aj ked mam pivnicu, za prve, uz 3x ju vytopilo, a kradne sa tam, aj ked je tam 7 kamier z kazdeho uhlu s nocnym videnim, pristup len na kluc, mreze, cipova brana.

a to kde je bicykel, sezonne oblecenie, nebodaj luxusny sport lyze (od ktorych som upustil, lebo nemam to kam davat).

pivnica je nieco ako kufor auta, bezne kufor auta clovek nepotrebuje a vezie vzduch, ale niekedy sa bohovsky zide. okrem ineho, ze je pasivne chladena, je to bezpecne utocisko v pripade tornad atd (len Boh vie, co caka europu o 10-20-30 rokov.. ale to by bolo dobre riesit aj tak asi krytom nie pod domom, takze neviem). sice je riziko zatopenia (dazde), ale stale to ma vyhody..

avsak, neviem ci by som chcel mat garaz v pivnici.. nemam rad strme stupanie v aute :D
posilovna je tiez dobry napad, ale cvicit by sa dalo aj na dvore (ak pocasie dovoli) pomerne kreativne.. bez kreatinu.. :D

co je financne pozitivne pri pivnici, je taky maly nezanedbatelny fakt. dnes su pozemky o vyemre 450m2 povazovane za luxus, nad 500m je clovek ako BOH.. ak dom zoberie 100m2, a garaz dalsich 25m2, tak to je dost citit.. obzvlast, ak sa dom alebo garaz neda postavit na hrane pozemku, tak tam naberie stratu dalsich par desiatok m2 (tj, dom o rozlohe 100m2 si zoberie navyse tak 30m2 z urocne ulice (hranica 3m od ulice) plus 35m2 od suseda, ak je 3,5m od suseda (presny odstup neviem, zalezi od okolnosti), to je nie 100m2 dom na 500m2 pozemku,ale rovno 165m2 dom, pricom realne prve podlazie ma 90m2.
pouzivat tento hranicny pas zeme ako skladisko je znacne nemozne.. ale je to dobre pre kvety pripadne zeleninu :D teoreticky. a ak tam vopchame dalsiu 25m2 garaz, tak pozemok sa zas zmensi.. zahradna chata? minus 25m2,

argument, ze z pivnice sa musi najstroj vytlacit hore je pekny, ale stale je to menej narocne, ako tahat bicykel z x-teho poschodia v panelaku.

cize ja som za, otazne je, ci to pozemok povoli fyzicky, ten svah, realizacia.. a konieckoncov.. ludia davaju daleko vacsia a neuzitocne BLBINY na domy, ako su vyklenky, obluky, dizajnove blbiny co zvysia cenu realizacie stavby.. mozno aj predajnu cenu.. ale uzitocnost to nezvysi. cize ak sa usetri na rozumnom dome, da sa to investovat do pivnice.. hodnotu si to podla mna udrzi :)
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6619
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa hawkeye »

no my sa tiez pustame do stavby domu akurat, ze projekt bude na mieru a cena sa tam so vsetkym (aj vizualizacie) pohybuje okolo 3-4k
ideme stavat bez pivnice - nam do podzemna voda nedovoli :)

otazla: za kolko sa daju postavit zaklady + 1m stien aby sme dostali hypo na dom?
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
tadeon
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Pi 15. Jan, 2016, 11:46

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa tadeon »

zaklady..
ja som dostal cenovu ponuku za 100m2 od 1500eur praca plus material (4-5 tisic) az po 4000eur praca + material
kamos na 200m2 dostal na kluc od tusim od 8.5 do 21 tisic..
cize, realne.. bezne zaklady stoja tak 45-65eur/m2 ale aj viac.. (aj 100e/m2).
alebo, objednaj bager (podla lokality 200-250eur), kamaratov (3+ty alebo 4+ty podla velkosti zakladov) a budes to mat za 40eur za material na m2 plochy, plus odmena kamaratom. + naradie.

1 meter stien. no podla toho z coho, tehla ytong.. lahka matika, hypoteticky pocitajme 100m2 dom (10x10), ma 40m obv muriva, plus 10metrov nosneho vnutorneho, cize 50 m muriva, 50m ak je to obldznik rovnakej plochy.. ak tam das hrubku 30cm, to je odhadom 1.3e/kus tehly (realne menej, ale pocitajme s rezervou) alebo ytong 4eur? tehiel tam ide myslim 16kusov na m2 a ytongu 60cm tam ide 6.67 cize 27eur/m2 a tehla 21e/m2 plus praca. 55m muriva priemer na 100m2 dom je to 1155 az 1485 len za material, plus praca (ytong mozno 20e/m3 a tehla mozno 30e/m3, neviem, lokalita atd, majstri), to je 55m2 15-17kubikov, co je 300e ytong a tehla 450e, dokopy od 1600 za tehlo az po 1800 ytong (realne mozno aj menej, lebo som zaokruhloval hore).

zaklady na kluc 7000 + priemer 1700 murivo na kluc = 7700 zaklady + 1meter muru na 100m2, velmi hruby odhad :) na kluc.. svojpomocne menej.. plus pri hladani akcii a vyjednavani o cene tiez o nieco menej, atd..
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa LordKJ »

a s porfixom sa da ist tak 30-35% pod ytong :D
tadeon
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Pi 15. Jan, 2016, 11:46

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa tadeon »

ano, a je uplne jedno co tam clovek da :)
pokial to splna pevnost.. tak by to malo byt ok, co som ja pocul..
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa LordKJ »

porfix vs ytong, je troska horsia "presnost" tvarnic a inac viac menej asi nic

resp. porfix je z popolceka, takze "radioaktivny" ale stale hlboko pod normou
Používateľov profilový obrázok
isildur
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2503
Dátum registrácie: So 21. Jún, 2008, 13:55
Bydlisko: Zilina

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa isildur »

Ja by som stavbu riešil z pálenej tehly. Koľko prosím stoji cca komplet projekt aj s rozvodmi a tými vecami. Rozmýšľam, že by som použil kamarátov projekt, ktorý sa mi celkom páči a ušetrili by sa nejaké eurá.
Používateľov profilový obrázok
sm_oOx^
VIP
VIP
Príspevky: 3368
Dátum registrácie: Ut 24. Aug, 2004, 14:00
Bydlisko: nitra

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa sm_oOx^ »

katalogovy 1000-1500E
individualny - 3000E a viac
ja som dal za projekt 4500E ;-)
Používateľov profilový obrázok
warrior606
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 677
Dátum registrácie: Ut 20. Aug, 2013, 17:55
Bydlisko: Legan, IRL

Re: Stavba domu 2017

Príspevok od používateľa warrior606 »

chosefina napísal:Ja by som stavbu riešil z pálenej tehly. Koľko prosím stoji cca komplet projekt aj s rozvodmi a tými vecami. Rozmýšľam, že by som použil kamarátov projekt, ktorý sa mi celkom páči a ušetrili by sa nejaké eurá.
Ja by som riesil radsej z ytongu. Samostatna tehla je lacnejsia ale co usetris na tehle tak do omietky vrazis omnoho viac.

ytong vs porfix ten rozdiel 35% sa dostanes zhruba na tu istu uroven ked zapocitas aj omietky :D Kedze je porfix o dost nepresnejsi rozdiel cca 0.5 az 1cm tak treba zapocitaj aj hrubu omietku. Pri ytongu som zatial videl najvacsi rozdiel do 0.5 cm ale to je skor rarita tam to staci prebrusit a potom osietkovat a ostierkovat na jemno.

Inak ak je to do svahu tak to podpivnicenie sa urcite oplati. Su sice vysie naklady ale nestavias to na rok a v buducnosti to urcite vyuzijes.

Návrat na "Debata o všetkom"