Turistika-debata

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7744
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa LordKJ »

bez tych gps aplikacii sa mi ani sportovat nechce :D
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa jergus »

LordKJ napísal:bez tych gps aplikacii sa mi ani sportovat nechce :D
ja to nenosim, nepouzivam...sesternica sa takto stratila v gaderi so zapnutym gps modulom v mobile, samozrejme ze jej to hodilo na FB a sme sa jej rehotali ze sak naco ist priamo, ked klukato je to o 18km viac :D
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
Shatterhand
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3076
Dátum registrácie: Št 26. Mar, 2009, 16:45
Bydlisko: Bratislava

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Shatterhand »

@dendroid: Tak ty nedáš pokoja? :furious2: :D
Ty si total, takže paličky sa nosia zrazu kvôli snehu. Nikto to kvôli snehu nenosí, možno tak ty. Kvôli snehu sú mačky a čakany. Ty nevieš chodiť po snehu? Tak nechoď v sandáloch a žiadne paličky ti nebude treba. Tie argumenty ti je zbytočné písať, zdvihni si palicu zo zeme a opieraj sa keď si starý dedo. Zaujímavé, že môj dedo vyšiel na zbojnícku chatu ešte keď mal 79, a žiadne super-trúper palice so sebou nemal. Max. si zdvihol palicu zo zeme (možno, neviem). Takže môžeš si zdvihnúť palicu zo zeme. Máš to zadarmo.

Horská služba nič o paličkách nerozpráva...ja som hlavne zvedavý, kedy budeš ty skoro ráno pri vrchole rysov, fakt som zvedavý. Zasa somariny, ale veď okej, keď sa tu ideš predposrať z argumentov - daj mi ty nejaké ktoré hovoria PRE paličky. Ani všetci horský nosiči ich nenosia, to je záhada, čo? A v tatrách sa na značkovaných cestách snehové polia takmer nenachádzajú. Ak sa bojíš že na snehu zridneš, tak si zober do ruky pozdĺžny kameň, ním sa zabrzdíš keď ho vrazíš do snehu.
Tu je z hiking.sk o čom mele HZS:
Vo vyšších polohách, najmä na severne orientovaných svahoch, sa nachádzajú zvyšky starého, sfirnovatelého snehu. Ten môže byť najmä v ranných hodinách tvrdý a turistom hrozí pošmyknutie a pád. HZS apeluje na turistov, aby letnými snehovými poľami prechádzali s maximálnou opatrnosťou, nešmýkali sa po nich, snažili sa prechádzať po vychodenom chodníku a mali so sebou paličky alebo čakan. Ak je to možné a bezpečné, je najlepšie takéto miesta obísť
Takže za prvé - je to zo 17.6.2015, na severných svahoch, vo vyšších polohách a zvyšky. Keby si rozmýšľal, tak spravíš to čo ti horská služba vraví - obídeš to a budeš mať poriadnu obuv a nie adidasy za 100 euri čo ani členok nechránia. Okrem toho paličkou sa nezachrániš keď sa šmykneš, na to ti pomôže jedine čakan. A za ďalšie - kopa ľudí akurát tými paličkami ohrozuje turistov, pretože keď ich práve nepoužíva má ich na batohu špicom nahor... .
Ale veď ty sa v pohode objav skoro ráno pred svitaním vo vyššej polohe na snehovom poli s paličkami.

Na Slovensku vo vysokých tatrách žiadne značkované cesty kde by si potreboval paličky neexistujú.
Veď keď som ich nepotreboval v Dolomitoch, tak tu ich určite treba, lebo horská služba ich spomenula.

A na záver, tu máš tvoje pozitíva palíc - http://svts.sk/metodika/clanky/palicky.htm ktoré sa na situáciu autora témy podľa mňa vôbec nevzťahujú. Nevie si ani vybrať topánky a ty mu posvietiš palice na leto.
"Mind always fails first". "The darkest places in hell are reserved for those who maintain their neutrality in times of moral crises." "Tvrdiť, že vám nezáleží na práve na súkromie, lebo nemáte čo skrývať...je to isté...ako keď poviete, že vám nezáleží na slobode prejavu, lebo nemáte čo povedať."
Spoiler: ukázať
#1 PC: CPU Intel Core i7 920 rev. D0@2.93GHz MB ASUS P6T Deluxe V2 GPU Sapphire Radeon HD5850 Toxic RAM 3x4GB kit 1333Mhz HDD Seagate Barracuda 7200.12 1TB PSU Enermax Liberty ELT 500W 80+ CASE Thermaltake Swing
#2 PC: CPU Intel Xeon L5639@2.4GHz MB MSI Eclipse SLI GPU AMD Radeon HD7970 GHz Ed. W3X RAM 3x4GB Kingston KHX 1600MHz CL9 @1333Mhz HDD#1 Crucial MX100 250GB @SATAII PSU Enermax Revolution 950W 80+ Silver CASE Enermax iVektor black Chladenie CM Seidon 120V-FAN Enermax Magma @CPU; 3x Noctua NF S12B FLX - 3x top push
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

zedolsi napísal:hej myslel som také plesá ako píšeš kde chodia ženy aj v lodičkách :D (moja mamka dala v lodičkách aj lomnícke sedlo samozrejme lanovkou ale ľudia hore nechápali)
boty využije aj do mesta a pod. ak ich už kúpil ak nie tak jasne že nekupovať (do raja) :)
Ok. Tak mi sem mozte začať hádzať tipy na boty do raja apod. do 100€ :)
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7744
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa LordKJ »

jergus napísal: ja to nenosim, nepouzivam...sesternica sa takto stratila v gaderi so zapnutym gps modulom v mobile, samozrejme ze jej to hodilo na FB a sme sa jej rehotali ze sak naco ist priamo, ked klukato je to o 18km viac :D
tak ano ale mna to proste bavi mat ulozene vsetky trasy co som presiel ci uz chodzou alebo na bicykli... proste statistika :D


k tomu raju, ake narocne tury chces chodit?
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

ak sa pytas mna ,tak ja neviem ake su tam narocne trasy..ale tak 15km mi nerobi problem po horskej ceste
Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa materik »

Tieto nevyzeraju zle, ak sa budes o ten zvrsok starat ako pisal jergus, tak mozu dlho vydrzat. ;)
http://www.trekland.sk/produkt/503/hanw ... buv-panska
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7744
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa LordKJ »

nejde ani tak o vzdialenost, na take dlhe tury mimo rebrikov ti netreba speci topanky, ale tak neist na rebriky to je ako neist do raja :D
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

dolezite aj je,aby sa dali vyskusat v Banskej Bystrici :D
anonym_a8

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa anonym_a8 »

Topanky jednoznacne len vysoke, nizke su na hradzu, na luku, do stanu a podobne. Mam tiez dost nachodene, ale viackrat mi vysoka topanka, spravne stiahnuta, zachranila zlomeninu clenka. Nizke topanky do hor vobec nepatria, smykne sa ti noha, zvrtne kamen, zosunie sa ti kamen pri vystupe na nohu / clenok a mas to. Vysoka topanka je pevna, zachrani naozaj vela.

Palicky - cisty marketing. Ano, na sneh sa palicky nosia, ale trochu ine, a skuma sa nimi vyska snehu a trasa. Na snehu na chodniku nevies kam ides, skalna cesticka nikde a lahko mozes vyjst na snehovy previs / zavej a letis dole zrazom. Preto sa picha palicami pred seba a kontroluje teren (ale aj to väcsinou na nevyznacenych trasach). (na sikme snehove plane su macky/drapaky, palicky tiez moc nepomozu, tolko vahy na nej pravidelne dlhodobo neudrzis)

Palicky pre bezneho turistu zacali ako marketing a ako to väcsinou byva, vela ludi sa toho chytilo. 95% ludi si s nimi len klepka o kamienky. Ale: vyssiu stabilitu (zachytenie sa proti padu) moc nemas, je to len placebo pomocka. Ked sa ti smykne noha, udrzis sa na palickach? Cize udrzis na vystretej ruke, mierne ohnutej v lakti tretinu svojej vahy? Asi nie. Takisto v tejto situacii len zacnes rozhadzovat rukami, lebo palickou mozes tlacit len dole, ak padnes trochu do strany, ruka ti leti oblukom dole. Bez paliciek by si isiel hned na 4x4, rukou o zem sa zachytis hned a mas k dispozicii väcsiu silu.
Lepsia stabilita (balanc) - toto je tiez diskutabilne. Ak ides kmenom cez potok, urcite ano. Ale ak klepkas kamienky, nedavas taky pozor na nohy, nohy "zleniveju" a v skutocnosti si po tomto placebe na tom o dost horsie.
Praca celeho tela - ak je zdvihanie ruky praca celeho tela, ktora pomoze, tak neviem ako zle je na tom uz zle ten clovek, ked mu toto pomoze. Zvlast, ak si vahu ruky stale "odlozi" na zapichnutu palicu, cize ruky len pridrza a kladie.

Kaslite na palicky, je to hlupost, ak to mate pripnute na ruke, moze to byt aj nebezpecne.
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa dendroid »

Shatterhand napísal:@dendroid: Tak ty nedáš pokoja? :furious2: :D
Ty si total, takže paličky sa nosia zrazu kvôli snehu.

Horská služba nič o paličkách nerozpráva..
Tu je z hiking.sk o čom mele HZS:
HZS apeluje na turistov, aby letnými snehovými poľami prechádzali s maximálnou opatrnosťou, nešmýkali sa po nich, snažili sa prechádzať po vychodenom chodníku a mali so sebou paličky alebo čakan. Ak je to možné a bezpečné, je najlepšie takéto miesta obísť
Neviem, kto je tu totál, píšeš, že horská služba o paličkách nič nerozpráva a postneš tu túto citáciu :facepalm: :cool:

Ja som nikde nenapísal, že si má paličky kúpiť, akurát som reagoval na tie tvoje drísty, že sú paličky totálne zbytočný nezmysel. Ak si si náhodou neprečítal prvý príspevok, má to byť všeobecná debata. A turistická sezóna je samozrejme iba v lete, že. V Tatrách máš sneh už od konca septembra v sedlách. Ale ja už fakt končím, máš gény supermana a vieš všetko najlepšie. Vlastne všetko je zbytočné, ani topánky na beh ti netreba, šak dakedy behali maratón bosí. Prajem ti peknú sezónu bez paličiek :D

EDIT: Trekingové palice tu sú samozrejme dve sezóny, čo dokazuje aj táto téma :laugh:
http://hiking.sk/hk/fo/5563/function.my ... od=&fifo=1
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa jergus »

Per: za hentie topanky co postol Materik sa priklanam aj ja, nezabudni este na ne kupit impregnacny sprej na syntetiku.
za cca 100 eciek neviem ci kupis dobre vysoke topanky, takze radsej nizsie kvalitne, ako menej kvalitne vysoke za 100 na hovno :-)
k turam v raji, odhadom tretina tury sa ide roklinou, potokom, rebrikami, vysutymi plosinami a pod, a dve tretiny sa idu obyc lesnym chodnikom ktore das aj v obyc teniskach. lenze pamataj na jednu dolezitu vec, tych prvych 5km v roklinach nejako s mokrymi nohami v teniskach vydrzis, ale potom nasledujucich 10km bude hirosima nagasaki. pred rokom som tak stretol rodinu rodicia a dve dcery okolo 14 rocne, vsetci mali tenisky, jedna ta baba mala platene cinanky a v podstate boli v prvej stvrtine tury, fialove pery, mokre nohy a nadavali otcovi ze im je zima, tlacia ich topanky a maju mokre nohy :-)
ked das do gugla slovensky raj, tak vacsina fotiek je z rebrikov, tu mas par linkov na to co ta caka mimo rebrikov

http://static.panoramio.com/photos/large/42913671.jpg

http://www.travelguide.sk/userfiles/sta ... _raj_4.jpg

http://senica.domka.sk/fotky/2006/hrabusice/31.jpg

http://fotografie.skrz.sk/image/1/orig/25983.jpeg
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

asi som si to predstavoval inak,neviem ci sa chcem vlacit po potoku
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7744
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa LordKJ »

Používateľov profilový obrázok
materik
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: Št 10. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Prešov

Re: Turistika-debata

Príspevok od používateľa materik »

@Per: :D
Tak to chod do Slovenskeho Krasu, je tam sucho a vyzera to jak u Winetua ;) Ja tam budem od stredy buduceho tyzdna, pobeham co to da.
http://hiking.sk/dev/gallery/photos/f6c ... 8fe1aa.jpg

#LordKJ:
Ja som rad, ze prielom bude konecne splavny pre vodakov, az potom to bude ono :dance:
PC -> Topping E30 -> Topping L30 -> Beyerdynamic Amiron Home / Microlab B77

Návrat na "Debata o všetkom"