Zarucna doba - rozdiel medzi FO/PO

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
GASPi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2614
Dátum registrácie: Pi 01. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava/Hlohovec

Zarucna doba - rozdiel medzi FO/PO

Príspevok od používateľa GASPi »

Zdravim,
ak sa namylim, tak zarucna doba je cca definovana:
1. FO (obycajny smrtelnik) - minimalne 2 roky (moze byt aj predlzena) --> podla Obcianskeho zakonnika
2. PO (firma) - 1 rok --> podla Obchodneho zakonnika

Tento vztah je medzi predajcom a kupujucim. Ako je to v pripade, ze samotny vyrobca produktu ponuka zaruku 3 roky (napr. Dell) a zakupi si jeho vyrovok firma? Ma narok na 1 rok voci predajcovi (napr. Alza) a potom este 2 roky voci Dell?

Vopred vdaka za odpoved.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5-4670K (3,4GHz@???), CPU cooler: Cooler Master Hyper 212+ EVO, MB: ASUS Z87-A, GPU: MSI GeForce GTX 1080 Ti GAMING X, DDRAM: 2x4GB Kingston DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, SSD: CRUCIAL M4 256GB + SAMSUNG 850 EVO 500GB HDD: SAMSUNG HD501LJ 500GB SATA, DVD-RW: ASUS DRW-24B1ST, SOUND: ASUS Xonar Phoebus + Logitech Z-2300 + Sony MDR-1RBT, CASE: Fractal Design Define R5 Blackout, PSU: EVGA SuperNOVA 750 G2, LCD: 34" Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor
BattleTag
STEAM
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8558
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Zarucna doba - rozdiel medzi FO/PO

Príspevok od používateľa shiro »

V takomto pripade reklamujes priamo u vyrobcu, obides distributora (alza apod.)
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
ujo MateSo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1980
Dátum registrácie: Št 24. Júl, 2008, 17:14
Bydlisko: Bratislava

Re: Zarucna doba - rozdiel medzi FO/PO

Príspevok od používateľa ujo MateSo »

Obcan kral - V zmysle ustanovenia § 620 Občianskeho zákonníka je záručná doba 24 mesiacov.

ICO - vacsinou ano, ale neda sa na to spoliehat. reklamacia tovaru pokial je zo zahranicia po 1 roku sa ti moze dost predrazit pokial platis dopravu. Seriozne distribucne sklady davaju aspon 24m, vacsinou posuvaju ako maju v nakupe oni, moze sa ti ale stat ze na ico kupis u distriburova "VEC", a po 2.5 roku ti schvali reklamaciu, ale vystavia ti dobropis na alikotnu cast ceny pripadne ti da druhy repasovany tovar ...
dalsi problem nastava ak distributor stiahne VEC z pobocky v druhom state a predava ju v sr a po 1 roku to reklamujes priamo u vyrobcu, co samozrejme pri kupe nemas ako zistit... Krasny priklad LCD TV Samsung, nad urcitu uhlopriecku maju v SR onsite servis /mam pocit ze to je 37 alebo 42/, poznam 2 ludi co si kupilo telku cez internetovy shop v SR o 30-50e lacnejsie a pri objednavani servisu ich poslali za predajcom ze nebola urcena pre nas trh. Ono pri 55 uhlopriecke je to uz trochu problem s dopravou pokial nemas original obal.
a hlavne netreba cakat ze "produkt manager" v distribucnom sklade ta bude korektne informovat odkial pochadza samotny produkt, vacsinou ani nevie co predava, je to polozka v systeme, nakup, marza, predaj :D

ps: ak sa jedna konkretne o dell vobec by som neriesil alzu ale priamo dell helpdesk, funguju fakt dobre. Napr. pri monitoroch mi vzdy poslali na ich naklady druhy kus /prisiel do 3 dni/ a po 2 dnoch objednali zvoz toho stareho a vsetko islo na ich naklady :-)
PC> Asus X99-E WS, 5960x@4.7, 32GB/2400, 2xTitanX, Corsair ax1500i
Používateľov profilový obrázok
GASPi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2614
Dátum registrácie: Pi 01. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava/Hlohovec

Re: Zarucna doba - rozdiel medzi FO/PO

Príspevok od používateľa GASPi »

Dell bol ako priklad, ale teda vo vseobecnosti su vyrobcovia, ktori davaju nadstandardnu zaruku (napr. 3, ci 5 rokov). Mna len zaujimalo, ci tato zaruka je uplatnitelna rovnako ak je vyrobok kupeny FO alebo PO.
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i5-4670K (3,4GHz@???), CPU cooler: Cooler Master Hyper 212+ EVO, MB: ASUS Z87-A, GPU: MSI GeForce GTX 1080 Ti GAMING X, DDRAM: 2x4GB Kingston DDR3 1600MHz CL9 HyperX X2 Grey Series, SSD: CRUCIAL M4 256GB + SAMSUNG 850 EVO 500GB HDD: SAMSUNG HD501LJ 500GB SATA, DVD-RW: ASUS DRW-24B1ST, SOUND: ASUS Xonar Phoebus + Logitech Z-2300 + Sony MDR-1RBT, CASE: Fractal Design Define R5 Blackout, PSU: EVGA SuperNOVA 750 G2, LCD: 34" Xiaomi Mi Curved Gaming Monitor
BattleTag
STEAM
ujo MateSo
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1980
Dátum registrácie: Št 24. Júl, 2008, 17:14
Bydlisko: Bratislava

Re: Zarucna doba - rozdiel medzi FO/PO

Príspevok od používateľa ujo MateSo »

ty nevies aky obchodny vztah je medzi vyrobcom a distributorom, pre teba je podstatne co mas na papiery pri kupe, ostatne by som bral ako potencionalny bonus naviac. nevies ako dlho lezal u distributora na sklade, o kolko mu predlzili zaruku na cas predaja, atd... jedinu istotu mas ked to kupujes ako obcan kral 24m, alebo podla toho co mas na nakupnom doklade, pripadne pokial obchod neskrachuje :D

Pokial je zaruka predlzena na 36-60-84 u vyrobcu, nadstandardne podmienky stanovuje vyrobca, nie predajca, tam treba zistovat unho

edit> toto ma fakt pobavilo - Alza

Vymedzenie pojmu:
"Doživotná záruka", ako pojem, reprezentuje záruku na tovar po celú dobu života kupujúceho, minimálne však 24 mesiacov.

:hysterical:
PC> Asus X99-E WS, 5960x@4.7, 32GB/2400, 2xTitanX, Corsair ax1500i

Návrat na "Debata o všetkom"